Ovaj projekat ima za cilj transformisati industrijsko područje u obrazovni i naučni centar s velikim projiciranim ekranom. Zabavni dio? Nalazi se u velikoj geodetskoj kupoli. Geometrijski model sastoji se uglavnom od drveta i metalnih veza za laganu i otpornu konstrukciju. Geodetska kupola Planetarija dio je velikih ideja da se industrijsko područje pretvori u savremeni arhitektonski projekat i naučni i obrazovni centar s najvećim planetarijem.
Rudolf Bernhard, koji je 1884. godine izgradio “City Lighting Society” iz St. Petersburga za skladištenje i opskrbu plinom za ulične svjetiljke, ostao je napušten 120 godina od pojave električne energije. Godine 2015., budući autor i inspirator projekta prvi put je vidio gasholder, te je došao do zamisli o velikom planetarijumu koji bi bila upisan u postojeći dizajn. Dvije godine kasnije, ovaj san, naizgled prolazan i nevjerovatan, došao je do ostvarenja – planetarij je otvoren 4. novembra 2017. godine. Konstrukcijski, gasholder je ukupnog volumena od 40.000 metara kubnih. Na vrhu objekta nalazi se Schwedlerova kupola s radijalnim metalnim rešetkama povezanim štapovima koji čine samostalnu konstrukciju “bicikla”. Ove konstrukcije postavile su temelje za razvoj laganih nosivih premaza za prostore velikog prečnika. Pojava geodetske kupole unutar Schwedlerove kupole činila se kao da pokazuje sljedeću fazu u razvoju ovih sistema, na temelju optimalnijeg (u smislu konstrukcije) geometrijskog modela gradnje. Važno je napomenuti da je prva geodetska kupola u punoj veličini također planetarij, otvoren u Jeni 1926.
Polazeći od zadatka izrade trodimenzionalnog zaslona za projekciju u polusferi prečnika 37 metara, odabrana je odgovarajuća shema. 10-frekvencijska sfera diktirala je izbor materijala svojih dijelova (pjenasti PVC). Geometrija fulerena (heksagonalne rešetke) primjenjuje se kao konstrukcija. Dakle, u svakom trokutu okvira geodetske kupole upisan je heksagonalni element. Svaki je element okružen drugim elementima koji tvore jedan ekran koji se sastoji od 1400 dijelova od 36 dimenzijskih vrsta. Okvir kupole izrađen je od LVL-greda (150 × 75 u poprečnom presjeku) na čeličnim konektorima pod nazivom “Haeckel” (nazvan po njemačkom naturalistu, istraživaču prirodnih oblika) koji nalikuju na zvijezdu. Ukupno, skup okvira se sastoji od 1500 greda i 507 čeličnih konektora, a težina cijele konstrukcije iznosi 20 tona.
U procesu izgradnje, inženjeri su se suočili s izazovom za projektovanje, proizvodnju i sastavljanje središnje projekcijske sfere za 39 projektora koji bi mogli ravnomjerno osvijetliti ogromni zaslon planetarnog sistema. S obzirom na ukupnu heksagonalnu geometriju zaslona, odlučili su koristiti model fulerena C60 molekule za vanjski oblik središnje piramide projektora. Dizajneri su koristili cad-simulacije čvrstoće i protoka zraka iz projektora za grijanje (stvarajući oko 18 kW topline), odabirom optimalne debljine metala radi olakšavanja konstrukcije i ubrzavanja i pojednostavljivanja procesa montaže. Projekat je isprojektovan, izveden, sastavljen i pokrenut u roku od 2 mjeseca od strane zajednice sanjara, inženjera i arhitekata. Zbog ograničenja proračuna i kratkih rokova, tim je mobilizirao mrežu malih lokalnih radionica, koje su dizajnirale različite elemente izgradnje. Međunarodna zajednica “DomesWorld” je dovela na gradilište kupolne graditelje (10 do 30 ljudi radilo je na mjestu tokom cijelog mjeseca). Implementiran je prvi dio projekta – planetarij i obrazovne platforme – predavaonice i laboratorijske radionice. Sljedeća faza je izgradnja čitavog naučnog klastera koji se sastoji od dvorane, muzeja i izložbenih prostora, VR dvorana, odgojno-obrazovnih razreda i zvjezdarnice. Procijenjeni kapacitet planetarija nakon ostvarenja glavnih faza izgradnje je milion osoba godišnje.
Dizajn i proizvodnja: Geosota Company
Građevinski tim: DomesWorld zajednica
Lokacija objekta: St. Petersburg, Rusija
Datumi: 25. septembar – 5. novembar 2017
Multimedija i projekcije: ART-Technologies
Fotografije: Anastasia Ra, Daria Priroda, Olga Romanenko
Geometrija: V10 (1/2) Klasična geodetska kupola (icosaedron + fuleren)
Prečnik: 37 m
Visina: 18,5 m
Građevinski tim: 10-30 osoba
Vrijeme gradnje: 1 mjesec
m-Kvadrat