Kada budete počeli razmišljati o BIM metodologiji (BIM – Building Information Modeling), bez obzira da li ste samostalni stručnjak ili izvođač, bitno je obratiti pažnju na tri ključna aspekta: tehnologiju, proces i ljude koji učestvuju u svemu tome. U ovom članku pisat ćemo o ključnim stvarima u svakom od tri aspekta, da biste bolje razumjeli kako koristiti BIM.
Koje alate za modeliranje treba koristiti?
Kada koristite BIM, važno je imati na umu da trebate hardver i softver kao tranziciju iz CAD-a u BIM. Kako BIM raste, raste i domet servisa koje možemo ponuditi kao arhitekti.
Trenutno dva najpopularnija alata za modeliranje na tržištu su Autodesk Revit i Graphisoft ArchiCAD. Iako svaki ima prednosti i nedostatke, oba možete koristiti kada odaberete koji projekat želite raditi. Kada odlučujete koji alat koristiti, bitno je razmotriti ostatak projekta, njegovih učesnika i elemenata, provjeravajući koji drugi alati će se koristiti u procesu dizajna, kao i kalkulacije i specijalitete projekta.
Revit ili ArchiCAD?
Uz softver, bitno je razmotriti koji ćete operativni sistem koristiti, jer Revit se pokreće samo na Windows operativnom sistemu, dok se ArchiCAD može pokrenuti i na Windows-u i na MAC-u. Obratite pažnju i na verziju softvera, jer Revit nije dvosmjerno kompatibilan. Ovo znači da Revit 2018 ne može otvoriti fajl Revit-a 2019, što može prouzrokovati probleme u projektu ako vaši suradnici i vi ne radite na istoj verziji. Što se tiče hardvera, softver za modeliranje zauzima puno RAM memorije, tako da što je više imate, to bolje. Da znate koje su preporuke za minimalne hardver zahtjeve za svaki program softvera, provjerite tehničke stranice Revit-a ili ArchiCAD-a.
Postepena implementacija BIM-a
Uključivanje BIM-a u projekte i rad u arhitekturi počinje stvaranjem objektiva koje trebate ispuniti implementacijom, pogotovo zato što ovo zavisi od kompanije ili osobe. Postoji mnogo nivoa implementacije i ovo je postepeni proces koji se treba izvršavati sa strpljenjem i s koliko god je organizacije moguće, i po mogućnosti uz pomoć BIM savjetnika ili stručnjaka. Jednom kada ostvarite ciljeve implementacije, trebat ćete obratiti pažnju na njegov utjecaj na produktivnost. Ovo generalno uključuje vrijeme potrebno za trening, kao i učenje softvera.
Koje tipove projekata dizajnirate i ko ih razvija?
Bez obzira da li želite koristiti BIM kao arhitektonska ili konstrukcijska firma, ili kao nezavisni stručnjak, proces usvajanja počinje razumijevanjem šta ove tehnologije uključuju i kakav efekat imaju, bolji ili lošiji, na proces razvijanja projekta. S ovim na umu, također je dobra ideja da se zapitate : Kakav projekat želimo i kakav projekat ćemo uzeti? Nakon svega, različiti tipovi projekata zahtjevaju različite alate i BIM metodologije.
m-Kvadrat