spot_img

Pilot projekat – pokretač BIM implementacije

Za uspješnu BIM implementaciju unutar projektantskog ureda potrebno je jasno definirati razloge implementacije i ciljeve koji se žele postići.

Piše: Monika Mlakić, mag.ing.aedif. BIM Consultant

Biografija: Monika Mlakić, mag.ing.aedif. BIM konzultant i edukacijski mendžer u kompaniji Baldinistudio specijalizovana je za implementaciju BIM načina rada u projektantskim uredima i promociji navedene metodologije na građevinskim i arhitektonskim fakultetima u regiji. Trenutno je aktivna kao glavni predavač na kursu BIM Basic certificiranog od strane najveće svjetske BIM organizacije, buildingSMART International. Član je inicijative BIM Dictionary Croatia i aktivna je kao predavač saradnik na FGAG Sveučilišta u Splitu.

Velik broj bosanskohercegovačkih i regionalnih projektantskih ureda još uvijek se suočava s tranzicijom s 2D na BIM (engl. Building information Modeling) način rada. Investiranje u alate, ljude i nove procese su jedini način da projektantski uredi ostanu konkurentni na tržištu, ali i da privuku mlade inženjere.

Za uspješnu BIM implementaciju unutar projektantskog ureda potrebno je jasno definirati razloge implementacije i ciljeve koji se žele postići. Danas razlozi za implementaciju mogu biti različite prirode:

  • Pokretanje implementacije zbog konkurentnosti na tržištu,
  • Istraživanje i usvajanje mogućnosti novih softvera,
  • Razvoj novih procesa u firmi,
  • Koordinacija i jasnija provjera projekata i nacrta,
  • Automatizacija svakodnevnih procesa – izrada presjeka, predmjera radova i slično.

Koji god razlog bio pokretač implementacije, ovom se procesu svakako treba pristupiti sustavno i dati prostor implementacijskom timu za testiranje, pokušaje i pogreške, istraživanje i pronalazak optimalnih rješenja.

Jedan od najčešćih pristupa novim procesima i primjenama alata svakako je BIM pilot projekat. Postoji nekoliko načina kako voditi BIM pilot projekat, a u nastavku su navedeni najčešći.

1. Završeni projekat

Pilot projekat na osnovi završenog projekta jedan je od najčešćih načina BIM implementacije, kako u smislu dokumentacije, tako i u pogledu stvaranja BIM modela, nacrta i kreiranja izvještaja. Prema nacrtima i dokumentaciji postojećeg, završenog projekta, implementacijski tim ima priliku rekreirati projekat prema principima nove metodologije, prepoznati prednosti, provjeriti pogreške i procijeniti uštede korištenjem BIM načina rada. Treninzi koji se nude za učenje i savladavanje BIM softvera često se rade na osnovi firminih završenih projekata kako bi sudionici treninga što bolje shvatili i uvidjeli prednosti BIM načina rada u odnosu na tradicionalni pristup.

2. Paralelni projekat

Paralelni pilot projekti su manje učestali u odnosu na završene. Aktualnom projektu pristupa se na tradicionalan način izradom 2D dokumentacije. Istovremeno, dok jedan dio tima projekat vodi kroz 2D dokumentaciju, manji BIM tim koristi navedene nacrte za podizanje BIM modela. BIM model se koristi za koordinaciju i dodatne provjere. Tim zadužen za model osigurava grube nacrte koji se dodatnu razrađuju za konačnu dokumentaciju. Paralelnim projektom možemo prepoznati probleme prije slanja konačne dokumentacije i na taj način umanjiti troškove ispravaka. Iako se u ovakvoj vrsti pilot projekta odrađuje dupli posao, ukoliko na vrijeme prepoznamo greške i probleme, investicija je opravdana.

Najveći problem ovog pristupa su svakako rokovi. Zbog postavljenih rokova, BIM tim ne može detaljno istraživati mogućnosti softvera i pronalaziti optimalna rješenja metodom pokušaja i pogrešaka.

3. Live projekat

Preporuke stručnjaka su da se za prvo podizanje modela i istraživanje BIM softvera ne ide s ovim pristupom upravo zbog toga što su resursi na live projektima ograničeni – rokovi se trebaju ispoštovati, istraživanje softvera je svedeno na minimum. Kada se ulazi u live projekat svakako se preporuča razrada BEP-a (engl. Bim Execution Plan) i preporuča se da imate spremljene predloške, predefinirane elemente i pomoćnike. Preporuka je da tokom live projekta angažirate i tehničku podršku koja će vam biti dostupna.

No bez obzira na preporuke stručnjaka, live projekti su često korišteni na našim prostorima, jer potiču inženjerske timove da se upuste u svijet BIM-a ne vraćajući se na 2D način rada tijekom razrade projekta.

Svakako za primjenu bilo kojeg pristupa pomoć potražite od BIM konzultanata i specijalista kako bi vaša tranzicija bila što bezbolnija i učinkovitija. BIM konzultant će vas uputiti u sve potrebne korake, procijeniti s vama najbolje alate i odrediti potrebne odgovornosti za svaki dio vašeg razvoja.

 

 

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE