spot_img

Multi-funkcionalni dizajn od blokova šperploče koji se slažu kao lego kocke

Od 200 kandidata, arhitektonski studio Gilles Retsin sa sjedištem u Londonu osvojio je takmičenje Tallinn Biennale 2017 sa svojom privremenom vanjskom instalacijom. Od sudionika je zatraženo da na nov i kreativan način iskoriste konstruktivne sposobnosti Estonskih proizvođača drvenih kuća.

Retsinovi CNC rezani blokovi od šperploče, poput Lego kockica, mogu stvoriti mnogo različitih dizajnerskih rješenja. Šperploča je dobivena lokalno, a blokovi su dizajnirani uz standardnu veličinu (3,3 x 1,35 m). Segmenti dolaze kao ravni, zatim elementi pod uglom od 45 stepeni, 90 stepeni i 135 stepeni. Priključak bloka potječe od navojnih šipki, koje se koriste u spuštenim stropovima koji omogućavaju da građevni blokovi istovremeno funkcionišu kao stub, greda i obloga. To postavlja pitanje, možemo li smanjiti broj tradicionalnih građevinskih dijelova?

80 građeinskih blokova izrađeno je od 380 m2 rezane šperploče. U samo četiri dana, četvorica muškaraca uspjeli su sastaviti 80 prefabrikovanih blokova u paviljon od 75 m2 bez upotrebe mehaničkih alata. Konstrukcija teži 2 tone i može podržati četiri osobe. Horizontalna organizacija konstrukcije čini se nedovršenom, otvorenom za nastavak. Brza i povoljna proizvodnja paviljona čini ga skalabilnim projektom; koji se primjenjuju na različite tipove projekata i / ili materijale kao što je lamelirano drvo. CNC izgradnja blokova, kao što je u slučaju ovog projekta, omogućuje arhitektima da ispitaju sposobnost tehnologije i da se informišu.

Dizajner: Gilles Retsin Arhitektonski studio

Dizajn: Gilles Retsin, Ivo Tedbury, Oscar Walheim

Inženjerstvo: Manja van de Worp, YIP konstruktivno inženjerstvo u Londonu

Izgradnja: Isaie Bloch, Ward Delbeke, Gilles Retsin, Kevin Saey, Ivo Tedbury, Oscar Walheim

Klijent: Tallinna arhitektonsko Biennale 2017

TAB Volonteri: Mari Poom, Ra Puhkan, Mia Peil, Elsbeth Aarsalu, Katariina Mustasaar, Henri Ingelman

TAB Instalacijski kustosi: Sille Pihlak, Siim Tuksam

Akademski partner: Bartlettova arhitektonska škola, UCL Design Computation Lab i Estonska akademija umjetnosti

m-Kvadrat

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE