S obzirom na to da je Republika Koreja bila domaćin osnivanja Muzeja svjetskog pisanja, odlučili smo upotrijebiti današnju tehnologiju za rješavanje osnovnih pojmova orijentalne arhitekture, posebno korejske arhitekture unutar ovog projekta.
Zahtjevi klijenta uglavnom su se odnosili na perspektivu i postojanost vizije za pješake koji prolaze kroz muzej. Da bi održali vidljivost, projektanti su izveli glavni dio muzeja i galeriju u podzemlju, odvajajući uslugu knjiga od tla, nadahnuti korejskim zavičajnim zgradama na moderniziranoj slici ograda i zgrada Koreje kako bi stvorili i nostalgični i savremeni prostori za korisnike.
Za izradu Nacionalnog muzeja svjetskog pisanja iznijeli smo osnovnu ideju korištenja znaka Ying i Yang, koji je najpoznatiji nacrt za ljude Istoka. Glavni koncept dizajna potekao je od ovog znaka. Promijenili smo zakrivljene linije Yin i Yang u uglaste linije zbog produženja mjesta. Zbog prisutnosti umjetnog jezera pored gradilišta i ograničenja visine, napravili smo kombinaciju savremenih arhitektonskih načela i korejskih arhitektonskih koncepata. Kao što je čistoća oblika i materijala te sklad s okolinom kao glavni principi dizajna ovog prostora.
Na stropovima predvorja na ulazu vise obješeni modularni kubusni stubovi, koji opisuju historiju svjetskog pisanja na 4 različita jezika, tako da je korisnik pripremljen za ulazak u muzej i događaje unutar njega.
U upotrebi su potpuno digitalizirani prolazi i rampe kako bi se korisnici što bolje upoznali s muzejskim događajima, prostornim eksplozijama, principom iznenađenja i činjenicom da muzej predstavlja prostor iskustva, učenja i vremenske tranzicije. Koriste se i stimulacijske sekvence za djecu kako bi istražili prostor sa što više interakcije, dijaloga i učenja.
Dizajnirano: 2017.g.
Završeno: 2017.g.
Projektni tim: Glavni arhitekti: Alireza Karimi Kolor – Mostafa Shadkam
Rukovodeći arhitekt: Parham Adibpour
Saradnici: Aryan Lotfi-Shahin Shokri-Maryam Miri-Kusa Banihashemi-Kemia Mazidi.
m-Kvadrat