spot_img

Plavo-zelena infrastruktura: Ekološki pristup razvoju

Klimatske promjene stalni su problem širom cijele planete. Ipak, ovaj problem ograničavamo samo na problem koji utječe na polarne medvjede, snježne leoparde i druge životinje na Sjevernom Polu. Međutim, problem je širih razmjera.

Realnost je da sve veće zagađenje u okolini ima direktni utjecaj na preživljavanje ljudskog roda širom svijeta. Uz sve prisutniju svjesnost o ovom problemu, mnogi vodeći urbani gradovi širom Zemlje okrenuli su se Plavo-zelenoj infrastrukturi. Ovaj pristup pruža rješenje za poboljšanje otpora klimatskim promjenama u partnerstvu sa zdravljem ekosistema.

Šta je Plavo-zelena infrastruktura?

To je pristup koji koriste mnogi urbani gradovi da bi se borili protiv klimatskih promjena i propadanja okoliša. To se radi uz pomoć nekoliko ekoloških rješenja. Ideja se primarno fokusira na otpornost urbanih poplava i za cilj ima oporavak zdravlja eko sistema. U svojoj srži, PZI je mreža prirodnih i polu-prirodnih područja. Ta područja postoje u raznim veličinama, dizajnirana su/projektovana i strateški kontrolisana da bi se pružila voda bolje kvalitete. Također se nude okolišne, ekonomske i društvene prednosti zajednicama koje se tu nalaze.

Zašto je bitna?

U prošlosti smo se morali u potpunosti oslanjati na Sivu infrastrukturu da bi se skupile oborinske vode i odvele dalje od većih gradova. Siva infrastruktura se odnosi na ljudski-napravljeni planovi kontrolisanja tretmana koji uključuju cementne cjevovode, rezervoare i dr.

Međutim, oslanjanje na Sivu infrastrukturu dovelo je do raznih neželjenih negativnih utjecaja, utječući na kvalitet i kvantitet vode. Ovo je rezultat povećanih vršnih protoka i ukupnih ispuštanja od oluja i obilnih kiša nego što je bilo predviđeno. Pored toga, kombinovani izljevi kanalizacije tokom vlažnih uslova postali su leglo bakterija i toksina. Takvi patogeni predstavljali su prijetnju zdravlju stanovništva koje se oslanjalo na vodu za ishranu.

Koje su prednosti PZI?

Razne studije demonstrirale su mnoštvo prednosti za zajednicu koja bi naučila kako da se uklopi i živi s prirodnim procesima i sistemima.

Efikasna regulacija vode

PZI nudi širok spektar održivih rješenja za odvode, uključujući vodene bašte, zelene krovove i sjenovita mjesta. Takva infrastruktura može smanjiti rizik od poplava na površinskom nivou, a to čini stalnim infiltriranjem odvoda. Pored toga, zeleni krov također može biti koristan za otpor padavinama, jer može upiti 100% vode u optimalnim uslovima.

Rashlađujući efekat

Plantaže su vitalni dio PZI rješenja. Područja s gusto zasađenim plantažama u naseljenim područjima mogu smanjiti unutrašnju ljetnu temperaturu i povećati je nekoliko stepeni u toku zime. Nekoliko studija ukazalo je na pozitivnu vezu između smanjenja temperature na područjima na kojima se nalaze zelene infrastrukture. Pored toga, povećanje plantaža pokazalo se dobrim i za okoliš i za eko sistem.

Poboljšanje kvaliteta zraka

Još jedna prednost zelene infrastrukture je značajan napredak kod kvaliteta zraka u gusto naseljenim područjima. To je posebno korisno u urbanim područjima u kojima se nalaze fabrike, koje imaju značajno negativan utjecaj na zrak. Zelene infrastrukture, poput žbunja/živih ograda oko trotoara, zelenih zidova i zelenih oaza, smatraju se aktivnim učesnicima u smanjenju zagađenosti zraka.

Zelena infrastruktura je također izazvala značajne kritike zbog visokih troškova održavanja i plantaža. Međutim, prednosti daleko nadmašuju sve nedostatke barem dva puta na duge staze.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE