Paleo park u sklopu Kampa Mon Perin je kombinacija tematskog zabavnog vodenog parka i edukativno istraživačkog poligona sa ciljem približavanja i popularizacije ovog arheološkog nalazišta u Baljanskom priobalju.
Sam kompleks prostire se na preko 16 000 četvornih metara, smještajući sve zatvorene sadržaje pod zelene krovove koji se fluidnim linijama maksimalno uklapaj u prirodnu konfiguraciju terena.
Ime projekta: Paleo Park
Lokacija: Kamp Mon Perin, Općina Bale, Istra, Hrvatska
Površina zahvata: cca 16 200 m2
Investitor: Mon Perin d.o.o.
Autor: NFO d.o.o. / Kata Marunica, Nenad Ravnić, Filip Vidović
Projektni tim: Filip Vidović, Ana Begović, Andrea Kocelj, Nikica Pavlović, Kata Marunica, Dijana Pavić, Nenad Ravnić
Saradnici: IF Projekt d.o.o., K-tim d.o.o., Termoprojekting d.o.o., Inspekting d.o.o., Magis Triton d.o.o.
Izvođač: Plima d.o.o.
Nadzor: Ivan Fabris, IF Projekt d.o.o.
Godina projektovanja: 2017.
Godina izvedbe: faza 1- proljeće 2018., faza 2 – proljeće 2020.
Godine 1992 godine u uvali Colona na obali Bala u Istri izronjene su kosti dinosaura. Pretpostavlja se da je na ovome području obitavalo desetak vrsta dinosaura. Jedan od njih je i brachiosaurus, gotovo najveći dinosaur koji je postojao na zemlji čija je težina dosezala do 30 tona, a mogao je dosegniti duljinu od 20 do 25 metara. Zbog velikog pronalaska Bale su uvrštene u Svjetski popis paleontoloških nalazišta. Baljansko nalazište, koliko je poznato jedino je nalazište na svijetu koje okamenjene ostatke skriva pod morem, a pretpostavlja se da su neki stari čak 200 miliona godina.
Paleo park u sklopu Kampa Mon Perin je kombinacija tematskog zabavnog vodenog parka i edukativno istraživačkog poligona sa ciljem približavanja i popularizacije ovog arheološkog nalazišta u Baljanskom priobalju.
Sam kompleks prostire se na preko 16 000 četvornih metara, smještajući sve zatvorene sadržaje pod zelene krovove koji se fluidnim linijama maksimalno ukalpaju prirodnu konfiguraciju terena. Vodeni sadržaji svojom formom koketiraju sa stiliziranom siluetom dinosaura koja postaje vidljiva sa edukativne šetnice na krovu.
Kompleks se sastoji od ulazne recepcije, velikog bazena, dječjeg bazena, bazena s vrućom kupelji, zatvorenog ugostiteljskog objekta, natkrivenog vanjskog šanka, sanitarnih čvorova, sunčališta i suvenirnice. Uz bazene je postavljeno više skulptura dinosaura u prirodnim veličinama, u sklopu dječjih pješčanika “arheološkog nazlazišta” izložene su kosti dinosaura, te se šetnjom po krovu može pratiti tok razvoja gmazova na Zemlji. Prilikom projektovanja vodilo se računa o tome da se ne naruši postojeći prirodni ambijent, te da se sačuva autohtona vegetacija.
Paleo park postaje turistički primjer iskorištavanja zadane, impresivne priče u komercijalna svrhe, ali s dozom edukativnog karaktera prezentiranog na zabavni način.
In 1992, dinosaur bones were found in Colona bay at the Bala coast in Istra. It is assumed that a dozen types of dinosaurs used to live in the area, one of them being brachiosaurus, nearly the biggest dinosaur that has ever existed on Earth, whose weight was believed to have been around 30 tons, and height around 20-25 meters. Due to the great find, Bale was included in the World List of Paleontological Sites. Baljan site is believed to be the only find in the world that hides the petrified remains under the sea, and it is assumed that some are 200 million years old.
Paleo park, within camp Mon Perin, is a combination of a themed water park and educational-research polygon with the aim of approaching and popularizing this archaeological site on the Baljan coast.