spot_img

Nihad Harbaš: Cijene energije će rasti, zato nastojte da vaši troškovi ne rastu

Nihad Harbaš: Dobri zakoni koji bi trebali, ukoliko ih ne zloupotrijebi krupni kapital, donijeti i građanima aktivniju ulogu u energetskoj tranziciji, te ih, zajedno sa privrednom, pozicionirati kao ključne aktere energetske tranzicije.

Piše: Nihad Harbaš, CEO, konsultant i stručnjak za EE i OIE nLogic Advisory

Nihad Harbaš, rođen 1985. godine, jedan je od vodećih eksperata za klimu i energiju u Bosni i Hercegovini. Njegova područja stručnosti obuhvataju pitanja energije i klimatskih promjena u Bosni i Hercegovini, Zapadnom Balkanu i Europi, sa dubokim razumijevanjem postojećeg tehničkog i zakonodavnog okvira u Bosni i Hercegovini koji se odnosi na EU direktive (Acquis Communautaire). Njegov glavni fokus je na obnovljivim izvorima energije i energetskoj efikasnosti, s naglaskom na vođenje reformskih procesa u energetskom sektoru Bosne i Hercegovine u skladu s europskim najboljim praksama. Također pridaje pažnju Ugovoru o Energetskoj zajednici i njegovim obavezama u vezi sa energetskim sektorom Bosne i Hercegovine. Nihad je član različitih registara eksperata, uključujući Energetsku zajednicu, IRENU (Međunarodna agencija za obnovljivu energiju), UN i druge. U svojstvu IRENA-ovog energetskog stručnjaka surađuje s ekspertima iz cijelog svijeta kako bi pregledao i ocijenio projekte obnovljive energije, dijeleći iskustva u različitim područjima kao što su bioplinska energija, solarna, vjetrena, biomasa, hidroenergija i drugi. Nihad ima preko 15 godina iskustva radeći s nevladinim organizacijama, privatnim sektorom i javnim institucijama. Aktivno je sudjelovao u brojnim projektima usmjerenim na usklađivanje energetskog sektora s obavezama utvrđenim Ugovorom o Energetskoj zajednici. Njegova obrazovna pozadina uključuje diplomu inženjeringa, upravljanja projektima i upravljanja kompanijama. Diplomirao je na Mašinskom fakultetu sa specijalizacijom u Energetici (MSc) na Univerzitetu u Sarajevu. Nihad ima značajno iskustvo rada u suradnji s vladinim dužnosnicima u Bosni i Hercegovini, kao i sa zemljama obuhvaćenim Ugovorom o Energetskoj zajednici i različitim sektorskim zemljama u Europi i Aziji.

 Zemlje u Svijetu dominantno su okrenute obnovljivim izvorima energije, te je očigledan napredak u posljednjem desetljeću, a u budućnosti se očekuje značajniji progres. Iako su mnoge ekonomije još uvijek oslonjene na fosilna goriva (ugalj, naftu i plin prvenstveno), obaveze i opredjeljenje je prelazak na obnovljive izvore energije. Više o energetskim zakonima u BiH, prelasku na obnovljive izvore energije, te o rastu cijena energije pročitajte u nastavku intervjua.

Jedan ste od vodećih stručnjaka u oblasti energetike, energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije u Bosni i Hercegovini. Na kojim projektima radite?

Projektima u oblasti klimatskih promjena, energije, zaštite okoliša, cirkularne ekonomije, te podizanja javne svijesti u duhu pravedne energetske tranzicije i dekarbonizacije energetskog sektora koji doprinose reformi energetskog sektora BiH, regije i šire.  Svi projekti imaju nekoliko važnih ciljeva, a prije svega doprinosu zaštiti klime kroz adaptaciju, mitigaciju i otpornost na klimatske promjene, zaštiti okoliša, te smanjenju specifične potrošnje energije (kroz energijsku efikasnost), troškova, emisija zagađujućih materija (SO2, NOx, PM10, PM2,5, itd.), te smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte (CO2, CH4 i dr.). Vizija i misija ovih projekata je doprinijeti povećanju udjela obnovljive energije u bruto finalnoj potrošnji, smanjenju specifične potrošnje energije, povećanju konkurentnosti privrede, kao i sigurnosti u snabdijevanju energijom i težnji ka energetskoj neovisnosti.

Kao stručnjak Međunarodne agencije za obnovljivu energiju učestvujete u projektima solarnih, vjetro, hidro elektrana, biomase i biogasa širom svijeta. Recite nam više?

Zemlje u Svijetu dominantno su okrenute obnovljivim izvorima energije, te je očigledan napredak u posljednjem desetljeću, a u budućnosti se očekuje značajniji progres. Iako su mnoge ekonomije još uvijek oslonjene na fosilna goriva (ugalj, naftu i plin prvenstveno), obaveze i opredjeljenje je prelazak na obnovljive izvore energije. Jedne od vodećih zemalja koje svoju ekonomiju baziraju upravo na ovim energentima poput arapskih zemalja na bliskom istoku, ali i Sjeverne Amerike, implementiraju velike projekte  solarnih i vjetroelektrana, što se preslikava i na manje, siromašnije zemlje. IRENA pomaže i prati te procese kroz uključivanje stručnjaka iz svih dijelova svijeta u analize, prenos znanja i iskustva, te revidiranje projekata OIE. Ka ekspert grupe   IRENA upravo radimo na tome, a zadnji projekat je bio stručna revizija velike solarne elektrane u Čadu. Za Bosnu i Hercegovinu IRENA je pripremila važan dokument spremnosti BiH na ubrzanu implementaciju projekata OIE na kojem sam bio uključen kao koordinator između međunarodnih stručnjaka i predstavnika domaćih i stranih institucija u BiH. Taj dokument je javno dostupan na ovom linku: RRA BiH.

Trenutno radite kao CEO i vodite konsultantsku kuću ili tzv. prvi BH “Think Tank” nLogic Advisory čiji ste i osnivač. Recite nam nešto više o tome?

nLogic Advisory je ekspertska platforma uspostavljena sa idejom Expert Hub-a ili Think Tank-a.  Ovim načinom djelovanja okupljamo stručnjake iz raznih oblasti poput inžinjera, pravnika, ekonomista, ostalih tehničkih, prirodnih i društvenih nauka s ciljem pružanja stručnih i savjetodavnih usluga u oblastima energetike, energijske efikasnosti, obnovljivih izvora energije, zaštite okoliša, klimatskih promjena, upravljanja otpadom, cirkularne ekonomije, odnosno generalno ESG principa i načela održivog razvoja uz podizanje svijesti javnosti o važnosti istih. Kao takvi upošljavamo preko 30 stalno uposlenih u BiH, a naša mreža se širi i na zemlje Zapadnog Balkana i EU, koju baziramo na zajedničkim interesima, povezivanju, razmjeni znanja i iskustava, te doprinosu zaštite okoliša i društveno odgovornog poslovanja.

U svrhu obavljanja djelatnosti, posjedujemo ovlaštenja od resornih ministarstava u oblastima energije, prostornog uređenja, zaštite okoliša, otpada, kao što su npr; provođenje obuke i izradu energijskih audita u zgradarstvu, KGH sistemima, projektovanja solarnih elektrana i drugih elektroenergetskih objekata, kao i studija uticaja na okoliš, upravljanja otpadom, uvođenja ESG principa i računanja karbonskog otiska – budućih taksi na CO2. Cilj nam je razvijati mlade ljude, zadržati ih u BiH, ulagati u njih kroz usavršavanja koja i sami organizujemo kroz sektor za edukaciju. Stručna usavršavanja su potvrda kontinuiranog profesionalnog razvoja nLogic Advisory, a naša misija je doprinijeti energetskoj tranziciji i dekarbonizaciji energetskog sektora BiH i šire.

Trenutno ste angažovani i kao savjetnik na nekoliko projekata koje implementiraju domaće i međunarodne organizacije. O kakvim je projektima riječ?

nLogic Advisory pruža usluge tehničke i stručne podrške kroz aktivnosti koje uključuju projektovanje, savjetovanje i istraživanje u područjima održivog razvoja, klimatskih promjena, energije, okoliša, energijske efikasnosti i obnovljivih izvora energije. Naši klijenti su vlade, javne institucije, privatne kompanije, privatni investitori, mala i srednja preduzeća, međunarodne organizacije, nevladin sektor, mediji i drugi. Svi oni imaju svoje različite potrebe usmjerene ka održivom razvoju, a u prethodnom periodu je sve veći fokus svih aktera na osiguravanju pravedne tranzicije ka nisko-karbonskom razvoju. U ovom pogledu, najvažniju ulogu imaju kompanije koje žele da umanje svoj karbonski otisak, poboljšaju svoju društvenu odgovornost ili pružaju usluge svojim klijentima kroz ESG standarde što predstavlja akronim od riječi „Enviromental, Social and Governance “(„okolišno, društveno i korporativno upravljanje“), te označava tri ključna faktora koja bi se trebala uzeti u obzir prilikom mjerenja održivosti, etičnosti i društveno odgovornog poslovanja pojedine kompanije.

Naši klijenti su i javni i privatni investitori koji žele, uz pomoć dostupnih grantovskih sredstava, proizvoditi energiju za vlastite potrebe, smanjiti račune, biti konkurentni i pozitivno uticati na okoliš. Klijentima radimo formalne i neformalne edukacije, usavršavanje, uvođenje standarda, studije izvodljivosti, energijske audite, idejne i glavne projekte fotonaponskih solarnih elektrana, nadzor, te smo u mogućnosti pružiti i kompletnu uslugu implementacije projekta od inicijacije do puštanja u pogon po principu “ključ u ruke”.

nLogic je razvio specijalnosti u inovativnim financijskim i poslovnim energetskim modelima kao što su ESCO (Energy Service Company) i odgovarajući modeli ugovaranja tipa EPC (Energy Performance Contracting) i ESC (ugovaranje opskrbe energijom), ali i JPP – Javno-privatnog partnerstva (Public Private Partnership), zeleni certifikati (garancije porijekla) za obnovljive izvore energije i proizvodnju električne energije, sheme trgovanja emisijama i drugi. Trenutno radimo na ESCO projektima u oblastima javnih zgrada, rasvjete, otpada i solarne energije koji javnom sektoru unaprjeđuju znanje, te daju sigurnost u pogledu fluktuacije cijena energije na tržištu. Također, kroz ESCO projekte saniraju se zgrade, sistemi grijanja, podiže komfor, te izbjegava dodatno javno zaduživanje jer ESCO kompanije se finansiraju iz ušteda koje se postižu implementacijom EE i OIE mjera, kao i energetskim menadžmentom.

Bili ste jedan od panelista događaja Sarajevo energy and climate week. O čemu ste govorili i kakav je to zapravo događaj? O čemu je generalno bilo riječi?

Uz stručnu i tehničku podršku nLogic Advisory tima, nedavno je održana i Sarajevska energetska i klimatska sedmica SECW kao jedinstven događaj u oblasti energije i klime gdje se u fokusu govorilo o strateškom planiranju pravedne energijske tranzicije s ciljem postizanja klimatske neutralnosti do 2050. godine.  Preko 200 govornika i više od 1000 učesnika iz cijelog svijeta je podijelilo svoja znanja i primjere dobre prakse sa predstavnicima vlasti, donositeljima odluka i građanima Bosne i Hercegovine, te na ovaj način je dat dodatni doprinos jačanju svijesti i podsticanju aktivnog uključenja svih aktera u energetsku tranziciju Bosne i Hercegovine.

Govorili smo o bitnim temama kao što su pravedne tranzicije u kojoj niko ne smije biti izostavljen i ugrožen, pogotovo ako govorimo o radnim mjestima u lokalnim zajednicama čije su ekonomije oslonjene na rudnike uglja poput Tuzlanskog kantona, ZE-DO, itd. Energetska tranzicije je najčešće posmatra kao prijetnja, ali ona je zaista šansa koju ne smijemo propustiti.

Šta je energetska učinkovitost i energija iz obnovljivih izvora? Možete li nam pojasniti ove termine, njihove prednosti i generalno dobrobiti?

Energijska efikasnost predstavlja primarnu mjeru za postizanje ciljeva održivog razvoja, s obzirom da podrazumijeva korištenje manje energije za postizanje istog ili boljeg rezultata operativnosti, nivoa komfora korisnika i generiše finansijske uštede koje omogućavaju dalji rad na održivosti. Ulaganje u energijsku efikasnost omogućava manji utrošak energije kako bi se ostvarile iste funkcije, kao na primjer grijanje ili hlađenje prostora ili obavljanje određenih industrijskih procesa. Energijska efikasnost sa sobom donosi niz korisnih efekata koji se ogledaju u smanjenju potrošnje energenata, smanjenju emisija zagađujućih materija i stakleničkih gasova, povećanju energijske sigurnosti, očuvanju resursa, poboljšanju toplotnog komfora, te u konačnici smanjenju računa za energente. U skladu sa svim navedenim lako je zaključiti da energijska efikasnost pomaže postići cilj održivosti uz manju potrošnju energije što predstavlja benefit za ekonomiju, okoliš i društvo u cjelini, te za razliku od drugih investicija u održivost dolazi sa visokim omjerom korisnog efekta u odnosu na uložena sredstva. Pored toga, kroz energijsku efikasnost otvaraju se i tzv. zeleni poslovi, za što je u prvom redu potrebna domaća radna snaga.

Koliko nam energetska efikasnost može olakšati svakodnevni život?

Svijest o energijskoj efikasnosti i njenim benefitima među bh. građanima postepeno raste i postaje sve važniji element u potrošačkim navikama građana pri kupovini objekata, kućnih uređaja i njihovom korištenju, kao i planiranju investicija u poboljšanje kvalitete života. nLogic Advisory već duži niz godina radi na podsticanju promjene potrošačkih navika i jačanju svijesti građana i drugih aktera o važnosti i koristima energijske efikasnosti, te možemo reći da smo doprinijeli dosadašnjem rastu i razvoju svijesti o energijskoj efikasnosti u Bosni i Hercegovini. Promjenu svijesti građana, nLogic Advisory podstiče kroz organizaciju stručnih konferencija, radionica i treninga, ali i događaja i promotivnih kampanja koje su namijenjene široj javnosti, kroz koje dijelimo svoja znanja i iskustva i jačamo svijest pojedinaca, ali i generalno građana na temu energijske efikasnosti, tj. kako promijeniti potrošačke navike, kako generisati uštede, koje mjere poduzeti, te kako iskoristiti niz benefita energijske efikasnosti u pogledu smanjenja troškova, kvalitete života i  prilika za zapošljavanje u ovom sektoru.

Šta možemo uraditi da efikasnije koristimo energiju, kako da to radimo?

Prije svega u našim svakodnevnim aktivnostima, ne rasipati se energijom jer je jeftina, tj. izaći iz socijalizma čija je definicija rasipništvo. Dakle, od najjednostavnijih mjera poput gašenja svjetla kada nam ne treba, podešavanja temperature na odgovarajući nivo (grijanje 21 stepen, hlađenje 26 stepeni), provjetravanja prostorija u kojima boravimo (umjesto držanja prozora otvorenim „na kant“ po čitav dan), do ugradnje termoizolacije, zamjene prozora, te na kraju smart upravljanja kroz senzorska i softwerska rješenja. Energijska efikasnost je „infinity“. Nikad je ne možemo iscrpiti i završiti sa njom. Uvijek ima prostora da se ona unaprijedi.

Kakvo je stanje u okruženju, postoje li neki pozitivni primjeri na koje se možemo ugledati?

Govoreći o Europi, posmatram i primjenjujem to vrlo jednostavno. Ono što je u Njemačkoj bilo aktuelno prije 10 godina, Austriji 7, Sloveniji 5, Hrvatskoj 3, sada je u BiH. Dakle, ne izmišljati toplu vodu, nego samo pogledati šta drugi rade, prilagoditi to za BiH i krenuti u realizacije. 2016 godine organizovao sam studijsko putovanje u Njemačku za 25 predstavnika institucija energetskog sektora u BiH. Tada smo se upoznali sa modelima građanske energije, energetskih zadruga, zajednica, prosumera, itd. da bi to sada polako postajalo aktuelno. Iste godine počeli smo raditi na Zakonu o obnovljivim izvorima energije i efikasne kogeneracije, a u BiH još uvijek nije zvanično donesen sa podzakonskim aktima. Dakle, primjera je mnogo, i zato trebamo putovati, vidjeti kako to drugi rade, te iskoristiti sve međunarodne organizacije koje pomažu BiH u reformi energetskog sektora.

Šta nam možete reći vezano za energetske zakone u FBiH?

Dobri zakoni koji bi trebali, ukoliko ih ne zloupotrijebi krupni kapital, donijeti i građanima aktivniju ulogu u energetskoj tranziciji, te ih, zajedno sa privrednom, pozicionirati kao ključne aktere energetske tranzicije.

Ima li još nešto što je bitno spomenuti, a nismo rekli?

Bosna i Hercegovina je uvoznik energije, a još uvijek, neto izvornik električne energije.

Bosna i Hercegovina je energetski ovisna.

Električna energija je vrh ledenog brijega u energetskom sektoru BiH.

Nafta i prirodni gas su fosilna goriva i uvozni energenti.

Cijene energije su rasle, rastu i trebaju rasti, ali troškovi za energiju ne smiju rasti.

Energetska tranzicija je šansa koju ne smijemo propustiti.

Imate li poruku za naše čitatelje?

Cijene energije će rasti, zato nastojte da vaši troškovi ne rastu. Ponašajte se i odnosite odgovorno prema energiji, time ćete doprinijeti smanjenju vaših troškova i zaštiti okoline u kojoj živite. Koriste energiju efikasno, proizvodite je lokalno iz obnovljivih izvora i uložite 15.000 KM u solarnu elektranu, toplotnu pumpu, termofasadu, dobre prozore jer je to investicija koja se brzo isplati.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE