spot_img

Održive urbanističke i planerske prakse europskih zelenih prijestolnica

Održivi pristup prostornom planiranju, urbanizmu i gospodarenju prostorom prikazan je kroz primjere četiri gradova dobitnika Nagrade europske zelene prijestolnice u periodu od 2021. do 2024. godine. 

Piše: Alen Pučar, arhitekta

Nagrada europske zelene prijestolnice inicijativa je Europske Unije koja valorizira napredak gradova u vidu održivosti i zaštite okoliša. Tri glavna kriterija nagrade podrazumijevaju da je grad konzistentno uspješan u ostvarivanju visokih ekoloških standarda koje ostvaruje uz javnu podršku, posvećen je postojećim i budućim ambicioznim ciljevima daljnjeg ekološkog napretka i održivog razvoja te ima mogućnost djelovati kao uzor i izvor inspiracije svim drugim europskim gradovima. Od dodjeljivanja prve nagrade 2010. godine do danas, petnaest je europskih gradova osvojilo titulu europske zelene prijestolnice, a među njima je i slovenska prijestolnica Ljubljana koja je ovu nagradu osvojila 2016. godine, tako dokazujući da su pozitivne promjene u prostornom planiranju i urbanizmu moguće i u našoj regiji. Najrecentniji gradovi pobjednici su Lahti, Grenoble, Talin i Valencija, čije prostorno-planerske prakse predstavljaju potencijal za budući razvoj svih europskih gradova te ih je iz tog razloga vrijedno detaljnije proučiti. 

Lahti, Finska, 2021. godina

Grad Lahti prijestolnica je finske regije Päijänne Tavastia te se nalazi oko 100 kilometara sjeveroistočno od Helsinkija. Broji 198 068 stanovnika i smješten je na južnoj obali jezera Vesijärvi. Nakon Drugog svjetskog rata grad doživljava snažan industrijski polet praćen ekonomskim rastom i povećanjem broja stanovnika. Nažalost, ovaj proces doveo je ekoloških problema u gradskom području, poglavito u vidu porasta broja automobila u središtu grada i eutorfikacije lokalnog jezera Vesijärvi, odnosno starenja vodenog ekosustava uslijed djelovanja čovjeka. Jedan od najznačajnijih projekata, koji je izdvojio ovaj grad u izboru za europsku zelenu prijestolnicu, je Lake Vesijärvi  Project, a odnosi se unaprjeđenje i obnovu ekološkog sustava te jezera u cjelini. Na ovom projektu je radio multidisciplinarni tim sveučilišnih istraživačkih grupa, lokalnog stanovništva i tvrtki te gradska uprava, koja projekt vodi i financira. Također, istaknut je i drugi projekt naziva Lahti City consortium, a koji podrazumijeva investiciju od 100 milijuna eura za razvoj prometnog sustava gradskog središta, što uključuje nove biciklističke staze, proširenje pješačkih zona i podzemne parkinge za osobna vozila. 

Grenoble, Francuska, 2022. godina

Grenoble je francuski grad smješten u području Alpa, istočno od koridora rijeke Rhone. Naziva se i glavnim gradom Alpa zbog svoje veličine i populacije od 158 000 stanovnika. Grenoble se nalazi između  tri glečerske doline oblikovane rijekama Drac, Isere i Romanche te ga okružuju tri alpska masiva. Upravo ove prirodne datosti ograničavaju urban sprawl tj. nekontrolirano rasipanje grada pa je zato Grenoble trenutno treći najgušće naseljeni grad u Francuskoj izvan regije Ile-de-France. Radi manjka prostora za širenje, grad je prisiljen provoditi urbanu regeneraciju i rehabilitaciju, kao i poboljšavati javni prijevoz te podizati kvalitetu postojećih javnih prostora. U tom vidu provedene su transformacije brownfield područja u ekološka susjedstva, a ograničeni zeleni prostori u gradu prošireni su protokolima urbanističkog planiranja u vidu vertikalnog ozelenjavanja i urbanog vrtlarstva. Tako  gradska uprava potiče razvoj privatnih vrtova, sadnju drveća i izvođenje novih parkova. Jedan od izvrsnih primjera ekoloških susjedstava je Flaubert eco-neighbourhood, koji je osvojio mnoge nagrade na nacionalnoj razini i postao model za održivi razvoj francuskih gradova.  Također, grad je fokusiran na  vlastitu istraživačko-tehnološku industriju te je postao inovacijski centar utemeljen na kombinaciji tradicionalnih zanimanja i high-tech industrije utemeljene na obnovljivim izvorima energije. U tom kontekstu, grad je u periodu od 2005. do 2016. smanjio emisije stakleničkih plinova za 25%, a planira smanjenje na razinu 50% do 2050. godine te je bio prvi grad u Francuskoj koji je donio klimatski plan još u 2005. godini. Uz to, donesen je Metropolitan Local Climate Air and Energy Plan, kojim je predviđeno smanjenje potrošnje energije za 40% do 2040. odnosno za 50% do 2050. godine

Lahti 2019. Kuva: Lauri Rotko

Talin, Estonija, 2023. godina

Glavni grad Estonije, Talin, nalazi se u Finskom zaljevu na obali Baltičkog mora te ima populaciju od 447 032 stanovnika. Središnji položaj u odnosu na trgovačke putove čini ga važnom lukom već u 10. stoljeću, a kroz povijest je slovio za jedno od najvažnijih komercijalnih središta regije. Iako je trgovina i danas važna za grad, Talin je danas poznat pod nazivom Silicijska dolina Baltika, a osnova estonskog gospodarstva je upravo informacijska tehnologija. Niz tehnološki startupova, uključujući Skype, započelo je svoj put u Talinu, a tu se nalazi i Agencija za IT sisteme velikog mjerila Europske unije, kao i Centar za kibernetičku zaštitu NATO-a. Raznolikost grada u vidu prirode, okoliša i zajednica te staništa za rijetke vrste čini Talin jednim od potentnijih središta Europske unije. Nedavno donesena strategija Talin 2035 uključuje klimatsku adaptibilnost, karbonsku neutralnost, bioraznolikost, inovacije, zdravlje, mobilnost, kružnu ekonomiju te održivu proizvodnju hrane i energije. Isto tako, izvedeni su brojni radovi za preoblikovanje sustava odvodnje kišnice, kao i preinake profila ulica grada. Nastojanje da građani imaju mogućnost pristupa svim potrebnim sadržajima unutar 15 minuta korištenjem javne prometne infrastrukture, a od 2013. javni prijevoz je potpuno besplatan, čime je postao prva europska prijestolnica koja se odlučila na taj potez.

Valencija, Španjolska, 2024. godina

Smještena na jugoistočnoj obali Španjolske s 873 000 stanovnika, Valenicia je glavni grad istoimene provincije. Iskoraci grada u vidu održivog turizma, klimatske neutralnosti i inkluzivne tranzicije smjestili su je na listu europskih zelenih prijestolnica. 97% stanovništva stanuje na udaljenosti od 300 metara od zelenih površina, a grad se obvezao povećati kvalitetu zraka i obnoviti prirodne ekosustave. Također, organiziran je Neighbourhood and Food Programme, kojim se nastoji osigurati zdravija, održivija i inkluzivnija proizvodnja hrane.

Izvor: European Green Capital Award 

Slike 

European Green Capital Award

Lahti, Finska – europska zelena prijestolnica 2021. godine

Grenoble, Francuska – europska zelena prijestolnica 2022. godine

Talin, Estonija – europska zelena prijestolnica 2023. godine

Valencia, Španjolska – europska zelena prijestolnica 2024. godine

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE