spot_img

Najbolje biljke za vaš stan … i kako ih održavati

Biljke su izvrsni elementi za uljepšavanje izgrađenih prostora. Međutim, kada je u pitanju eneterijer, koji obično prima manje prirodne svjetlost i ventilacije, određene vrste su otporne na prilagodbu. Stoga, kada razmišljate o vrstama u zatvorenom prostoru – bilo da je riječ o kući, stanu ili poslovnom prostoru – neke vrste su bolje od drugih. U nastavku slijede najbolje biljke za Vaš dom:

Kroton (Croton lawianus)

Karakteristike: Veliki, šareni listovi koji variraju u nijansama od zelene do žute, crvene i ljubičaste boje. Ovaj grm privlači pažnju na sjajno lišće i ima dug životni vijek.

Njega: Kroton zahtijeva sunčevu svjetlosti, stoga je prikladan za prozore i prostore koji primaju sveobuhvatnu rasvjetu. Ova vrsta se ne prilagođava niskim temperaturama i /ili prisutnosti klimatizacije. Razvija se u toplijim klimatskim područjima i može dostići visinu od 2 do 3 metra, nakon čega se grane mogu obrezati i presaditi. Zemlja je najbolja kada se održava vlažnom, ali ne natopljenom. Prilikom rukovanja sa sadnicom nosite rukavice, jer njezin biljni sok sadrži toksična svojstva koja mogu izazvati iritaciju kože.

Difenbahija (Dieffenbachia amoena)

Karakteristike: Kao jedna od najpopularnijih biljaka za enterijere, ova vrsta grma je višegodišnja biljka i raste do visine 50 centimetara. Cvjeta u ljeto i proljeće. Osjetljiva je na niskim temperaturama, indicirana je za tropske i suptropske klime.

Njega: Dobro se prilagođava srednjoj svjetlosti, ali najbolje je postaviti u blizini prozora i prirodnog svjetla. Potrebna joj je vlaga, stoga svakodnevno dopunjavajte vodu, ali nemojte dopustiti da se zemlja previše natopi. Ima visoku koncentraciju kalcijevog oksalata, hemikalije koja može biti otrovna ako se proguta i uzrokuje gušenje. Stoga je potrebno držati podalje od životinja i djece.

Calathea ornata

Karakteristike: Calathea ornata je zimzelena biljka sa robusnim crvenkastim ukrasnim lišćem. Ova vrsta može dostići visinu od 30 do 90 centimetara i cvjetati u područjima visoke vlage. Osjetljiva je na hladnoću i klimatizaciju.

Njega: Držite biljku vlažnom i ne na direktnoj svjetlosti. Kada je biljka mlada, listovi su toksični, pa se preporučuju rukavice za vrtlarenje i održavanje. Listovi se množe brže ako se obrežu.

Davalija (Davallia fejeensis)

Karakteristike: Ova vrsta raste od 20 do 40 centimetara u visinu. Listovi su lomljivi i sklupčani, pa ih treba staviti na visoke pozicije.

Njega: Ova vrsta treba bogatu organsku zemlju i mora se staviti pod difuznu svjetlost, jer ne može rasti pod izravnim sunčevim svjetlom. Zimi, lišće obično opada. U slučaju da ne opadne, preporučuje se obrezivanje kako bi se omogućio novi rast.

Kovrdžava paprat (Nephrolepis spp.)

Karakteristike: Njeno lišće ima ista svojstva kao i prethodna biljka. Ne može se prilagoditi u hladnim regijama, pa stoga preferira tropsku klimu.

Njega: Zbog varijacije veličine lišća, ona mora biti obrezivana, oplođena i stavljena pod prirodnu, ali neizravnu, sunčevu svjetlost. Zemlja mora biti vlažna i bogata organskim materijalom. Može se postaviti ili objesiti.

Zamija (Zamioculcas zamiifolia)

Karakteristike: Ova vrsta je sve više usvojena u zatvorenom prostoru. Potrebno joj je malo održavanja i može funkcionisati pod niskom svjetlošću.

Njega: Ako se stavlja pod izravnu svjetlost, preporučuje se da biljka dobija više vode. Ako pretjerano zalijevate, može požutjeti. Lišće se mora redovno čistiti crijevom ili vlažnom krpom kako bi se uklonila prašina i zadržao sjaj. Ne zaboravite ukloniti mrtve grane, kako bi se izbjeglo širenje kontaminacije.

Gibasis pellucida

Karakteristike: Mali bijeli cvjetovi su glavna karakteristika ove biljke koja raste vrlo brzo, stoga je potrebno neprestano obrezivati.

Njega: Budući da ne može napredovati na niskim temperaturama, mora se uzgajati na toplim mjestima koja primaju prirodno svjetlo. Ako se stavi u slabo osvijetljene prostore, lišće će vjerojatno opasti ili izgubiti boju. Održajite zemlju vlažnom i redovno zalijevajte.

Zlatni puzavac (Epipremnum pinnatum)

Karakteristike: Ova ukrasna, zimzelena biljka nalazi se u umjerenim područjima, stoga se mogu prilagoditi i na niske temperature.

Njega: Držite je u zatvorenom prostoru. Obično se uzgaja pod prirodnim svjetlom ili poluzasjenjenim prostorima.

Cilindrična sablja (Sansevieria cylindrica)

Karakteristike: Sa izuzetnim vertikalnim i cilindričnim lišćem, idealna je za unutrašnje prostore s obzirom na trajnost i dug život.

Njega: Za one koji vole male vrste održavanja, ova biljka je pravi izbor. Potrebno je zalijevati jednom u 15 dana i ne zahtijeva obrezivanje. Važno je istaknuti da se voda mora sipati u zemlju, a ne na lišće.

Štapasta palma (Rhapis excelsa)

Karakteristike: Ima vitke stabljike, slične kao u bambusa.

Njega: Treba je uzgajati pri slabom osvjetljenju i zalijevati umjereno. Osušeni i spaljeni listovi trebaju biti odrezani. Listovi se trebaju čistiti bocčicom za raspršivanje vode.

Damska palma (Licuala grandis)

Karakteristike: Idealna za tropske klime.

Njega: Preporučuje se postaviti blizu prozora ili na verandama, ali bez izravnog svjetla. Moraju se zalijevati otprilike 4 puta sedmično, te lišće treba redovno prskati vodom.

m-Kvadrat

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE