Vrlo je uobičajeno da arhitekti koriste više od jednog programa prilikom izrade projekta. Iako nam jedan softver može pomoći u idejnom dizajnu i slici projekta, drugi programi mogu bolje raditi za razvoj tehničkih dokumenata, poput crteža, presjeka i detalja. S druge strane, drugi softverski proizvodi mogu pomoći u izradi trodimenzionalnog modela, a drugi omogućuju izradu rendera. Postoje i programi koji se koriste za postprodukciju slika, videozapisa ili čak za dijagramiranje ploča i portfolija.
Iako s BIM programima (Building Information Model), ovo hodočašće između programa ima tendenciju smanjenja obzirom da obuhvata cijeli postupak dizajniranja, razumijevanje obimnog popisa esktenzija datoteka nije tako jednostavno kako se čini. Uz to, nerijetko se mogu pronaći nekompatibilnosti između verzija i vrsta datoteka kada se, na primjer, projekat mora otvoriti na komplementarnoj opremi. U nastavku slijedi popis ekstenzija datoteka koje arhitekti najviše koriste, sa fokusom na BIM programe.
DWG
Većina arhitekata širom svijeta rade sa CAD datotekama. Ugrađeno proširenje AutoCAD-a pokriva i 2D i 3D crteže i sadrži sve podatke unesene u CAD crtež, poput linija, geometrijskih podataka i umetnutih fotografija.
DXF (engl. Drawing Exchange Format)
DXF je datoteka za razmjenu CAD modela. Radi u svim CAD programima, a može se čitati i u vektorskim programima za crtanje.
SKP
SketchUp je najčešće korišten softver za 3D modeliranje u svijetu, od početne faze projekta do završne faze dizajna. Njegova glavna ekstenzija je SKP.
RVT
Autodesk Revit koristi RVT ekstenziju za pohranu svojih datoteka. Datoteke pokrivaju sve elemente i podatke o konstrukciji, uključujući bazu podataka modela.
RFA
To su arhive Revit familije, gdje se osim geometrije predmeta, čuvaju i relevantni podaci i podaci o njima.
RTE
Predlošci pomažu ubrzati postupak dizajniranja, standardizirati dizajn i zadržati relevantne informacije o stilovima i vizualizacijama projekata. Ekstenzija ovih datoteka u Autodesk Revitu je RTE.
PLN
Ovo su glavne vrste dokumenata ugrađenih u Graphisoft Archicad. U osnovi je ekvivalentan Revit RVT-u i uključuje sve podatke o modelu i poglede generirane za projekt, kao i zadanu konfiguraciju, atribute i reference biblioteke.
TPL
TPL sadrži sve postavke i projekta, uključujući zadane elemente projekta i alate za Archicad predloške.
GSM
Poput Revit RFA, GSM se odnosi na objekte u biblioteci Archicad.
IFC (engl. Industry Foundation Classes)
IFC je neutralan format datoteke koji omogućuje razmjenu informacija između različitih CAD i BIM sistema. Format postavlja međunarodne standarde za uvoz i izvoz građevinskih predmeta i njihovih svojstava. Tako putem ove datoteke možete otvoriti datoteku u Revitu koja je izvorno kreirana u Archicadu ili obrnuto, prenoseći njene podatke.
COBie
U osnovi, COBie je format tablice u Excelu koji prikuplja informacije relevantne za administraciju i rad objekta, što je neophodno za podršku rada, održavanja i upravljanja imovinom kada je zgrada u upotrebi. Ova vrsta datoteke pomaže vam u snimanju, filtriranju i odvajanju važnih projektnih podataka, uključujući popise opreme, tehničke listove proizvoda, jamstva, popise rezervnih dijelova i programe preventivnog održavanja.
NWD
Datoteka NWD (Navisworks) stvara “snimku” projekta, prikupljajući u jednu datoteku sve učitane predloške, scene, trenutni prikaz i omiljene poglede (uključujući označavanje linija i komentara). Navisworks je proizvod za pregled projekata Autodesk 3D, koji korisnicima omogućuje otvaranje i kombinovanje 3D modela, navigaciju u stvarnom vremenu i pregled modela, prepoznavanje mogućih smetnji i dopuštanje drugih analiza.
BIMx
BIMx je poznat kao “hipermodel”. Sadrži svu projektnu dokumentaciju u softveru Archicad, poput 3D geometrije, pogleda, dizajna, pa čak i fotoaparata. Može se otvoriti na lakšim zaslonima, koji se mogu pokretati na telefonima i tabletima, što ga čini dobrim alatom za predstavljanje projekata na terenu.
3DS
3DS je jedan od najčešćih formata datoteka koje koristi Autodesk softver za modeliranje, animaciju i prikazivanje 3ds Max, što je vrlo često među arhitektima koji rade s realističnim renderima.
3DM
Ekstenzija 3DM odgovara datotekama generisanim programom za modeliranje Rhino3D, temeljenim na NURBS tehnologiji.
SHP (engl. Shapefile)
Geografske informacijske sisteme, također poznate kao GIS, često koriste arhitekti koji rade na urbanističkom planiranju i urbanim studijama. Njegovo je glavno proširenje Shapefile (.shp), popularni format datoteke koji sadrži vektorske geoprostorne podatke, koji opisuju geometrije, tačke, linije i poligone, svaki sa svojim pripadajućim atributima.
Postoje programi koji se, iako nisu ograničeni na arhitekturu u njihovoj upotrebi, naširoko koriste kod arhitekata. To se također odnosi na vektorski softver poput Adobe Illustratora (njegova ekstentzija je .ai) i CorelDRAW (.cdr), open-source programa Inkscape (.svg) i programa za uređivanje slika, kao što je Adobe Photoshop (.psd).