Hong Kong jedan je od najgušće naseljenih gradova na Zemlji. Ovaj metropolis, koji ima više od 200 otoka, s jedne strane okružen je okeanom, a s druge strane graniči s ostatkom Kine. 7.3 miliona ljudi nema gdje da ide osim „u visine“.
Ali šta ako možemo napraviti više otoka? To je ono što je „Trust mozgova“ (neprofitna organizacija ekonomista, sociologa, (bivših) političara ili poduzetnika) nedavno predložila, tvrdeći da bi na umjetnom otoku moglo živjeti do 1.1 milion ljudi. Takozvani „Istočni Lantau Metropolis“ bio bi sagrađen od zemlje vraćene iz mora. Otok od 2.200 hektara bio bi pretežno posvećen pristupačnom naseljavanju, a ostatak bi bio posvećen komercijalnoj i rekreativnoj upotrebi. Planeri kažu da bi moglo biti izgrađeno za 14 godina.
Umjetni otoci građeni su i predlagani širom svijeta zadnjih decenija, da bi se riješio preveliki broj stanovništva i klimatskih promjena. Kiribatima, pacifičkoj državi na otocima, prijeti smrtna opasnost zbog povećanog nivoa mora. Razmišljaju o građenju novih umjetnih otoka da spase državu. Savjetovali su se s Ujedinjenim Arapskim Emiratima, koji su uspješno izgradili umjetne otoke u obliku palme, na obalama Dubaija, i planiraju graditi još (iako se izgradnja obustavila zbog finansijske krize). Maldivi, u Indijskom okeanu, nedavno su izgradili dva umjetna ostrva, jedan za prekomjernu populaciju, a drugi za deponije. Malezija planira izgraditi umjetni otok za 700.000 stanovnika do 2040. godine. Songdo u Seulu izgradio je utopijski pametni grad, rane 2000-e, na 600 hektara Žutog mora, ima prostor za 300.000 ljudi, ali je naposlijetku postao grad duhova, sa samo 70.000 stanovnika.
Ideja umjetnih otoka nije nova. Ovakvi otoci tu su već hiljadama godina, iako su se tipično gradili tako što su se odvajali rtovi s kanalima (naprimjer Dejima, holandska pogranična trgovačka kuća, izgrađena 1630. godine u Nagasaki luci) ili izgrađujući plutajuće otoke od trske ili drugih materijala.
Ali tek nedavno je ova ideja postala rješenje za prekomjernu populaciju, dovoljno realistična da je odobre političari ili urbani planeri.
Međutim, ne misle svi da je ovo dobro rješenje. Ekološke grupe kažu da bi izgradnja istočnog Lantau metropolisa štetila morskom životu i da bi krajnji rezultati bili ranjiviji od poplava klimatskih promjena. Kako su istakli, prošli mjesec tajfun je prouzrokovao je razarajuće poplave na aerodromu u Osaki, Japanu, koji je izgrađen na iskrčenom zemljištu.
Konstrukcija otoka ,u obliku palme u Dubaiju, uništila je gnijezdo kornjača i jedini koraljni greben u toj sredini. Umjetni otoci koje su kinezi igradili na Južnom Kineskom moru, također su oštetili koraljne grebene.
Ako plan ne uspije, možda postoji drugo rješenje: podzemlje. Novi prijedlog zahtijevao bi od vlade da se prokopaju gradske planine, da se napravi prostor za javne komunalne usluge, skladištenje, čak i „kolumbarije“ (odaje za urne s pepelom), ostavljajući više prostora na površini za izgradnju stambenih objekata. Bez obzira da je li na moru ili ispod zemlje, nešto se mora učiniti.
m-Kvadrat