spot_img

Novi europski Bauhaus – vizija održive Europe

Europska unija odlučila je postići ugljičnu neutralnost do 2050 godine, te preoblikovati Europu u održiv i energetski neovisan kontinent. Arhitektura i dizajn su  među  ključnim medijima za tranziciju prema zelenoj budućnosti.

Piše: Alen Pučar

Novi europski Bauhaus sveobuhvatna je inicijativa za oblikovanje otporne, inkluzivne i suvremene Europe. Projekt je pokrenut od strane Europske komisije krajem 2020. godine, s ciljem usmjeravanja ekološkog, kulturnog i gospodarskog razvoja Starog kontinenta. Koncipiran je kao direktan odgovor na sadašnje i buduće izazove, pogotovo u vidu rastućih prijetnji uzrokovanih klimatskim promjenama. Nit vodilja je koncept održivosti, koji podrazumijeva dugoročno planiranje budućnosti gospodarstva, gradova i društva.

Klimatsko-ekološki kontekst

Globalni porast temperature i prekomjerna eksploatacija prirodnih resursa današnja su stvarnost. Projekcije posljedica globalnog zagrijavanja uzrokovanog emisijama stakleničkih plinova uključuju poplave, toplinske valove, nestašice vode, hrane i drugih dobara, masovne migracije, izumiranje biljnih i životinjskih vrsta, slom gospodarstva, društvene nemire i niz drugih katastrofalnih efekata. Na ozbiljnost situacije ukazuje i 26. konferencija UN-a o klimatskim promjenama, skraćenog naziva COP26, koja se održava početkom novembra u škotskom gradu Glasgowu i na kojoj sudjeluju delegacije iz gotovo dvjesto zemalja svijeta. Ograničavanje rasta globalne temperature do 1.5°C u odnosu na predindustrijsko doba jedna je od središnjih tema ovogodišnjeg COP-a. Države Europe odgovorne su za značajan udio u emisijama stakleničkih plinova, zagađenju i iskorištavanju planetarnih resursa.  Zato je Europska unija odlučila postići ugljičnu neutralnost do 2050. godine te preoblikovati Europu u energetski neovisan i održiv kontinent, što podrazumijeva i društveno-kulturnu održivost. Značajan doprinos postizanju tih ciljeva mogao bi donijeti upravo projekt Novog europskog Bauhausa.

Očekivanje povijesnih uspjeha

Arhitektura i dizajn su  među  ključnim medijima za tranziciju prema zelenoj budućnosti. Zgradarstvo se smatra jednim od najvećih zagađivača okoliša u kontekstu eksploatacije resursa i emisija stakleničkih plinova. Potencijali reduciranja negativnih utjecaja u sektoru su ogromni, a načini mnogobrojni. Ipak, pronalaženje zadovoljavajućih tehničkih rješenja je prvi korak, a krajnji cilj je oblikovanje kulture održivosti. Vjera u snagu arhitekture i dizajna za postizanje tog cilja krije se u nazivu ove inicijative. Naime, Bauhaus je bila utjecajna škola za arhitekturu i primijenjenu umjetnost osnovana u Njemačkoj početkom 20. stoljeća. Imala je središnju ulogu u razvoju masovne proizvodnje kakvu poznajemo danas, u kojoj se kombinira praktičnost i estetika, što je osnova suvremenog industrijskog dizajna. Nastojanje Novog europskog Bauhausa je ponoviti takav uspjeh uspostavom suvremenog arhitektonskog jezika, generiranog međudjelovanjem inovativnih tehničkih rješenja i kulturoloških značajki koje podržavaju način življenja usklađen sa zahtjevima održivosti.

Od ideje prema provedbi

Program rada inicijative predviđen je u tri faze: osmišljavanje, provedba i širenje ideja. Prva faza završena je u rujnu ove godine. Cilj je bio prikupiti suvremene primjere i organizirati razgovore za donošenje smjernica budućeg djelovanja. Okruglim stolovima pridružili su se arhitekt i dobitnik Pritzkerove nagrade Shigeru Ban, danski arhitekt Bjarke Ingels, dansko-islandski umjetnik Olafur Eliasson, kao i mnogi drugi istaknuti stručnjaci iz polja biologije, ekologije, urbanizma i ostalih relevantnih područja. Rezultat ove faze niz je raznolikih teorijskih principa za rješavanje postojećih izazova.  Pristup Shigeru Bana temelji se na prirodnim materijalima od drva, socijalnoj gradnji i otpornosti na prirodne katastrofe te ističe potrebu za novim metodama postizanja energetske efikasnosti zgrada. Ingels se fokusira na obnovu zapuštenih predgrađa, cirkularno gospodarstvo i zelenu infrastrukturu, dok Eliasson navodi umjetnost kao sredstvo društvene kohezije. Također, organiziran je poziv za prijavljivanje suvremenih referentnih primjera, a ljetos su najbolji nagrađeni u deset kategorija koje uključuju inovativnost materijala, regeneraciju urbanih zona, modularne konstrukcije te cirkularnu obnovu zgrada i kulturne baštine.

Druga faza, započeta u rujnu, trenutno je u tijeku te podrazumijeva uspostavu i provedbu pilot-projekata Novog europskog Bauhausa. Glavne tematske cjeline su povezivanje s prirodom, stvaranje osjećaja pripadnosti, određivanje prioritetnih prostora te implementacija kružnog gospodarstva. Pritom se fokus postavlja na transformaciju izgrađenog okoliša i okoliša za inovacije te preobrazbu trenutnih načina razmišljanja o estetici i održivosti. U ovoj fazi organizira se niz virtualnih konferencija i debata na kojima je moguće sudjelovati. Isto tako, otvaraju se novi pozivi na kandidature za dodjelu nagrada i pozivi za pilot-projekte, što je moguće pratiti na službenim internetskim stranicama Europske unije New European Bauhaus.  Posljednja faza započinje s 2023. godinom i naglašava širenje informacija i ideja u Europi i izvan nje, kao i umrežavanje stručnjaka te stvaranje vodećih tržišta za održive načine života.

Inicijativa u regiji

Interes za projekt Novog europskog Bauhausa u regiji je velik, što potvrđuje činjenica da se na poziv za prijavljivanje suvremenih referentnih primjera odazvao veći broj arhitekata iz Slovenije i Hrvatske. Slovenska arhitektica Jona Rak Koceli osvojila je nagradu Rising Star u kategoriji cirkularne obnove zgrada za projekt Zero Waste House. Rješenje obnove zgrade stare 130 godina temelji se na recikliranju 80% materijala struktura koje nije moguće vratiti u uporabljivo stanje. Pritom se taj materijal koristi u izgradnji novih građevina na lokaciji, a projekt je upotpunjen pasivnim sustavom hidroponike, solarnim staklenikom i suvremenim sustavima energetske efikasnosti. Sklop je istovremeno prototip i laboratorij održivog obiteljskog stanovanja. Nadalje, djelovanje Novog europskog Bauhausa obilježeno je nizom regionalnih konferencija. Tako je na zagrebačkom Arhibau, sajmu Kulture građenja i održivog razvoja, centralna tema bila Budućnost nakon kriza. Trodnevni sajam, koji je održan početkom listopada u Areni Zagreb, ugostio je velik broj izlagača održivih građevinskih materijala i tehnologija te poslužio kao platforma za konferencije o relevantnim temama, kao što su zelena tranzicija, pametni gradovi i potresna obnova. Isto tako, Arhitektonski fakultet sveučilišta u Zagrebu uključen je u inicijativu NEB Goes South, koja nastoji istražiti implikacije novih europskih prioriteta na arhitektonsko obrazovanje. U Bosni i Hercegovini je osnovan NEB Forum BiH, platforma za razmjenu znanja o zelenom  projektiranju u zgradarstvu i urbanom planiranju, koja se temelji na principima Novog europskog Bauhausa, a nastoji umrežiti lokalne stručnjake i promovirati koncept održivosti.

Pametni gradovi budućnosti

Krajnji cilj preoblikovanja zgrada, okoliša i infrastrukture su pametni gradovi. Ovaj koncept podrazumijeva učinkovita naselja, u kojima su lokalne usluge unaprjeđene digitalnom tehnologijom, emisije stakleničkih plinova su smanjene, a upravljanje resursima je održivo. Isto tako, vizija sadržava rješenja za probleme javnog prijevoza, zbrinjavanja otpada i energetske efikasnosti zgrada, dok generirani prostori postaju sigurni, inkluzivni i pristupačni. Za postizanje ovih ciljeva potrebna je uključenost svih relevantnih struka – građevinara, arhitekata, instalatera, dizajnera, urbanista te mnogih drugih.  Sljedećih nekoliko desetljeća angažmana započetog projektom Novog europskog Bauhausa, pokazati će je li pametni grad za nas nedostižna utopija ili vrlo bliska budućnost.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE