spot_img

Mogućnosti primjene otpadnih i recikliranih materijala u betonskim kompozitima

Radi se o betonu kod kojeg je određeni dio agregata zamijenjen plastičnim otpadom, tako da predstavlja ekološki prihvatljiviju varijantu betona s kojom se pokušava sačuvati agregat kao prirodni resurs.  

Lukavac Beton je prije nekoliko mjeseci započeo testiranja recepture betona sa otpadnom plastikom. Poznato je da su za proizvodnju tradicionalnih građevinskih materijala neophodni kvalitetni prirodni resursi ali i energija. Zato se i krenulo sa ispitivanjima kako bi se razmotrile mogućnosti zamjene nekih komponenti betona recikliranom plastikom. Pri tome je važno zadržati čvrstoću i integritet betona.

A šta je zapravo beton sa recikliranom plastikom?

Radi se o betonu kod kojeg je određeni dio agregata zamijenjen plastičnim otpadom, tako da predstavlja ekološki prihvatljiviju varijantu betona s kojom se pokušava sačuvati agregat kao prirodni resurs.

Reciklirana plastika – ekološka budućnost

Recikliranje plastike predstavlja najveći izazov na putu ka ekološkoj budućnosti. Potražnja za recikliranom plastikom je relativno mala, te većina plastike završava na otpadu. Povećanjem upotrebe korištene plastike, smanjuje se uticaj na životnu sredinu. Mnogi naučnici širom svijeta ispituju mogućnosti upotrebe plastičnog otpada u procesu spravljanja betona. Osim očuvanja prirodnih resursa, smanjuju se količine  plastičnog otpada koji bi inače završio na deponijama.

Beton sa recikliranom plastikom

Samo pripremanje betona sa recikliranom plastikom ne razlikuje se mnogo od spravljanja klasičnog betona. Razlika je samo u tome što se umjesto određenog procenta agregata dodaje drobljena plastika. Prije procesa drobljena plastiku je potrebno oprati da bi se uklonili razni dodaci i nečistoće. Još uvijek se testira koji procenat agregata bi se trebao zamijeniti recikliranom plastikom, pošto zasada ne postoji standardizacija.

Svojstva betona sa recikliranom plastikom

Izvjesno je da klasičan beton ima bolja svojstva od betona sa recikliranom plastikom, ali se veliki broj istraživanja, koja su usmjerena na mogućnost primjene betona sa recikliranom plastikom, radi s namjerom da se smanji uticaj na životnu sredinu.  

Obradljivost betonske smjese

Obradljivost tj. konzistencija betonske smjese je veoma bitna odlika betona s obzirom na to da direktno utiče na kvalitet finalnog proizvoda. Vrlo je važno da prilikom ugradnje beton ima dobru obradljivost kako bi se olakšala njegova ugradnja i kako finalni proizvod ne bi imao oštećenja koja narušavaju njegove fizičko-mehaničke osobine. Istraživanja su pokazala da beton sa recikliranom plastikom ima nešto slabiju obradljivost od klasičnog betona. Ali ukoliko se upotrijebi manji udio plastike u odnosu na agregat, npr. 10%, razlika u obradljivosti nije značajna. Povećanjem udjela plastike smanjuje se i obradljivost.

Težina betona sa recikliranom plastikom

Težina ovog betona je manja od težine klasičnog betona. Razlika u težini se javlja zbog manje gustine plastike u odnosu na agregat koji se mijenja. Razlika u težini je veća u slučaju svježe mješavine nego kod očvrslog betona.  

Kolika je čvrstoća ovog betona?

Za razliku od klasičnog betona pritisna čvrstoća betona sa recikliranom plastikom je očekivano manja. Ova razlika u pritisnoj čvrstoći zavisi od procenta reciklirane plastike u odnosu na agregat. Istraživanja su, također, pokazala da se zamjenom u iznosu do 20% agregata recikliranom plastikom pritisna čvrstoća neće značajno smanjiti. Ukoliko se 50% agregata zamijeni recikliranom plastikom, pritisna čvrstoća se uveliko smanjuje, čak i do 60%. Slično se dešava i u slučaju čvrstoće na savijanje i čvrstoće na zatezanje. Razlozi za manju čvrstoću betona sa recikliranom plastikom su manja čvrstoća plastike i slabije veze između površine komadića plastike i cementne paste, što je i očekivano.

Prednosti i mane 

Potpuno je jasno da beton sa recikliranom plastikom ima slabije fizičko-mehaničke karakteristike od klasičnog betona. Međutim, može se koristiti ako se pažljivo odabere manji udio reciklirane plastike. Time se smanjuje ne samo težina betona nego se čuva i dragocjeni prirodni resurs. Beton sa recikliranom plastikom bi se mogao koristiti za betonske elemente koji nisu nosivi i koji ne zahtijevaju visoku čvrstoću i otpornost na požar. Pošto ovaj beton upija manje vode može se koristiti za razna popločavanja ili drenaže. Posljednjih godina se širom svijeta traže inovativna rješenja koja se zasnivaju na kružnoj ekonomiji u građevinskoj industriji, a plastici se daje prilika za novi život, čime se smanjuju ugljični otisak i operativni troškovi manipuliranja građevinskim materijalima poput agregata i betona, kao i njihove proizvodnje.

Cilj Lukavac Betona je da u budućnosti svojim kupcima isporučuje beton sa što manjom emisijom CO₂, te da se ovim i sličnim rješenjima kao sirovina iskorištavaju razne vrste otpadnih materijala i na taj način doprinese smanjenju količina tih materijala na odlagalištima otpada.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE