spot_img

Morpharos – arhitektonski studio usmjeren na stvaranje bezvremenske mediteranske arhitekture i atmosfere

Za početak nam predstavite vaš studio Morpharos.

Morpharos je arhitektonski studio usmjeren na stvaranje bezvremenske mediteranske arhitekture i atmosfere. Nedugo nakon završenog Arhitektonskog fakulteta, Nikola Dužević i Borna Pavičić odlučili su se iz Zagreba preseliti na otok Hvar i tamo otvoriti svoj ured kojem su se u kasnijem periodu priključili arhitekti Vanesa Busija i Tomislav Kokan. S profesionalnog gledišta smo željeli stvarati u manjoj, autentičnoj sredini gdje globalizacija nije još nametnula svoja pravila igre. Studio spaja nove tehnologije i suvremene pristupe dizajnu s lokalnim vrijednostima i tradicijom gradnje u mediteranskoj regiji.

Šta je najvažnije u arhitekturi?

Arhitektura treba poštovati kontekst u kojem se nalazi, slojeve koji su postojali prije. Prvenstveno prirodu, ali i druge građevine. U Europi smatramo normalnim srušiti stablo kako bi smjestili kuću, dok se recimo u Japanu nova kuća planira tako da se zatečenu prirodu što manje uništava. Nadalje, arhitektura treba staviti čovjeka u prvi plan i zadovoljiti njegove potrebe te pritom biti što manje nametljiva. Ono što je nama u Morpharosu bitno jest da se ne povodimo za trendovima, nego pokušamo naći u arhitekturi motive koji su vječni, kako bi konačni ambijent bio bezvremenski.

Koji biste projekat koji ste radili izdvojili kao poseban?

Većina naših dosadašnjih projekata su obiteljske kuće i svaka ima svoju priču i specifičnost. Međutim, najviše nas raduju javni projekti u kojima se okuplja veliki broj ljudi. Istaknuli bi zato projekt uređenja javnog trga na ulazu u Stari Grad na Hvaru. Zanemarivan, u memoriji stanovnika ostao je neiskorištena praznina na ulazu u povijesni grad. Unatoč važnoj poziciji u gradu te brojnim rimskim i grčkim ostacima koji ga okružuju, trg nije imao identitet. Naše rješenje trga odaje počast parcelaciji obližnjeg Starogradskog polja, najstarijoj grčkoj parcelaciji na Jadranu zaštićenom Unescom, kao jednim od najprepoznatljivijih obilježja otoka. Jednostavno rečeno, trg je hommage antičkoj mreži. Velikoformatne betonske ploče u središtu trga simboliziraju 200 puta umanjenje “Strige”, module veličine 900 x 180 metara koje tvore Starogradsko polje, položene pod istim otklonom prema suncu kao i u polju.

Koji su projekti i planovi za budućnost?

Realizacija Trga Ploče je nešto što željno iščekujemo. Taj projekt je prepoznat i otvorio nam je nova vrata i upite za projektiranje javnih prostora. Javni prostor nam je interesantan jer je u njemu najveća koncentracija i interakcija ljudi, smatramo to velikom odgovornošću. Mediteranski smo ured, tako da se nadamo u skoroj budućnosti okušati i na nekom drugom mediteranskom lokalitetu. Što se tipologija tiče, san bi nam bio projektirati muzej, jer nudi veliku kreativnu slobodu i ima veliki kulturološki utjecaj na širu zajednicu.

Imate li poruku za naše čitaoce?

Arhitektura predstavlja kulisu našeg svakodnevnog života, ima nevjerojatan utjecaj na naš unutarnji mir ili nemir stoga ne treba donositi ishitrene odluke pri uređenju prostora. Trebali bi težiti stvaranju okruženja u kojem se čovjek osjeća ispunjeno i opušteno. Kvalitetna ideja je jednostavna i nenametljiva, čime ostaje interesantna dugi niz godina.

Projektant: Morpharos

Popularno

Copyright- 2021 | m-Kvadrat Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.