U svijetu u kojem arhitekti mogu koristiti kompjutere za izradu prezentacija dizajna s novim nivoima tačnosti i umijeća, poznavanje softvera postaje sve neophodnije. Donosimo Vam popis, za koji se nadamo da će vam pomoći da otkrijete nove radne tehnike i bolje načine primjene različitih programa. Mnoštvo informacija može otežati pronalaženje relevantnog sadržaja. Da bi olakšali upotrebu ovih tutorijala, kategorizirali smo popis na temelju softvera na koji se usredotočuju:
Modeliranje i crteži prije proizvodnje: ova kategorija pokriva programe poput AutoCAD-a, Rhinoceros-a i BIM programa.
Proizvodnja slika: Prvenstveno se bave programima crtanja; ova kategorija uključuje programe kao što su 3ds Max i V-Ray.
Manipulacija slike nakon izrade: Programi poput Photoshop-a spadaju u ovu kategoriju.
Također tu je i kategorija opće namjene za izvore koji se odnose na više kategorija ili doprinose edukaciji korisnika softvera bez neposrednog pružanja tehnoloških lekcija.
Pred proizvodnja:
Shoegnome: web stranica Jared Banksa je odlično mjesto za učenje o korištenju BIM softvera. Uz razne YouTubeove vodiče i članke, Shoegnome može educirati novake i iskusne veterane podjednako kroz Banksovu mješavinu sadržaja prilagođenih za čitanje i tehničke teme.
ThinkParametric: Ova web stranica organizuje videozapise sa kursevima o nizu tema, uključujući Grasshopper, Rhino i Revit. Ona također uključuje kurseve temeljene na projektima u kojima studenti uče softver pomoću izgrađenih projekata. ThinkParametric ima četverodnevno probno razdoblje kako bi iskusili sve metode i ponuđene teme.
Revit Kid: nudeći kombinaciju video i tekstualne poduke, ovaj blog obrađuje prvenstveno teme o BIM sistemima i Revit-u. Biblioteka izvora Revit Kid.Com je obimna, s brojnim stranicama relevantnog sadržaja, a također uključuje dopunske materijale kao što su bilteni, e-knjige i videozapisi.
Grasshopper Web stranica: Službena web stranica za Grasshopper uključuje nekoliko video tutoriala za početnike, kao i linkove na vanjske izvore koji pokrivaju dodatne srodne teme.
Digital tools: usredotočuje se na Rhino i Grasshopper, Digital Toolbox, razvijen od strane Scotta Leinwebera i Tam Trana, ima kurseve o temama od najosnovnijih do najsloženijih procesa. Digital Toolbox ima pomalo skupe videozapise, ali sadržaj je ipak vrijedan.
Autodeskov kanal na YouTubeu: Autodesk nudi širok raspon resursa za vlastiti softver. Njihov kanal s YouTubea sadrži brojne videozapise s nastavnim materijalom uz prikaze novih funkcija i promotivnih videozapisa – popis može biti preobiman u početku, pa ako ne postoji nešto specifično što tražite, pazite na sve što je označeno kao “Početak rada”.
Bond-Bryan BIM blog: Rob Jackson usredotočuje se na BIM-ove vijesti, studije raznih slučajeva i smjernice za korištenje ArchiCad-a.
Plethora Project: Serija tutorijala Josea Sancheza usredotočena je na niz alata koji su možda manje “standardni” u arhitekturi, uključujući Unity3d, Autodeskov Maya softver za animacije i C #, Python i Javascript. Međutim, stranica također uključuje uobičajene tutorijale za Rhino i Grasshopper, što znači da postoji ponešto za svakog na ovoj stranici.
Proizvodnja slike:
Evermotion: Evermotion ima veliki raspon instrukcija, uključujući vodiče za programe egzotične vizualizacije kao što su Unreal Engine 4 i Cinema 4D, uz uobičajene programe kao što su V-Ray i 3ds Max. Sadrži i galeriju slika, koja je odličan način otkrivanja novih tehnika.
SketchUp Artists: Iako se usredotočuje samo na prikazivanje unutar SketchUp-a, ova web stranica ima impresivan obim tutorijala i uputa za upotrebu nekoliko različitih modela za crtanje.
Arch Viz kamp: Arch Viz kamp ima mali, ali koristan skup video tutorijala koji se bave prvenstveno s 3ds Max i Vray; lako razumljiva poduka.
Web stranica vizualne dinamike: ovaj V-Ray prodavač postepeno dodaje setove tutorijala za 3ds Max, Rhino i Sketchup.
Službena internetska stranica za V-Ray: Službena internetska stranica V-Ray ima niz instrukcija, uglavnom usredotočujući se na 3ds Max i Maya-u.
Manipulacija slike nakon proizvodnje:
CG arhitekt: U tablici “značajke” CG arhitekture nalazi se njihov odjeljak tutoriali koji prikazuje proces produkcije vizualizacije iz digitalnog modela na dovršenu sliku. Većina projekata na ovoj web stranici su arhitektonski, ali drugi pokazuju dizajn i vizualizaciju za različita područja, što bi moglo pružiti uvid u različite metode rada.
YouTube kanal za Photoshop.Architect: Unatoč tome što ima malu zbirku videozapisa, ovaj izvor uključuje i vodiče za neke neuobičajene prakse crtanja. U Photoshop.Architectovim videozapisima gledaoci mogu pronaći primjere izvedenih planova, presjeka i sl.
Adam Kormendi na YouTubeu: Ovaj YouTube kanal sadrži vodiče za Photoshop koji pokrivaju napredne tehnike za dodavanje realnih detalja i atmosferskih elemenata slikama. Kormendi također uključuje nekoliko videa za 3ds Max i V-Ray.
Vyonyx Tutorials: vizualni studio u Londonu Vyonyx nudi mali set tutorijala, u velikoj mjeri usredotočujući se na postizanje određenih efekata u Photoshopu. Oni također uključuju mali broj tutorijala za softvere kao što su Rhino i 3ds Max.
ARQUI9 Vizualizacija na Youtubeu: Još jedan studio za vizualizaciju koji dijeli svoje znanje na mreži, ARQUi9 ima samo par videozapisa, ali njihovi vodiči jasno su prikazani i pokrivaju korisne tehnike na Photoshopu.
Opća namjena:
learnarchviz.com: Uz instrukcije o Photoshopu, V-Rayu i 3ds Maxu, learnarchviz.com nudi prilično veliku zbirku besplatnih videozapisa koji detaljnije razrađuju teme vizualizacije.
Lynda.com: Možda ste čuli za ovu stranicu, koja nudi više od 3.500 kurseva i stotine hiljada pojedinačnih video tutorijala uključujući fotografiju i arhitektonske softvere.
Vizualizacija arhitekture: Alex Hogrefe je stvorio sveobuhvatan popis tutorijala za stvaranje uvjerljivih slika, podijeljenih u četiri podkategorije. Većina tutorijala usredotočuje se na tehnike koje se mogu jednostavno postići koristeći samo SketchUp i Photoshop.
m-Kvadrat