Transformacija starog objekta u luksuzni, funkcionalni prostor, s naglaskom na ekološke i praktične elemente, uz minimalistički i sofisticirani enterijer.
Autori: Aleksandar Granolić, dia i Tamara Subotić Kovacević m.inz.arh., projektni biro Dvougao Arhitektura
U ovoj kući se nikada nije živjelo i bila je u lošem stanju, tako da naš zadatak nije bio samo enterijerski izazov, već i građevinski izazov, s obzirom da je rad na ovom projektu zahtijevao kompletan građevinski nadzor.
Naš prvi zadatak je bio izrada projekta enterijera ali i eksterijera, s obzirom da formu kuće nismo mogli da mijenjamo, ali njenu fasadu, pokrov, limariju, bravariju i vanjsko uređenje jesmo. Izmijenili smo i raspored određenih prostorija te prilagodili ga potrebama korisnika.
Prvo je rađen kompletno novi razvod elektroinstalacione i hidroinstalacione mreže prema projektu, zatim instalacija grijanja gdje se investitor odlučio za varijantu podnog grijanja sa toplotnom pumpom koja ujedno grije i sanitarnu vodu. Rađena je nova glazura, kompletno nova hidroizolacija u kupatilima i na terasi, mijenjan je crijep i rađena je nova limarija i odvodnja na krovu. Sistem toplotne pumpe za koji se investitor odlučio je velika investicija u početku, ali investicija koja se nakon više godina isplati pogotovo ako su u pitanju objekti veće kvadrature. Ona predstavlja ekološki prihvatljivo rješenje, ali rješenje koje zahtjeva prostor za smještanje unutrašnjih i vanjskih jedinica.
S obzirom da su zidovi bili u jako lošem stanju, navlačili smo mrežicu i ljepilo na sve zidove u kući kako bismo ih adekvatno izravnali i učvrstili, a rađen je i spušteni strop od gips-kartonskih ploča na podkonstrukciji, što nam je omogućilo da se poigramo i sa ambijentalnom i ugradnom rasvjetom. Spuštanje stropa je bilo neophodno zbog razvoda kablova, jer bi štemanje betonske ploče oslabilo već tanku ploču.
U prizemlju smo izbili zid između kuhinje i kupatila i povećali kupatilo, a novi pregradni zid od gips kartonskih ploča smo ojačali OSB pločama kako bismo na njega bez problema montirali namještaj za umivaonik. Prozor u kuhinji smo zazidali kako bismo napravili novi moderan projekat kuhinje, a s obzirom da smo imali veliki prozor u zoni trpezarije i da smo uradili otvor za ventilaciju na fasadi, za tim prozorom nije bilo potrebe.
Ova kuća ima 168 m2 stambenog prostora i 57 m2 terase, tako da ima mnogo prostora da se funkcionalno organizuje prostor da zadovolji sve potrebe korisnika. U prizemlju su smješteni vjetrobran, kotlovnica, vešeraj i zona stepeništa i garaža, dakle ekonomski sadržaji kuće. Na prvom spratu nalaze se prostrana dnevna zona sa kuhinjom i trpezarijom, kupatilo, hodnik i master spavaća soba, dok je u potkrovlju noćna zona sa tri spavaće sobe, hodnikom i prostranim kupatilom. Zonu stepeništa smo iskoristili kako bismo stavili funkcionalno, ali i skulpturalno okruglo ogledalo većih dimenzija koje je ovom prostoru dalo karakter, kao i stepenišna ograda rađena po mjeri. Iz zone stepeništa se dolazi i na prostranu terasu.
U enterijeru ove kuće odlučili smo se za sveden, minimalistički i moderan stil koji odgovara karakteru i estetici investitora. Kuhinja je rađena od MDF-a u jednoj nijansi, ali smo se poigrali sa crnim detaljima kako bi kontrastom dobili na karakteru enterijera, te smo se odlučili za crni Gola profil za otvaranje i crnu kompakt ploču kao radnu površinu. TV komoda jednostavne forme je oplemenjena detaljem letvica na zidu i detalja keramičke pločice u otvorenoj polici. Letvice su zapravo poliuretanski paneli koji se lijepe na zid, a zatim se boje poludisperzijom i zaista su jednostavan a vrlo moderan element u enterijeru. Interesantan detalj u dnevnoj zoni je i zid od gips kartonskih ploča iza trosjeda iza kojeg smo provukli ambijentalnu rasvjetu i obradili ga zidnom tehnikom. Uz ovaj detalj svakako je upečatljiva i umjetnička slika koju je po našim željama i dimenzijama oslikao akademski slikar. Zonu trpezarije i dnevnog boravka smo razdvojili interesantnim policama koje nam je po mjeri i našem nacrtu uradio bravar. To je još jedan crni detalj uz rasvjetu u crnoj boji, luster i nadgradne magnetne šine, koji djeluje kontrastno ali i interesantno u ovom svijetlom enterijeru.
Što se tiče podnih obloga s obzirom da je u cijeloj kući osim u zoni stepeništa rađeno podno grijanje, odlučili smo se za keramiku, ali smo u dnevnom boravku i spavaćim sobama stavljali keramiku kao imitaciju parketa kako bismo bar vizuelno dobili efekat topline drveta.
U kupatilima je rađena keramika velikih formata, tuš kabine na gotovim pločicama i ugradne zidne baterije sa podžbuknim mješačima, a sve u službi modernog dizajna i praktičnosti. U kupatilu na prvom spratu smo uradili interesantno rješenje “walk in-walk out” tuš kabine i staklo koje je po mjeri rađeno od poda do plafona, sa klupom koja ima svoju praktičnu namjenu. Ovo je jedno interesantno, nestandardno i moderno rješenje koje je moguće samo u kupatilima većih kvadratura. Ambijentalno svjetlo je bitan element u enterijeru svake prostorije, pa tako i kupatila. Ogledalo od zida do zida sa ambijentalnom rasvjetom daje dašak luksuza i zaokružuje enterijersku priču kupatila.
U enterijeru master spavaće sobe odlučili smo se da uradimo uzglavlje kreveta od tamnog drveta sa ambijentalnom rasvjetom i integrisanim noćnim ormarima. Prostor je omogućio i veliki plakar sa ogledalima, koja su vizuelno još više otvorila prostor. Na uzglavlje smo montirali i zidnu rasvjetu, koja je dekorativna ali i funkcionalna. U enterijeru svih spavaćih soba smo se odlučili za upotrebu tapeta koje su uvijek interesantna a opet finansijski prihvatljiva rješenja kada želimo da oplemenimo izgled nekog zida.
U enterijeru spavaćih soba u potkrovlju smo se morali prilagođavati kosinama, te smo plakare po mjeri radili pod kosinom. Ove kosine su nam bile inspirativne za ugradne magnetne šine koje su poslužile kao dekorativna ali i funkcionalna rasvjeta pored kreveta. U hodnicima smo kombinovali skladišni namještaj sa određenim dekorativnim ali funkcionalnim elementima kao sto su visilice, taburei, ogledala.