Napornim radom, trudom i željom da se usavrši u crtanju grafitnom olovkom, još u srednjoj školi je stekao vještinu foto i hiperrealnog prikaza, što na prvi pogled nije važno u arhitekturi, ali je značajno za razumjevanje prostora i tekstura materijala.
Predstavljamo mlade i buduće snage u arhitekturi. Ljude koji će se u budućnosti baviti arhitekturom, ali i ona njima. Razgovarali smo sa Filipon Jošovićem iz Kragujevca, koji je završio akademske studije na Filološko-umjetničkom fakultetu u Kragujevcu, smjer Unutrašnja arhitektura.
Za početak nam se predstavite?
Moje ime je Filip Jošović (25), rođen sam u Kragujevcu.
Kad ste završili studij i koje ste zvanje stekli?
Nedavno sam završio osnovne akademske studije na Filološko-umjetničkom fakultetu u Kragujevcu, smjer Unutrašnja arhitektura. U želji za usavršavanjem i promjenom sredine, odlučio sam da se prijavim na master akademske studije na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu. Završavam studije nakon dvije godine i stičem zvanje Master inženjer unutrašnje arhitekture.
Da li imate iskustva ili ste tek na početku karijere?
Na samom početku sam, ali za razliku od drugih oblasti, studenti arhitekture mogu da prikupe znanje sa fakulteta potrebno za kasniji samostalni rad, pored iskustva koje se nadograđuje radom u projektantskom birou.
Otkud ljubav prema arhitekturi? Kako je sve krenulo?
Sve je krenulo spontano još od prijemnog ispita za upis u srednju školu. Pored ‘standardnog’ ispita, polagao se stručni ispit u umjetničkoj školi iz oblasti crtanja, vajanja i slikanja. Dakle sve je krenulo iz ljubavi prema crtežu. Upisao sam smjer Tehničar dizajna enterijera i industrijskih proizvoda i kada sam završio srednju školi nisam puno razmišljao šta dalje, nastavio sam usavršavanje u oblasti arhitekture i dizajna.
Da li ste radili neke projekte, ukoliko da, koje, malo nam ih opišite?
Tokom studiranja naučio sam dosta, o samoj likovnoj prezentaciji komada namještaja, enterijera, eksterijera, arhitektonskoj kompoziciji i kasnije stečeno znanje prenio u digitalnu prezentaciju. Pri samom projektovanju enterijera, komada namještaja, trudio sam se da ideja bude pročišćena, svedenog dizajna i što je moguće bolje prezentovana.
Pored mnogobrojnih projekata enterijera, namještaja, arhitektonskih detalja kroz studiranje jedan od najdražih projekata je sam Master završni rad, jedan projekat koji objedinjuje svo stečeno znanje na fakultetu.
Ideja projekta je kreiranje prostora Kulturno informativnog centra grada Beograda. Do formiranja ideje dolazi iz prethodne analize lokacije samog prostora Stare livnice skulptura, koja se nalazi u blizini Botaničke bašte, Zoo vrta, Luke Beograd. Ideja prostora je stvaranje osjećaja kod posmatrača o blizini rijeke, o kulturi grada. Također težnja je ka projektovanju novog prostora koji će upotpuniti sadržaj ovog dijela grada, način na koji sam pristupio projektovanju proizilazi iz arhitektonske tehnike Tada Anda, pozajmljeni pejzaž, kao i drevne tehnike aquascapinga, koja će oplemeniti sadržaj prostora.
Centralni motiv prostora je reka, odnosno akvarijum, koji ima oblik ušća rijeka Save i Dunava, dakle sadržaj prostora je projektovan po uzoru na kontekst beogradskog priobalja, prostor je programski organizovan u odnosu na gradsko tkivo, zelene površine i reku. Sadržaj prostora čini podrum, gdje se nalazi tehnički dio, dio za održavanje kao i administracija. U prizemlju se nalazi prijemni deo, prezentacija, izložba, prostor relaksacije, kafe, kao i prateći sadržaj. Na spratu je osmišljen zeleni krov sa baštom, kapsule sa akvarijumom, kao i centralni motiv reke koja se može sagledati sa vidikovca, koji predstavlja i vertikalnu komunikaciju u objektu.
Šta vam je najvažnije u arhitekturi?
Želim da nastavim svoju misiju u oblasti dizajna, enterijera i namještaja, da razvijam kreativnost koja će mi pomoći u daljem radu i predstavljati nešto što će me izdvojiti. Napornim radom, trudom i željom da se usavršim u crtanju grafitnom olovkom, još u srednjoj školi sam stekao vještinu foto i hiperrealnog prikaza, što na prvi pogled nije važno u arhitekturi ali je značajno za razumijevanje prostora, tekstura materijala.
Imate li savjet za one koji se još nalaze na putu ka ostvarenju u svijetu arhitekture?
Treba biti uporan i istrajan ma koliko god bilo teško u nekim momentima jer se na kraju trud uvijek isplati. U početku mi je samo bilo važno da nešto izgleda lijepo vizuelno ali ne treba biti rob samo forme, već ideju treba analizirati, sprovesti kroz određene aspekte, funkcija ili upotrebna vrijednost, organizacija a tek na kraju sledi forma i estetika.
Radove možete pratiti na instagram i facebook stranici:
Facebook: Filip Jošović – crteži
Instagram: filip.josovic_interior.design