spot_img

Ova solarna ćelija koju pokreće bakterija može proizvesti energiju i kad je oblačno vrijeme

Istraživači sa Univerziteta British Columbia otkrili su detalje njihove nedavno dizajnirane “solarne ćelije na bakterije” koja može pretvoriti svjetlost u energiju, čak i kad je oblačno vrijeme.

Zahvaljujući “jeftinoj, održivoj” metodi izvlačenja obnovljivih izvora energije, solarna ćelija može generisati struju jače od svih prethodno osmišljenih sličnih uređaja. Razvoj ćelije otvara nove mogućnosti za pretežno oblačne regije, kao što je Sjeverna Evropa.

UBC-jeve “biogene” solarne ćelije sadrže žive organizme, oslanjajući se na prethodne napore usmjerene na ekstrakciju prirodne boje koju bakterije koriste za fotosintezu. Obraćajući se prilčno skupim i složenim procesom koji je bio uključen u ekstrakciju boja, istraživači sa UBC-ja, na čelu s profesorom Vikramaditya Yadav-om, usmjerili su se na genetski inženjerski E. coli da proizvode velike količine likopena, boje koja je učinkovita u skupljanju svjetlosti za energiju.

Tim procjenjuje da bi proces mogao smanjiti troškove proizvodnje bojila za 90%, što bi predstavljalo značajan korak prema tehnološkoj izvedivosti. Odbijajući se odmoriti, tim nastavlja naprijed, tražeći proces koji ne ubija bakterije i time proizvodi boju na neodređeno vrijeme. Ako se uspješno razvije, tehnologija bi također mogla biti primjenjiva u rudarstvu, istraživanjima dubine mora i drugim okruženjima s niskom svjetlošću.

m-Kvadrat

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE