Napravljena prva eksperimentalna toplotna pumpa na bazi zraka koja se ugrađuje na krov.
Vjeruje se da će toplotne pumpe na bazi zraka zamijeniti prirodne plinske bojlere u većini domova. Već se nalaze u nekim novim domovima, gdje se obično ugrađuju ili postavljaju pored vanjskog zida i kvare sveukupni izgled
Objekat na kojoj će se testirati zračna pumpa gradit će se unutar klimatski-kontrolisane komore kao dio istraživačkog projekta Energy House 2.0 na Salford Univerzitetu. Objekat će imati niskougljičnu tehnologiju i utjecaj na troškove življenja.
Bellway kompanija projektovala je kuću koja može izdržati 200kg tešku toplotnu pumpu na zrak na svom krovu. Druga jedinica bit će postavljena na vanjski zid da bi se mogle usporediti.
„U toku istraživačkog perioda u domu će živjeti ljudi da bi se testirao performans toplotne pumpe kad se koristi u ‘stvarnom životu’. Ako se jedinica dobro pokaže, moglo bi se doći do novog načina smanjenja otiska ugljena bez kompromitovanja prostora ili estetike. Poznato je da zračne toplotne pumpe mogu povećati troškove, ali nemamo dovoljno informacija o tome. Tražimo optimalne postavke da bismo mogli povećati efikasnost i smanjiti troškove. U budućnosti ćemo moći uporediti informacije iz dvije toplotne pumpe da bismo odredili najizvodljiviju opciju za budućnost.“ – Jamie Bursnell, tehničar i menadžer za inovacije.
Objekat će također testirati i podno i infracrveno grijanje, pored brojnih niskougljičnih inovacija uključujući mehaničku ventilaciju, dvostruko umjesto trostrukog ostakljenja, baterija za skladištenje solarne energije i tuš koji prenosi toplinu iz otpadne vode kako bi zagrijao dolaznu mrežu.
Future Home objekat Salford Univerziteta u posljednjim je fazama gradnje, a iduće godine gosti će biti pozvani da budu u domu i testiraju svaku inovaciju.
Cr: theengineer