spot_img

Mlada arhitektica u usponu Minja Nibler: Arhitektura kao profesija zahtijeva strast čovjeka 

m-Kvadrat tim imao je priliku pričati s mladom arhitekticom iz Mostara, Minjom Nibler, koja je tek na početku svoje arhitektonske karijere. S našim čitateljima dijeli kako je prošlo njeno trnovito putovanje do prvog zaposlenja u arhitektonskoj firmi, te nekoliko savjeta za one koji se na tom putu još uvijek nalaze. Za m-Kvadrat piše MA. Ing. Arh Minja Nibler.

„Rođena sam u Mostaru 11.3.1997 godine. Prvi doticaj sa Arhitekturom stječem odmah nakon završenog osnovnog obrazovanja kada upisujem Srednju Građevinsku Školu u Mostaru. Tada sam shvatila da je to moj put. Kroz dosadašnje obrazovanje, suradnju sa profesorima, asistentima i kolegama, 2021. god. završavam diplomski studij arhitekture na Univerzitetu u Sarajevu.”

Trenutno sam dio arhitektonskog ureda Ars Studio R, te se moje obrazovanje nastavlja kroz suradnju sa kolegama na našem radnom mjestu. Sasvim sam sigurna da naše obrazovanje tek počinje sa praktičnim radom, onda kada se nađete u praksi sa različitim osobama, učite i spoznajete o različitosti svakoga od nas.

Studij arhitekture na Univerzitetu u Sarajevu jako je zahtjevan, te obuhvata sve njene aspekte. Studenti se obučavaju u oblastima projektovanja, konstruktivnih sistema visoko/nisko gradnje, urbanog planiranja, enterijera i dizajna, teorije i historije arh. i drugih oblasti. Zahtijeva veliku posjećenost studenta što ponekad dovodi i do zasićenja. Naravno ja, kao i veliki postotak studenata, doživjela sam zasićenje te sam razmišljala o odustajanju. Međutim, smatram da je arhitektura veliki poziv i kada jednom kreneš u tom smjeru, moje subjektivno mišljenje je da nema povratka.

Arhitektura kao profesija zahtijeva strast čovjeka prema ugodnosti svakog pojedinca, moć da ostvarite ugodan prostor za život pojedinca, što me navodi ka ostvarenju svojih ciljeva.

Zbog historije sredine u kojoj živim zaljubljujem se u arhitekturu. Mostar, grad u kojem sam rođena i provodim većinu svoga života, stvorio je u meni potrebu za očuvanjem, projektiranjem i stvaranjem ugodne atmosfere naše uže okoline. Mostar je grad koji posjeduje veliki historijski značaj. Monumentalni objekti iziskuju potrebu za restauracijom, konzervacijom, rekonstrukcijom, procesima zaštite graditeljskog naslijeđa. Stoga za svoj magistarski rad biram temu rehabilitacije gradske jezgre grada Mostara. Zajedno sa svojom mentoricom dr. Aidom Idrizbegović Zgonić, dipl. ing. arh., u sklopu katedre za teoriju i historiju arhitekture, projektiram manji kompleks objekata u samom srcu stare gradske jezgre Mostara. Projekat koji svojim formama navodi na tradiciju, a sa druge strane materijalizacijom i tehnikom gradnje te samim sadržajem daje odraz današnjice što predstavlja nešto novo i moderno. Veliku inspiraciju za ovakav projekt pronalazim u djelima portugalskog arhitekte MANUELA AIRES MATEUSA, arhitekte koji je ostvario izuzetno važne arhitektonske intervencije, kako na nacionalnom tako i na međunarodnom nivou.“
 

Mlada arhitektica podijelila je i savjet za one koji se još nalaze na putu ka ostvarenju u svijetu arhitekture:

„Prilikom studiranja studenti projektiraju veliki spektar objekata. Neki od njih su osnovna škola, industrijski pogon, poljoprivredna dobra, javne garaže, projekti urbanog i prostornog uređenja i planiranja, stambeni-poslovni objekti i dr. Naravno ovo ne treba da zastraši buduće studente arhitekture, već da stvori sliku o mnogobrojnom širokom znanju uz pomoć kojeg stječu zvanje arhitekte. Shvatite arhitekturu kao svoj ispušni ventil, kombinujte svoju inovativnost, kreativnost sa pravilima projektovanja u arhitekturi – vaš rad će vas dovesti do uspjeha.“ 

S nama je podijelila i nekoliko slika svog idejnog projekta magistarskog rada: Rehabilitacija jezgre grada Mostara, koji je bio njen most u svijet arhitekture.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE