Podovi, krovovi, stropovi. Na vrlo generičan način, ovo su sve praktično horizontalni elementi koje možemo pronaći u izgradnji objekta. Ova tri dijela imaju vrlo sličan način modeliranja u Revitu i to je razlog zašto se prilikom učenja ovog softvera gotovo uvijek pojavljuju jedan za drugim. Redoslijed je obično prilično logičan i stoga sličan redoslijed: počevši prvo od podova, kasnije krova i, konačno, do stropova. Sve to, jasno nakon što smo modelirali vanjske i unutrašnje zidove objekta.
Za mdoeliranje podova važno je prethodno izmodelirati zidove jer podove možemo, ili moramo referencirati na već postojeće zidove. Sjetimo se da smo, kako bismo imali spremne zidove, trebali upravljati svim nivoima projekta na početku modeliranja.
Kao i kod gotovo svih objekata u Revitu, podovi se mogu duplicirati i stvoriti onoliko vrsta koliko je potrebno. Posebna pažnja morat će se obratiti na nivo detalja (LOD: nivo razvoja) projekta. Ovaj nivo informacija uvjetovat će da stvorimo više ili manje vrsta podova, u zavisnosti od materijala od kojih su izrađeni.
Podovi su modelirani konturama, odnosno na tlocrtu se mora naznačiti koliki je obim poda. Zato će najprikladnija metodologija za njihovo izvođenje biti upućivanje ove konture na trasu označenu fasadnim zidovima. Isto tako, ako želimo napraviti rupe u zemlji za mjesto elemenata kao što su stepenice ili instalacijske kocke, moramo stvoriti unutrašnju konturu koju će Revit shvatiti kao rupu. Napokon, na podove možemo primijeniti strelicu nagiba s definisanom konačnom i početnom ekstremnom razinom, što će nam pomoći u stvaranju podova s određenim nagibom, ili rampe.
U slučaju stropova, bitno je prethodno modelirati zidove, jer će nam oni omogućiti postavljanje ploča u svaku od soba. Osim toga, kao i kod podova na koje ploče možemo postaviti skicom, ploče možemo postaviti i automatski. To je najlakši način, ali tek kada Revit pronađe prostor zatvoren zidovima.
Konačno, slučaj krovova je malo kompleksniji. Unaprijed znamo da postoje kosi ili ravni krovovi i Revit ne razlikuje to dvoje. Modeliranje krovova u Revitu također se izvodi na sličan način kao skice za podove i stropove. Morat ćemo uzeti za referencu vanjske zidove fasade i s njih, primjenjujući pomake (krovni prevjes) i kosine po dijelovima, možemo lako modelirati svoje krovove.
U određenim slučajevima ravnih krovova, jednostavno će biti potrebno eliminirati bilo kakav pozitivan nagib i dodati mu vrlo mali negativni nagib, u slučaju da želimo uključiti padine za evakuaciju vode. Iako je nivo detalja u projektu visok, ovo oblikovanje padina evakuacije vode provest će se zbog modifikacije podelemenata krovova.