spot_img

Najbolji objektivi i mobilni uređaji za arhitektonsku fotografiju

U svijetu koji brzo prelazi na primarno stvaranje digitalnog sadržaja, sve više i više ljudi počinje eksperimentisati s raznim digitalnim medijima. Nedvojbeno postoji prisan odnos arhitekture i fotografije, a mnogi arhitekti uživaju u eksperimentisanju s fotografisanjem, kako vlastitog rada, tako i svog okruženja. U nastavku slijedi koristan vodič za početnike s blendama za arhitektonsku fotografiju. Ovaj će vodič posebno istaknuti najbolje objektive (i za DSLR i za mobilne uređaje) koje možete koristiti za svoje fotografije.

Ako ste ušli u svijet fotografije, znate da je to vrlo skup hobi. Nekoliko dolje navedenih objektiva može koštati gotovo koliko i visokokvalitetni fotoaparat, zato je važno napraviti dobro istraživanje kako bi izabrali pravi objektiv, za svoju specifičnu upotrebu i cjenovni rang.

Dvije glavne razlike (osim cijene) između ovih objektiva bit će dužina fokusa i otvor blende. Dužina folusa obično se označava u milimetrima (45 mm, 85 mm, 200 mm itd.) I odnosi se na udaljenost između središta leće ili zakrivljenog ogledalceta i njegovog fokusa. Drugim riječima, što je fokusna dužina kraća, šire je vidno polje. U arhitektonskoj fotografiji raspon između fokusne dužine 16-35 mm idealan je za fotografije u unutrašnjosti. Ali za detaljnije ili kompleksnije fotografije, bit će potrebno od 35 do 200 mm.

Drugi najvažniji aspekt ovih objektiva je otvor blende. Otvor blende je omjer dužine fokusa i efektivnog promjera otvora, a obično se navodi kao f-broj. Objektiv obično ima skup označenih “f-stop” na koji se može postaviti f-broj. Niži f-broj označava veći otvor blende koji omogućava više svjetlosti do senzora slike. Tako, na primjer, objektiv f / 4 fokusne dužine od 200 mm ima promjer ulazne blende 50 mm.

Canon TS-E 90mm f / 2.8

Ovo je možda Canon-ov dosad najuspješniji objektiv s pomakom i nagibom. Ako niste upoznati s lećama s pomakom i nagibom, izraz “tilt-shift” odnosi se na dvije različite vrste pokreta: rotacija ravni objektiva u odnosu na ravan slike – nagib; i pomicanje leće paralelno s ravni slike – pomicanje. Nagib se koristi za kontrolu orijentacije ravni fokusa ili dijela slike koji se pojavljuje u fokusu. Pomak se koristi za podešavanje položaja objekta na slici bez pomicanja fotoaparata unazad, što je posebno korisno kada pokušavate izbjeći konvergenciju paralelnih linija. Ovo je korisno u arhitektonskoj fotografiji prilikom snimanja visokih objekata.

Iako je ova karakteristika jako korisna kod ovog objektiva, po cijeni od cca. 2 500 KM i relativno strmoj krivulji učenja, možete postići gotovo isti rezultat s malo post-produkcijske magije u uređivanju sa softverima poput Lightroom-a ili Photoshop-a. Za profesionalce, ovaj je objektiv nevjerojatan alat za snimanje svježeg i čistog urbanog konteksta uz minimalna prilagođavanja.

Objektiv Canon 16-35mm f4L IS

Ovaj objektiv pruža optimalnu kombinaciju performansi širokog ugla i slabog osvjetljenja. Promjenjiva fokusna dužina od 16-35 mm nudi mogućnost snimanja fotografija širokog ugla iznutra, ali i mogućnost fokusa na bilo kakve detalje, koji bi vam mogli biti potrebni. Izgrađen da bude nevjerojatno izdržljiv, ovaj bi objektiv mogao biti prikladan i za nepredvidive lokacije, kada ćete možda trebati smanjiti ukupni građevinski snimak ili zumirati taj kompleksni detalj zida.

Budući da je objektiv serije L, cijena ovog objektiva je (cca. 1 700 KM) po profesionalnom standardu, ali bez sumnje će predstavljati dobar dio arsenala vaše fotografske opreme.

Mobilni uređaji

Jedinstven aspekt digitalne fotografije koji se posljednjih nekoliko godina probio na scenu zahvaljujući napretku u tehnologiji kamera za pametne telefone jest mobilna fotografija. Sada je lakše nego ikad dobiti profesionalnu kvalitetu pomoću kamere koju imate svaki dan u džepu. Tri su konkurenta na tržištu trenutno, i to Appleov iPhone X, Samsungov Galaxy Note 9  i Google-ov Pixel 2.

Na ovim telefonima moguće je dobiti nevjerojatno kvalitetne slike s minimalnim početnim i post-produkcijskim naporima, ali sada možete koristiti i profesionalni kvalitet hardvera koji se pričvršćuje izravno na vaš telefon.

Objektivi za iPhone i Android na vrhu su tržišta za fotografije pametnih telefona. Nude niz širokih, fisheye i makro objektiva, s nedavnim dodavanjem anamorfnih sočiva za postizanje većeg kinematološkog izgleda. Objektivi moraju biti pričvršćeni pomoću prilagođenog kućišta (koje je i prilično elegantno), a uz kombiniranu cijenu od oko 230 do 270 KM, ovo može biti održiva opcija ako želite uložiti u brz i jednostavan način fotografisanja profesionalnog izgleda po respektabilnijoj cijeni.

Filteri

Posljednji, a možda i najvažniji aspekt objektiva u arhitektonskoj (ili bilo kojoj drugoj vrsti) fotografije je upotreba filtera neutralne gustoće (ND). Svrha standardnog fotografskog ND filtra je smanjiti količinu svjetlosti koja ulazi u objektiv. Ti filteri su posebno važni pri snimanju vanjskih snimaka relativno sunčanog dana.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE