Koliko god zvučao klišej, postoje dvije stvari koje arhitekti stvarno vole: sirovi beton i crnu boju. Dok beton nudi karakterističnu grubu estetiku, naglašene tonove, teksture i površine koje oblikuju betonsku smjesu, crna boja osigurava uravnoteženost. Kombinacija ovo dvoje nudi prirodni efekat. Ali crni pigmentirani beton nije tako uobičajen. U nastavku donosimo proces proizvodnje crnog betona i nekoliko svjetskih projekata koji koriste ovaj materijal.
Proces pigmentacije betona nije nov. Eksperimenti su započeli 1950-ih, i nisu uključivali ništa drugo nego dodavanje određene vrste pigmenta, u obliku praha ili tekućine, betonskim agregatima (pijesak i kamen) dok su još suhi, u količini od 2% do 5% ukupne težina cementa. Čitava smjesa postaje pigmentirana, iako je vidljiv samo mali dio. Konkretno za crni beton obično se koristi željezni oksid (Fe3O4), koji se u prirodi nalazi kao mineral magnetit. Kada se doda betonskoj smjesi, čestice željezovog oksida obuhvataju i premazuju čestice cementa, koje su 10 puta manje. Zato se količina pigmenta dozira na osnovu količine cementa, a ne pijeska, šljunka ili vode.
Također postoji mogućnost, iako se manje preporučuje, upotreba čađi u smjesi za postizanje još tamnije površine. Međutim, dok se pigmenti željeznog oksida vežu za cement i postaju trajni dio betonske matrice, čađ to ne čini. Kad voda ispari, može izvući ugljik, čineći beton lakšim.
Pigmentacija betona ima čisto estetsku funkciju. Konstrukcijski obojeni beton djeluje slično kao i klasični beton. Akademska istraživanja pokazala su da pigmenti mogu smanjiti nasipnu gustoću, povećati sposobnost upijanja vode za 1%, a čvrstoću na pritisak do 20%. Zaključuje se da upotreba obojenog pigmenta u betonu ne utječe negativno na fizičke karakteristike i otpornost očvrslog betona.
Upotreba pigmentiranog betona zahtijeva kontrolisaniji postupak, a u idealnom slučaju to bi trebali obavljati specijalizirani dobavljači. Još jedno pitanje koje treba uzeti u obzir jest da se nakon radova, mora voditi računa da se dostigne izvorna nijansa. Za to je ključna dobra projektna dokumentacija. Uz sva ta razmatranja, postupak postaje malo skuplji. Kao rezultat pigmentacije, konstrukcije mogu postati ekskluzivnije i upečatljivije. Pogledajte u nastavku nekoliko svjetskih projekata koji koriste crni beton: