spot_img

Mohammad Youssef: Arhitektura ne reflektira samo naše ukuse već ko smo mi zaista

Arhitekturu shvatam vrlo osobno, jer znam da sam svakom projektu dao apsolutno svoj maksimum, zajedno sa svojim timom. Tek tada sam sretan, ali i motivisan da svaki naredni projekt bude još bolji od prethodnog.

INTERVJU: Mohammad Youssef, MA dipl.ing.arh.

 Mohammad Youssef, osnivač arhitektonskog studija MY ARHITEKT iz Sarajeva, vodi tim koji arhitekturu posmatra ne samo kao proces izgradnje već kao umjetnost kreiranja prostora s karakterom. Svojim multidisciplinarnim pristupom spaja funkcionalnost, estetiku i održivost, oblikujući savremenu viziju arhitekture. U ovom intervjuu govori o svojim počecima, projektima koji su obilježili njegovu karijeru, te o snovima koje je ostvario, uključujući obnovu Olimpijskog Muzeja u Sarajevu. Saznajte kako razmišlja, šta ga motiviše i koji su njegovi planovi za budućnost.

Možete li nam pričati o svojim počecima u arhitekturi? Šta vas je inspirisalo da se upustite u ovu profesiju?

Bio sam praktično dijete sa nekim svojim filmom u glavi. Moji prvi počeci i susreti sa arhitekturom datiraju još od malih nogu gdje sam kao klinac u vrtiću na svakom crtežu nacrtao isključivo kuću ili objekat sa prozorima bez obzira na zadanu temu ili domaći zadatak. Uvijek sam htio graditi, jer sam shvatio da sam osoba koja voli rezultat svog rada vidjeti konkretno, a to je zapravo Arhitektura.

Možete li nam ukratko predstaviti svoj arhitektonski studio? Šta vas izdvaja od drugih studija u Sarajevu i kako biste definisali svoj stil?

MY ARHITEKT je arhitektonska firma sa sjedištem u Sarajevu, tačnije rečeno Laboratorija za vizionarsku arhitekturu koju čine mlad, dinamičan i eksperimentalan tim posvećen razvoju inovativnog i savremenog pristupa arhitekturi. Naša vizija i tim su stubovi našeg uspjeha.

Uspješnost projekata firme MY ARHITEKT temelji se kroz multidisciplinarni pristup koji nam omogućava da istražujemo i razvijamo nove koncepte koji ne samo da poboljšavaju estetsku privlačnost, već i poboljšavaju funkcionalnost i održivost. Konačni cilj je stvaranje jedinstvenih struktura koje odgovaraju svrsi, a tehnički su funkcionalne i dugotrajne.

Kako biste opisali svoje prve arhitektonske projekte?

Kroz par riječi. Izazovni, kompleksni i filmski nestvarni. Prvi projekat sam napravio još na faksu za privatnog klijenta. Vila na 3 sprata ali za osobu sa poteškoćama u kretanju, gdje važe posebni normativi za projektovanje koji se ne uče ni na fakultetu. Potom dan nakon završenog magisterija na Arhitektonskom fakultetu i odbrane stručnog rada iz oblasti-projektovanje arh.objekata pod zaštitom, dobio sam poziv i ukazala mi se prilika da radim na projektu obnove Olimpijskog Muzeja. Za mene je to, tada kao tek formiranog inžinjera bio šok i veliki izazov, ali ujedno i prilika da pokažem svoje stečeno znanje i vještine.

Šta za vas predstavlja „prostor s karakterom“?

Upravo je to fraza koja stoji kao slogan naše firme i po kojoj smo prepoznatljivi „Kreiramo prostor sa karakterom“. Prostor sa karakterom označava sve one kvalitete po kojima se on razlikuje od drugih i opisuje svoju svrhu. Baš kao što je ličnost svakog pojedinca sastavljena od jedinstvenih kvaliteta proizašlih iz genetskih faktora, okruženja i odgoja, čineći tako da se svaki pojedinac razlikuje od drugih. Tako isto nijedna zgrada ne može imati neutralan karakter. U adekvatnom okruženju,  objekat je svojim karakterom i stilom u mogućnosti prikazati svu svoju ljepotu, raskoš i moć.

Šta vas najviše motiviše u svakodnevnom radu kao arhitektu?

To su prva upaljena svjetla u svakom projektu imao on trideset ili trihiljade kvadrata. Nekada mjerilo vrijednosti nema dimenziju nego osjećaj. Dosta osobno shvatam arhitekturu jer znam da sam svakom projektu te sekunde dao apsolutno svoj maksimum skupa sa svojim timom, i jedino tada sam sretan ali i motivisan da svaki idući projekat bude još bolji od prethodnog. Također volim da putujem te kroz obilaske i analize različitih zemalja njihovih kultura, običaja i arhitekture pronalazim inspiraciju za svoje projekte.

Kako u procesu rekonstrukcije postižete ravnotežu između očuvanja karakteristika prethodnog prostora i implementacije savremenih elemenata?

Prije izrade projekta težim razumjeti i povezati se s lokacijom te istražiti kulturu, način življenja, potrebe, klimu i lokalno stanovništvo. Razumijevanje tradicije je ključ radikalne i uspješne evolucije. Stoga u svaki projekat implementiram blisko poznavanje lokalne kulture uz poštivanje prirodnog okruženja, stvarajući savremenu reinterpretaciju prošlosti koja podržava trenutni Zeitgeist.

Možete li izdvojiti jedan projekat na kojeg ste posebno ponosni?

Ono na što sam posebno ponosan i moram izdvojiti jeste cijeli moj tim koji me prati i čine MY ARHITEKT, jer ja bez svog tima ne vrijedim ništa. Ja sam taj koji jesam zbog toga što imam takav tim u projektantskom smislu. Naročito bi izdvojio svog kolegu i prijatelja koji je sa mnom od samog početka, izuzetno talentirani arhitekt Vedad Ahatović. Njegova i moja kreativnost, odgovornost, posvećenost i neukrotiva želja za stvaranjem nove jedinstvene arhitekture apsolutne se podudaraju, tako da se u svakom momentu razumijemo i međusobno nadopunjujemo tokom izrade projekata. Naš tim čine arhitekti, konstruktivci, i iskusni tim stručnjaka građevinskih, elektro, mašinskih i geodetskih inžinjera, ali i naši vrijedni majstori koji nam pomažu nam da svaki zamišljeni projekat realizujemo.

Postoji li projekat koji ste uvijek sanjali da realizujete, ali još niste imali priliku? Koji bi to bio projekt?

Postojao je i uspio sam da ga realizujem a to je obnova Olimpijskog Muzeja u Sarajevu. S obzirom da sam tačno prekoputa tog Muzeja išao u srednju školu Prva Bošnjacka gimnazija, baš te učionice od tih za mene „dosadnih predemta“, u vrijeme kad bi ti predmeti trajali, tada bi ja svojom maštom odlutao u te prostorije Olimpijskog Muzeja, ulazio u njih, razgledao i razmišljao o njima, družio se sa tim prostorom i korisnicima. Navečer poslije škole bi ostajao tu, i gledao u te mračne prostorije Muzeja, maštajući i nadajući se kako će ponovo ugledati svijetlo dana. Upravo, dan nakon završenog magisterija na Arhitektonskom fakultetu u Sarajevu i odbrane stručnog rada iz te oblasti-projektovanje arh.objekata pod zaštitom, dobio sam poziv i ukazala mi se prilika da radim na projektu tog istog Olimpijskog Muzeja o kojem sam još kao srednjoškolac razmišljao i imao želju da ga obnovim. Za mene je to, tada kao tek formiranog mladog inžinjera bio šok i veliki izazov, ali ujedno i prilika za realizaciju mog dječačkog sna. Taj projekat obnove smo uspješno realizovali uz Božiju pomoć i veliki trud, rad i zalaganja, ali smo kao rezultat dobili da je Olimpijski Muzej ugledao svoje svijetlo dana i danas svojim svjetlima osvjetljava naše lijepo Sarajevo.

Koji su vam planovi za budućnost?

Meni je raspored pun i uvijek idem po rasporedu. Nedavno smo završili veliki projekat stambeno poslovnog kompleksa SKYLINE od tridesetpet hiljada kvadrata i prelijepu apartmansku zgradu u Hrvatskoj u Vodicama. Sada radimo na par zanimljivih projekata kod nas u Sarajevu poput jednog od najvećih Vrtića sa unikatnom pričom, Stambeni kompleks iznad grada koncipiran kao savremeni kompleks za novu kulturu življenja, Apartmansku zgradu SMARAGD na Bjelašnici, te par rezidencijalnih vila. Iduće godine trebamo početi sa izradom master plana za jedan novi dio grada i taj nas projekat izuzetno raduje.

Na ličnom planu imam namjeru nastaviti sa obrazovanjem i upisati doktorat, jer smatram da je obrazovanje jako važno i ono nas uvijek prati. Uvijek sam govorio da bi želio napraviti svijet boljim u kojim živimo makar malo i da se bar djelić toga desi ja sam sretan jer sam ostavio trag.

Za kraj imate li poruku za naše čitatelje?

Živite svoju ljubav kroz svoj posao. Meni arhitektura pored posla pomaže i kroz svakodnevni život jer mi objašnjava načine i prikazuje rješenja kako doći do cilja i uspjeha.

Sve u životu je proces. U arhitekturi prevedeno, kuća kreće od temelja. Jako je važno da su oni jaki i stabilni da bi mogli kročiti dalje, a i ako jesu idalje je potrebno puno truda, vremena, odricanja i znanja kako bi ostvarili vidljiv uspjeh i rezultat. Tako je općenito sve u životu.

Također kao svaki arhitekta kroz posao koristim tehniku vizualizacije ali je isto tako koristim i kroz ličnu karijeru. Kada vidite ili na neki način osmislite neku sliku/cilj u vašem umu, u realnosti to vrlo lahko može da se dogodi i da se dostigne. Naš um ne pravi razliku između onog što je realno i što nije. Zamislite što želite ostvariti, i to je za um realno i to će da se dogodi. Svakodnevno se natječite sa samim sobom i fokusirajte se na ono u čemu ste najbolji. Sanjajte o velikim stvarima, a ja vam svima od srca želim da sve to i ostvarite.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE