Razmotrit ćemo za Vas razlike poput R-vrijednosti, cijene, utjecaja na okolinu, zapaljivosti, zvučne izolacije i druge faktore.
Postoji mnogo jeftinih i uobičajenih izolacijskih materijala dostupnih na tržištu danas. Mnogi od njih su tu već neko vrijeme. Svaka od ovih izolacija ima svoje prednosti i mane. Pri odlučivanju o izolaciji koju biste trebali koristiti, trebate biti sigurni da ćete znati koji će materijal najbolje fukncionisati za Vaš slučaj. Razmotrit ćemo za Vas razlike poput R-vrijednosti, cijene, utjecaja na okolinu, zapaljivosti, zvučne izolacije i druge faktore u nastavku. Ovdje su 5 najčešćih vrsta izolacijskih materijala:
- Stakloplastika
Stakloplastika je najčešća izolacija koja se koristi u modernim vremenima. Glavni nedostatak staklenih vlakana je opasnost od rukovanja. Budući da je stakloplastika izrađena od sitnog silikona, formira se stakleni prašak i sitni komadići stakla. To može prouzročiti oštećenje očiju, pluća, pa čak i kože, ako se odgovarajuća sigurnosna oprema ne nosi. Ipak, kada se koristi odgovarajuća sigurnosna oprema, instalacija stakloplastike se može izvesti bez problema. Stakloplastika je izvrstan nezapaljivi izolacijski materijal s R vrijednostima u rasponu od R-2.9 do R-3.8 po centimetru. Ako ste u potrazi za jeftinom izolacijom,ovo je definitivno materijal za Vas, iako ugradnja zahtijeva mjere opreza. Svakako koristite zaštitu očiju, maske i rukavice pri rukovanju ovim proizvodom.
- Mineralna vuna
Mineralna vuna zapravo se odnosi na nekoliko različitih vrsta izolacije. Prvo, to se može odnositi na staklenu vunu koja je stakloplastika proizvedena od recikliranog stakla. Drugo, može se odnositi na kamenu vunu koja je vrsta izolacije izrađene od bazalta. Mineralna vuna može se kupiti u vrećicama ili kao labav materijal. Većina mineralne vune nema aditiva kako bi bila otporna na vatru, što je loše za upotrebu u situaciji u kojoj postoji ekstremna toplina. Kada se koristi u kombinaciji s drugim otpornim oblicima izolacije, mineralna vuna definitivno može biti učinkovit način izoliranja velikih površina. Mineralna vuna ima R-vrijednost u rasponu od R-2.8 do R-3.5.
- Celuloza
Izolacija od celuloze možda je jedan od najučinkovitijih oblika izolacije ekološki prihvatljivih materijala. Celuloza je izrađena od recikliranog kartona, papira i drugih sličnih materijala i dolazi u labavom obliku. Celuloza ima R-vrijednost između R-3.1 i R-3.7. Neke nedavne studije o celulozi pokazale su da je to odličan proizvod za upotrebu u minimiziranju oštećenja požara. Zbog kompaktnosti materijala, celuloza ne sadrži kisik unutar njega. Bez kisika unutar materijala, to pomaže da se minimizira količina oštećenja koja požar može uzrokovati. Dakle, ne samo da je celuloza možda jedan od ekološki najprihvatljivijih oblika izolacije, već je i jedan od najpoželjnijih otpornih oblika izolacije. Međutim, postoje i određeni nedostaci na ovom materijalu, kao što su alergije koje neki ljudi mogu imati na novinsku prašinu. Ipak, celuloza je jeftin i učinkovit način izoliranja.
- Poliuretanska pjena
Iako nije najčešće korištena izolacija, poliuretanska pjena je odličan oblik izolacije. Danas, poliuretanske pjene koriste plin koji nije hlorofluorugljik (CFC) za upotrebu kao sredstvo za ekspandiranje. To pomaže smanjiti količinu oštećenja ozonskog sloja. One su relativno lagani materijal. Imaju R vrijednost od približno R-6.3 po cm. Tu su i pjene niske gustoće koje se mogu prskati u područja koja nemaju izolaciju. Ove vrste poliuretanske izolacije imaju tendenciju da imaju približno R-3.6 ocjena po cm. Još jedna prednost ove vrste izolacije je da je otporna na vatru.
- Polistireni
Polistiren je vodootporna termoplastična pjena koja je izvrsna izolacija zvuka i temperature. Dolazi u dvije vrste, ekspandirani (EPS) i ekstrudirani (XPS) također poznate kao stiropor. Ove se dvije vrste razlikuju u ocjeni izvedbe i troškovima. Skuplji XPS ima R-vrijednost od R-5.5, a EPS je R-4. Polistirenska izolacija ima jedinstvenu glatku površinu koja nema drugu vrstu izolacije. Tipično je stvorena pjena ili je izrezana u blokove, idealna za zidnu izolaciju. Pjena je zapaljiva i treba biti obložena vatrostalnom hemikalijom pod nazivom Hexabromocyclododecane (HBCD). Nedavno je podignuta HBCD za zdravstvene i ekološke rizike povezane s njegovom upotrebom.
m-Kvadrat