Od objekata koji su ostali od ranih civilizacija, najspektakularnijih su drevni hramovi. S obzirom na važnost religije u drevnim civilizacijama, ne čudi da su ta duhovna mjesta izgrađena korištenjem najnovijih arhitektonskih inovacija. Mnoga od tih gradilišta još uvijek su u prekrivena velom tajni, dok su drugi dobro dokumentirani i proučavani više od jednog stoljeća.
Hatshepsutov hram
Mjesto: Egipat. Izgrađen: Oko 1.470.
Također poznat kao Djeser-Djeseru, ovo drevno svetište u Egiptu osmislio je kraljevski arhitekt faraon Hatshepsut, Senenmut, a prepoznatljiv je po dugačkoj kolonadi i mnogobrojnim terasama. Iako su mnogi izvorni spomenici i ukrasi gradilišta ukradeni ili uništeni godinama, reljefno prikazivanje božanskog rođenja ženskog faraona još uvijek je netaknuto.
Amada hram
Mjesto: Nubia. Izgrađen: između 1.550 i 1.189. godine
Izvorno izgrađen na istočnoj obali Nila, ovaj hram, najstariji hram u Nubiji, premješten je u šezdesetim i sedamdesetim godinama na novi, veći položaj na jezeru Nasser kako bi se zaštitio od poplave. Projekat je uključivao je brojne nubijske hramove i historijske znamenitosti. Najistaknutije značajke hrama uključuju dobro očuvani reljef i dva značajna natpisa koji opisuju vojna postignuća faraona koji su izgradili hram, Tutmoza III i njegovog sina Amenhotep II.
Göbekli Tepe
Mjesto: Turska. Izgrađen: 10.000 prije Krista
Vjeruje se da je 6.000 godina prije nego što je izgrađen Stonehenge, izvanredni kameni hram bio podignut na brijegu u jugoistočnoj Turskoj. 2008. godine njemački arheolog Klaus Schmidt utvrdio je da je Göbekli Tepe zapravo najstariji poznati hram na svijetu. Gradilište je namjerno pokopano oko 8.000 prije Krista iz nepoznatih razloga, iako je to omogućilo očuvanje konstrukcije za buduće otkriće i proučavanje.
Luxor hram
Mjesto: Egipat. Izgrađen: Između 1100 i 1600 godina prije Krista
Ovaj drevni egipatski hram na istočnoj obali Nila služio je kao mjesto štovanja gotovo 3.500 godina. Lokacija je poznata po putu sfinga i visokom pilonu Ramzesa II. Konstrukcija je izgrađena za vrijeme vladavine nekoliko faraona, uključujući Amenhotep III, Ramzesa II i Tutankhamona, koji je zaslužan za veliki dio ukrasa hrama. Hram Luxor smatra se najvećim i najvažnijim mjestom u drevnom Egiptu i bio je posvećen Amunu, kralju bogova, kao i božici Mut i Khonsu, bogu mjeseca i vremena.
Hipogeum Ħal-Saflieni
Mjesto: Malta. Izgrađen: oko 2.500 godina prije Krista
Za razliku od drugih hramova, Hypogeum na Malti izgrađen je pod zemljom. Ovaj hram je pod UNESCO-vom zaštitom. Ogroman, podzemni labirint ima lažne prozore, vrata trilita, ukrasne slike i ukrašene kamene stropove koji oponašaju žute zidove. Hypogeum je otkriven 1902. godine tokom izgradnje i iskopan je početkom 1903. godine. Mjesto je zatvoreno između 1990. i 2000. godine radi očuvanja. Ponovo je otvoren za javnost, ali dopušteno je samo 80 posjetioca dnevno.
Stonehenge
Mjesto: Engleska.
Izgrađen: oko 2.500 godina prije Krista
Jedan od najpoznatijih i najzanimljivijih spomenika na svijetu. Kamena građevina koju danas poznajemo izgrađena je oko 2.500 godina prije Krista. Premda njegova izvorna funkcija ostaje nepoznata, moguće je da je Stonehenge izgrađen kao hram za obožavanje drevnih zemaljskih božanstava. Sastoji se od simetričnog rasporeda kamena (neki teže do četiri tone), konstrukcija se smatra glavnim izazovom inženjeringa. Stonehenge i njegova okolica proglašeni su UNESCO-vom svjetskom baštinom 1986. godine.
Ġgantija hramovi
Mjesto: Malta. Izgrađen: Između 3.600 i 3.200 godine prije Krista
Stanovnici otoka Gozo su nekoć vjerovali da su ta dva hrama izgrađena od strane divova, pa stoga i njihovo ime, koje potječe od malteške riječi za div. Hramovi su izgrađeni od koraljnog vapnenca, a neka od kamenja teže preko 50 tona. U unutrašnjosti se koriste dekorativni elementi mekšeg vapnenaca. Ovi hramovi su imenovani UNESCO-vom svjetskom baštinom 1980. godine.
Apolonov hram
Mjesto: Delphi, Grčka. Izgrađen: 330 prije Krista
Hram Apolona nalazi se u Delfima, središtu staro-grčkog svijeta. Arhitekti Spintharus, Xenodoros i Agathon izgradili su peripteralni dorski hram slijedeći sličan plan kao i prethodni hram koji je uništen potresom iz 373. godine prije Krista. Delphi je 1987. godine proglašen UNESCO-vom svjetskom baštinom.
m-Kvadrat