Potrošnja energije i klimatske promjene dva su pitanja koja su danas važna za naše društvo i na njih izravno utječe trenutni način života. Ušteda energije i zaštita okoliša zahtijevaju određene mjere i najbolje prakse u građevinskom sektoru.
Mineralna staklena vuna je izolacijski materijal izrađen od staklenih vlakana raspoređenih pomoću veziva u teksturu sličnu vuni. Staklena i kamena vuna proizvode se od mineralnih vlakana i zato ih često nazivamo mineralnim vunama.
Mineralna vuna općeniti je naziv za vlaknaste materijale koji nastaju predenjem ili povlačenjem rastopljenih minerala. Staklena vuna je proizvod rastaljenog stakla na temperaturi od oko 1450 ° C. Iz rastopljenog stakla vrte se vlakna. Ovaj se proces temelji na predenju staljenog stakla pri velikim brzinama. Tokom predenja staklenih vlakana ubrizgava se vezivno sredstvo. Staklena vuna se zatim proizvodi u rolnama ili pločama, s različitim termičkim i mehaničkim svojstvima. Također se može proizvesti u obliku materijala koji se može raspršiti ili nanijeti na površini koju treba izolirati.
Primjena staklene vune uključuje konstrukcijsku izolaciju, izolaciju cijevi, filtraciju i zvučnu izolaciju. Staklena vuna je svestran materijal koji se može koristiti za izolaciju zidova, krovova i poda. Tokom ugradnje staklene vune treba je stalno održavati suhom jer povećani udio vlage uzrokuje značajno povećanje toplinske vodljivosti.
Toplinska vodljivost se definiše kao količina topline (u vatima) koja se prenosi kroz kvadratnu površinu materijala određene debljine (u metrima) zbog razlike u temperaturi. Niža toplinska vodljivost materijala veća je sposobnost materijala da se odupre prijenosu topline, a samim tim i veća učinkovitost izolacije. Tipične vrijednosti toplinske vodljivosti za staklene vune su između 0,023 i 0,040W/mK.
Općenito se toplinska izolacija temelji prvenstveno na vrlo niskoj toplinskoj vodljivosti plinova. Plinovi imaju loša svojstva toplinske provodljivosti u poređenju s tekućinama i čvrstim tvarima, pa se time stvara dobar izolacijski materijal ako se mogu „uglaviti“ (npr. u strukturi nalik na pjenu). Zrak i drugi plinovi općenito su dobar izolatori. Ali glavna je korist u nedostatku konvekcije. Stoga mnogi izolacijski materijali (kao što je npr. staklena vuna) djeluju j tako što imaju veliki broj džepova napunjenih plinom koji sprječavaju konvekciju velikih razmjera. Izmjena plinskog džepa i čvrstog materijala uzrokuje da se toplina prenosi što uzrokuje brzo smanjenje koeficijenta prijenosa topline.
URSA GLASSWOOL
Proizvodi iz asortimana izolacija od mineralne staklene vune URSA GLASSWOOL predstavljaju optimalno rješenje kojim se postiže ugodna klima za boravak u objektu.
Ovi materijali nisu štetni za ljudsko zdravlje. Elastična vlakna staklene vune, prepletena u izolacijski filc ili ploču, osiguravaju Vam optimalnu kombinaciju toplinske i zvučne zaštite.
Mineralna staklena vuna URSA GLASSWOOL, po evropskoj klasifikaciji, spada u negorive materijale – razred A.
Njezina ugradnja je jednostavna i brza.
Karakteristike
- Odlična toplinska izolacija
- Vrlo dobra zvučna izolacija
- Negoriva
Video:
Novoterm BH d.o.o.
Hlapćevići 41, 71300 Visoko
Tel/Fax: +387 32 740 042
Mob +387 61 22 41 63
@: assistance.bih@ursa.com
@: enver.hasagic@ursa.com