Pariz, grad rođen na obalama Sene, narastao je od malog otoka – Île de la Cité – do goleme metropole.
Francuska prijestolnica ima toliko toga za ponuditi. Bogata historija ostavila je za sobom značajne konstrukcije koje su također pozadina ljubavnih priča, ratova i revolucija. Bilo da se želite diviti skrivenim mjestima, dobro poznatim znamenitostima i draguljima koji će se uskoro otvoriti ili jednostavno ispunjavate svoju ličnu priču, u ovom ćete gradu pronaći sve što želite.
U nastavku slijedi random popis u smislu određenih smjernica i inspiracije za vaše eventualno putovanje u Pariz. Ako volite arhitekturu, nastavite čitati:
Centar Georges Pompidou
Arhitekt: Renzo Piano
Lokacija: 19 Rue Beaubourg
Godina: 1977
Ovo je jedna od najslavnijih građevina u Parizu, u kojoj se nalazi Nacionalni muzej Musée d’Art Moderne, koji je najveći muzej moderne umjetnosti u Evropi. Izloženi kostur jarko obojenih cijevi za mehaničke sisteme bio je početak nove epohe arhitekture i obavezan je za posjetiti. Ne propustite poglede sa najvišeg sprata koji ima besplatan ulaz prvu nedjelju u mjesecu.
Fondacija Louis Vuitton Paris
Arhitekt: Frank Gehry
Mjesto: 8 Avenue du Mahatma Gandhi
Godina: 2014
Louis Vuitton, luksuzna francuska modna kuća osnovana 1854., nedavno je otvorila zadivljujuće trgovine širom svijeta: Louis Vuitton Matsuya Ginza (jun Aoki, 2013.), Louis Vuitton u Singapuru (FTL Design Engineering Studio, 2012) i Trgovine u Crystals-u (Daniel Libeskind, 2009) su neke od najnevjerovatnijih. Ovaj umjetnički muzej je još uzbudljiviji jer mu pored dizajna pripada i kulturološki aspekt. Izgrađen na rubu vodenog vrta, obuhvata skup bijelih blokova (poznatih kao “ledene bjelice”) obložene pločama od betona ojačanog vlaknima, okruženog s dvanaest ogromnih staklenih “jedra” poduprtih drvenim gredama.
Palais de Tokio
Arhitekt: Lacaton & Vassal
Mjesto: 13 Avenue du Président Wilson
Godina: 2002
Izvorna Palais de Tokyo – sagrađena 1937. godine za Međunarodnu izložbu umjetnosti i tehnologije 1937. – privukla je preko 30 miliona ljudi. Bila je poznata kao Palais des Musées d’art moderne. Međutim, nakon završetka događaja, konstrukcija je bila zapostavljena i na kraju propadala. Lacaton i Vassal su 2001. godine u ovu konstrukciju udahnuli novi život. Novo proširenje ubrizgalo je dodatni prostor i proširilo se sa 7000 na 22 000 m2. Palais de Tokyo sada je potpuno nova zgrada posvećena modernoj i savremenoj umjetnosti. Novi kafić, smješten na samom vrhu objekta, ima jedan od najljepših panoramskih pogleda na Pariz.
Palais-Royal
Arhitekt: Jules Hardouin-Mansart
Mjesto: 8 Rue de Montpensier
Godina: 1639
Palais-Royal, izvornidom kardinala Richelieua, završio je u kraljevim rukama nakon njegove smrti 1642. – Henry VIII imao je sličnu epizodu s York Placeom i kardinalom Wolseleyjem 1530. Od tada je ta palača postala dom kraljeva i kraljica do kraja 18. stoljeća. Danas Palais-Royal služi kao sjedište Ministarstva kulture (zatvoreno za javnost). Međutim, južni kraj kompleksa, iscrtan sa 260 crno-bijelih prugastih stubova kipara Daniela Burena je postao bitan faktor za vrt od 1986.
Bibliothèque Nationale de France
Arhitekt: Dominique Perrault
Mjesto: Quai François Mauria
Godina: 1995
Oblikovana kao četiri otvorene knjige, sve okrenute jedna ka drugoj, ova je javna biblioteka dio ambicioznog dugoročnog projekta: The Grands Projets. Predsjednik François Mitterand imao je za cilj stvoriti novi set modernih spomenika za grad. Neke građevine ovog plana uključuju Institut Arapskog svijeta, Parc de la Villette i Pyramide u Louvre-u. Zgrade biblioteke definišu simbolično i mitsko mjesto koje jača kulturni značaj u urbanom tkivu.
Katedrala Notre Dame
Arhitekta: Manuelle Gautrand
Mjesto: 6 Parvis Notre-Dame – Pl. Jean-Paul II
Godina: 1345
Iako je njegova unutrašnjost zatvorena za posjetioce nakon razorne vatre u aprilu 2019., ovo remek djelo francuske gotičke arhitekture i dalje ostaje obavezno stajalište u Parizu. Tokom dugog razdoblja gradnje na gradilištu su radili brojni arhitekti, o čemu svjedoče različiti stilovi na različitim visinama zapadne fasade i kula. Mémorial des Martyrs de la Déports nalazi se odmah iza njega, nemojte ga propustiti.
Eiffelov toranj
Arhitekt: Gustave Eiffel
Mjesto: Champ de Mars, avenija Anatole 5
Godina: 1889
Sagrađen je 1889. godine kao ulazni luk na Svjetski sajam 1889. godine, koji se nalazio u obližnjem području Trocadéro. Visok je 324 metra i u trenutku dovršetka bio je najviša građevina koju je stvorio čovjek – naslov je držao čak 41 godinu. Ovaj spomenik predstavlja tehničke vještine njegovih stvaraoca. Osim toga, atmosfera oko Eiffelovog tornja je čarobna.
Bazilika Sacré-Cœur
Arhitekt: Paul Abadie
Mjesto: 35 Rue du Chevalier de la Barre
Godina: 1914
Možda mislite da je romansko-bizantijska crkva starija nego što izgleda, ali zapravo je sagrađena nakon Eiffelovog tornja (1889). Pojava dizajna Sacré Cœura rezultat je konzervativne stare katoličke garde i svjetovnih republikanskih radikala. Mozaik apside Krist u Veličanstvu, koji je stvorio Luc-Olivier Merson, jedan je od najvećih na svijetu. Ne propustite nevjerojatne vidike s kupole (dostupne sa vanjske lijeve strane bazilike).
Le Grande Louvre
Arhitekt: I. M. Pei
Mjesto: Place du Carrousel
Godina: 1989
- novoizabrani francuski predsjednik Francois Mitterrand pokrenuo je kampanju za obnovu kulturnih institucija širom Francuske, a jedan od najpovoljnijih od tih projekata bila je obnova i reorganizacija Louvra. Predsjednik Mitterrand povjerio je zadatak kinesko-američkom arhitekti I. M. Peiju i to je bilo prvi put da se strani arhitekt prijavio za rad na muzeju u Louvreu. Nova građevina – izgrađena u istim omjerima poznate piramide u Gizi – ublažila je zagušenja hiljade svakodnevnih posjetioca. Zalazak sunca je najbolje vrijeme za posjetit Louvre.
Musée d’Orsay
Arhitekti: Victor Laloux, Lucien Magne i Émile Bénard
Mjesto: 1 Rue de la Légion d’Honneur
Godina: 1900
Ovaj impozantni muzej prvobitno je izgrađen 1900. godine kao nekadašnji željeznički kolodvor Beaux-Arts, Gare d’Orsay. Iako je njegova funkcija preobražena, izgleda kao željeznička stanica. U njemu se nalazi najveća kolekcija impresionističkih i post-impresionističkih remek djela na svijetu, slikara koji uključuju: Monet, Manet, Degas, Renoir, Cézanne, Seurat, Sisley, Gauguin i Van Gogh. Ne propustite nevjerojatne vidikovce sa tornja.
Fondacija Le Corbusier
+ Maison-Atelier Ozenfant, neprobojni porte Molitor i Villa Stein-de-Monzie
Arhitekt: Le Corbusier
Mjesto: (Fondation Le Corbusier) 8-10 Square du Docteur Blanche
Godina: 1923
Od bezbrojnih zgrada koje je Le Corbusier projektirao u Francuskoj, većina njegovih stambenih primjera nalazi se u Parizu. Gdje početi? Definitivno u Maison La Roche i Maison Jeanneret (1923–24), par dvojnih kuća koje su bile Le Corbusierova treća komisija u Parizu. Fondacija Le Corbusier danas se koristi kao muzej koji sadrži oko 8000 originalnih crteža, studija i tlocrta Le Corbusiera. Njegov pariški dom, u kojem je živio do 1965. godine, nalazi se u Immeuble Porte Molitor (Javne ture idu samo po dogovoru).
Pigalle
Arhitekt: Ill-Studio
Lokacija: 17 Rue Duperré
Godina: 2017
Ova uzbudljiva urbana intervencija istražuje odnos sporta, umjetnosti i kulture mijenjajući izvorne primarne boje s gradijentima plave, ružičaste, ljubičaste i narančaste. Blokovi crvene, žute, plave i bijele boje iz posljednje iteracije obojeni su svjetlijim nijansama. Gumena površina mješa se od plave na krajevima do ružičaste u sredini, dok se gradijenti nanose i na okolne zidove. Rezultat? Zabavno mjesto za igru, gledanje i druženje.
Musée du Quai Branly
Arhitekt: Jean Nouvel
Godina: 2006
Mnogi turisti stižu na ovo mjesto slučajno dok pokušavaju pronaći Eiffelov toranj. Međutim, ovaj je muzej sam po sebi prilično važan. Hibridna, kompozitna, obojena, tajanstvena i radosna zgrada Jean Nouvela zapravo je ponovila uspjeh svog pobjedničkog projekta Institut du Monde Arabe (1988). “Zeleni zid” na vanjskoj strani osmislili su i zasadili Gilles Clément i Patrick Blanc i vrijedi ga posjetiti.
Pariška filharmonija
Arhitekta: Jean Nouvel
Lokacija: 221 Avenue Jean Jaurès
Godina: 2015
Ovajkontroverzni projekat, najnovija pariška simfonijska koncertna dvorana, dom je Orchestra de Paris. Bilo je potrebno puno više vremena, gotovo tri puta više od prvobitnog proračuna, i što je najgore, na dan otvorenja Jean Nouvel nije bio prisutan jer je ljutito tvrdio da projekat “nije dovršen”. Iako je vanjština bila izložena mnogo kritika – (aluminijske ploče u dizajnu košare koje obkažu konstrukciju) – unutrašnjost je dobila veliku pohvalu. Prosudite sami.
La Seine Musical
Arhitekti: Shigeru Ban i Jean de Gastines
Lokacija: Île Seguin, 92100 Boulogne-Billancourt
Godina: 2017
Još jedna konstrukcija posvećena muzičkoj umjetnosti – La Seine Musicale – koja je primila pozitivne dobrodošlice od strane šire javnosti. Sadržaji uključuju povišen dvorac za klasičnu glazbu u obliku jajeta, veću modularnu koncertnu dvoranu, probne dvorane i veliku krovnu baštu. Veći dio dnevnih energetskih potreba lokacije osigurava veliki mobilni zakrivljeni niz solarnih ploča koji pokriva manji auditorij.
m-Kvadrat