spot_img

Minimalizam i moderna

Minimalizam je oblikovao arhitekturu više od jednog stoljeća. Prihvatajući nove materijale i odbacujući ukrase, modernistički pokret utemeljio je minimalističku arhitekturu racionalnom upotrebom i funkcijom. Kroz 20. stoljeće arhitekti su se vratili minimalizmu radeći sa staklom, čelikom i armiranim betonom. S vremenom su se minimalistički i modernistički dizajni pobliže povezali s troškovima, konstrukcijom i estetikom.

Minimalizam je počeo kao umjetnički pokret nakon Drugog svjetskog rata, a kasnije je postao istaknuti estetski dizajn u 1960-ima i 1970-ima. Minimalistička arhitektura odražava se jednostavnim detaljima, sjajnim bijelim pozadinama i rijetkim namještajem. U savremenoj arhitekturi minimalizam kombinuje čiste linije, rafiniranu paletu materijala i arhitektonske profile koji su obično vezani za ikoničku geometriju. Mnogo je utjecaja, uključujući pokrete De Stijl i Bauhaus i tradicionalnu japansku arhitekturu.

Posmatrajući stambeni dizajn, sljedeći projekti razlikuju jednostavne, minimalističke pristupe u ruralnijim sredinama. Kao modernistički projekti, imaju jednostavne oblike s pažnjom na materijale i detalje. I samostalne građevine i više zgrada zajedno pokazuju kako arhitekti organizuju objekte i povlače se oko različitih programa, krajolika i pogleda.

U nastavku slijede neki od istaknutih primjera iz svijeta:

Arhitektonski studio Politaire

Smještena u zabačenim krajolicima Skandinavije, ova se kućica nalazi u šumi pored jezera. Osmislio ju je berlinski dizajnerski duet Studio Politaire (Jonas Becker / Timm Bergmann). Projekat je osmišljen kao miniamilstički unutar guste vegetacije. Arhitekte su željele stvoriti jednostavan, minimalistički efekat, gdje je kuća okružena različitim pogledima iz svakog prozora.

Arhitektonski studio Puisto

Ovom objektu se pristupa s juga kroz gustu smreku, jer se jezero nalazi sa istočne strane objekta. Šuma djeluje kao snažna vizualna barijera duž zapadne granice parcele. Ritmična linija breza uz obalu je bitna karakteristika za krajolik koji se otvara iz unutrašnjosti objekta koji pruža privatnost pri pogledu objekta s jezera.

Arhitektonski studio Minarc

Radi se o porodičnoj kući koja skladno povezuje korisnike s okolnim prirodnim okruženjem, kombinujući najbolje održive, ekološki prihvatljive materijale i energetski učinkovite tehnologije. Sadrži dvije spavaće sobe i jedno kupatilo, plus potkrovlje. Jednostavan dizajn fokusiran je na funkcionalnost za stvaranje zdravog životnog okruženja za porodicu.

Arhitektura MIMA

MIMA Light je montažna konstrukcija, koja kombinuje lakoću sa minimalizmom. Objekat je dizajniran tako da naizgled lebdi nad tlom zbog bazne obloge s ogledalima. Izvana je objekat impresivan iz više uglova. Iznutra, udobnost jednoličnog premaza u borovoj kombinaciji kombinuje se s minimalističkim detaljima kako bi se stvorio prostor za opuštanje.

Arhitektonski studio: mia2 / Architektur

Ovaj objekat se nalazi na padini na rubu malog naselja s pogledom na Pyhrn-Priel, alpski kraj u Gornjoj Austriji. Cilj je bio stvoriti objekat koja odgovara okolišu i unosi prirodu u unutrašnjost. Mlada porodica zatražila je mirnu, bistru arhitekturu izrađenu od drveta, betona i stakla. Jednostavnost objekta od masivnog drveta proizlazi iz jasne konstrukcije i omjera baze, prizemlja i krova.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE