spot_img

Pametne fasade: Objekti koje se prilagođavaju klimi uz pomoć fasade

Uprkos tehnološkom napretku fasada, mnoga postignuća u pogledu održivosti mogu se postići svjesnim dizajnom i odabirom materijala koji odgovaraju klimi i lokalitetu samog objekta. Kombinacija tradicionalnih i inteligentnih sistema i materijala može poboljšati udobnost i učinkovitost objekta.

Fasade su najupečatljiviji i najvidljiviji dijelovi objekta, štite ga od vanjskih agensa i jedan su od glavnih faktora koji doprinose stvaranju ugodnog okruženja s obzirom da se tu dešavaju svi toplinski dobici i gubici. Baš kao i naša koža, izuzetno svestran organ našeg tijela i fasada treba ima tehnologiju koja bi mogla postati prilagodljiva uslovima lokaliteta u kojem se nalazi.

Zbog toga se pojam pametnih fasada sve više spominje. Fasada se može smatrati pametnom kad se prilagodi uslovima okoliša dok se istovremeno transformiše. To se odražava kroz njene komponente (pasivne ili aktivne), koje se prilagođavaju različitim uslovima, reagujući na promjene koje se dešavaju izvana i u unutrašnjosti objekta. Kad je riječ o fasadama, glavni fokus je na jednadžbi maksimiziranja prirodne sunčeve svjetlosti, zaštiti od sunčevog zračenja, uz kontrolu ventilacije i ulaza / izlaza topline. Do tih izmjena može doći preko ostakljenja, koje se može smatrati pametnim kada se primijene svojstva svjetlosne propusnosti zbog električnog napona, svjetlosti ili topline, što uzrokuje da staklo promijeni svoj izgled, mijenjajući tako intenzitet, kao i određene valne dužine svjetlosti.

Već smo objavili i članak o adaptivnim fasadama u smislu otpornije arhitekture koje sadrži razne tehnologije koje se prilagođavaju okolišu. Iako se mnoštvo tamo predstavljenih rješenja može činiti kao naučna fantastika, na tržištu već postoje opcije pametnih fasada, s modernim funkcijama koje kontrolišu propusnost svjetla, prozirnost i slično, kako bi zgrade bile inteligentnije i više ekološke. U nastavku slijede neki pametni primjeri:

SageGlass je staklo koje je moguće kontrolisati u smislu njegove boje koja posljedično mijenja intenzitet svjetla. Odnosno, ovo dinamično staklo omogućava korisnicima zgrade da aktivno kontrolišu prirodno svjetlo i solarno povećanje topline, poboljšavajući udobnost i značajno smanjujući potrošnju energije. Dinamičko obojeno staklo pokreće inteligentni upravljački sistem koji koristi senzore za automatsko nijansiranje u svjetlosnim uslovima. Ali također izgled je moguće kontrolisati i pomoću pametnog mobilnog telefona.

PRIVA-LITE jejedinstveno rješenje u upravljanju prostorom kroz trenutnu kontrolu transparentnosti i prozirnosti. To je aktivno staklo koje se pomoću elektriciteta mijenja od prozirnog u neprozirno bez promjene propusnosti svjetla. Njegova je glavna prednost upravo značajka privatnosti uz održavanje pristupa prirodnom svjetlu. Također, staklo nudi mogućnost izvođenja dinamičnih projekcija videa i slika, pretvarajući fasadu u veliki ekran.

Staklo koje pruža toplinu u unutrašnjosti

EGLAS je integrisano nevidljivo grijanje, koje omogućava veću unutrašnju udobnost, te vizualnu i termičku. Razvijen je 1986. godine u Finskoj i namijenjen je hladnijim zemljama. Dizajniran je za opskrbu stakla toplinom, a temelji se na dva faktora: električnoj struji i sloju metalnih oksida, nanesenih na jednu površinu staklene stijenke. Ovisno o vrsti primjene i staklenoj strukturi, osim što pomaže zagrijavanju prostorije, može ispuniti i funkcije sprečavanja kondenzacije, pa čak i otapanja snijega.

Staklo koje se samo čisti

Staklo koje se samo čisti je stvarnost. Prozirni premaz hidrofilnih i fotokatalitičkih mineralnih materijala nanosi se tokom procesa proizvodnje, omogućavajući staklu da koristi snagu UV zračenja, sadržanu u sunčevoj svjetlosti, i kiši kako bi učinkovito kontrolisali nečistoću koja se nakuplja na vanjskoj strani prozora. Izloženost UV zračenju pokreće raspadanje organske prljavštine i čini staklenu površinu hidrofilnom. Kiša (ili voda) stvara sloj preko staklene stijenke i ispire organsku nečistoću i mineralne materijale. Za fasadu je glavna prednost održavanje, jer je ideja upola smanjiti potrebu za čišćenjem, smanjiti troškove skela, dizalica i svih opasnih operacija koje uključuju čišćenje fasada visokih zgrada.

Važno je napomenuti da se, uprkos tehnološkom napretku na fasadama, mnogo postignuća u pogledu održivosti može postići svjesnim dizajnom i odabirom materijala koji odgovaraju klimi i lokalitetu samog objekta. Kombinacija tradicionalnih i inteligentnih sistema i materijala može poboljšati udobnost i učinkovitost objekta.

m-Kvadrat

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE