Raznolikost sistema održivih objekata koji promiču zdravlje i dobrobit može biti zbunjujuća. Sa toliko standarda, kako odrediti koji su najprikladniji za vaš projekat? Kako iskoristiti sinergiju između različitih vrsta ocjenjivanja kako biste odabrali prave građevinske materijale? Proširujući znanje o svim dostupnim opcijama, možete donijeti čvršću i upućeniju odluku i postići najbolje moguće rezultate za svoj objekat.
Kroz historiju, zahtjevi za gradnjom mijenjali su se kako bi zadovoljili sve složenije potrebe i razvoj građevinskih materijala. Uporedo s tim promjenama dolazilo je i do sve većeg prepoznavanja briga o zdravlju i sigurnosti, što je dovelo do periodičnih revizija građevinskih pravila. Primjera radi, prepoznavanje nezdravog objekta tokom kraja 20. stoljeća dovelo je u prvi plan vezu zdravstvenih pitanja i dizajna objekta. Loši ventilacijski sistemi i niz bioloških i hemijskih onečišćenja uzrokovali su simptome stanarima poput vrtoglavice, glavobolje, mučnine i iritacije kože. Izmijenjeni su građevinski propisi kako bi se poboljšala ventilacija, kao i stavljanje ograničenja na opasnne elemente poput azbesta i plinova radona.
U skladu s tim, kao odgovor na rastuće ekološke probleme, u 90-ima su se pojavili dobrovoljni sistemi ocjenjivanja održivih zgrada koji su pomogli projektantima u stvaranju ekološki prihvatljivijih zgrada. Čak i u ranim sistemima kao što su BREEAM i LEED, programi su bili izvan strogo energetskih problema koji bi uključivali elemente cijelog gradilišta, poput kvalitete zraka u zatvorenom prostoru, materijala i otpada.
„Wellness“ je postao pojam koji promiču sistemi za održivu izgradnju kako bi kapsulirali sveukupne veze između zdravlja, produktivnosti i dobrobiti stanara. Za postizanje dobrobiti definisano je šest dimenzija: profesionalna, fizička, socijalna, intelektualna, duhovna i emocionalna. „Wellness” je aktivan proces osvješćivanja i odlučivanja za zdrav i ispunjen život.
Održavanje dobrobiti kroz građevinske prakse je presudno kad ljudi provode 90 posto svog života u zatvorenom. Izloženost većem nivou zagađivača, nedostatak prirodnog svjetla i sjedilačke navike smanjuju fizičku energiju i narušavaju mentalno zdravlje. Sljedeći dizajn građevina koji se suprotstavlja tim faktorima, i umjesto toga poboljšava wellness, pokazao je korist kompanijama, što dovodi do povećane produktivnosti i zadovoljstva poslom i smanjenje izostanaka. Drugim riječima, ulaganje u zdravije objekta štiti najveću imovinu poduzeća: zaposlenike.
Kako se povećava broj rejting sistema, usklađivanje dokumenata postaje sve važnije. Ovim se pojednostavljuje postupak certificiranja za sve one koji traže dvostruke certifikacije ili žele usporediti kriterije između rejting sistema. Ono što će pomoći da donesete izbore koji će maksimizirati koristi za vaš projekat su kodeksi zelene gradnje, poput IgCC-a, koji pokrivaju mjere održivosti za čitava gradilišta, zatim popis baza podataka o građevinskim proizvodima koji će vam pomoći da odaberete pravi građevinski materijal za svoj projekt.