Klima u Madridu 2050.godine će više ličiti na klimu u Marakešu, Štokholm kao Budimpešta, London poput Barcelone, Moskva poput Sofije, a Tokio kao Čangša u Kini.
Istraživanje “Razumijevanje klimatskih promjena počevši s analizom sličnih gradova” predstavlja tmurnu sliku budućnosti svjetskih urbanih centara.
Motiv analize klimatskih promjena svjetskih gradova s populacijom od 1.000.000 ili više bio je vizualiziranje klimatskih promjena za gradove u budućnosti i nadahnuće za akcije koje bi pomogle promijeniti ovaj ishod širom svijeta.
Neka od pitanja na koja je istraživanje nastojalo odgovoriti: Koliki će postotak glavnih svjetskih gradova zadržati svoje trenutne klimatske uslove u odnosu na to koji će gradovi preuzeti klimu drugih gradova u drugim geografskim regijama? Što je još važnije, koliki će postotak gradova doživjeti nove klimatske promjene koje su izvan onoga što su trenutno u stanju podnijeti i ako ovi gradovi promijene svoje klimatske uslove, hoće li ta promjena biti ujednačena na cijelom planetu?
Čak i u najboljem klimatskom scenariju, otkrili smo da će 77% gradova u budućnosti vjerojatno imati klimu sličniju drugom gradu nego onu koju trenutno posjeduje. Nadalje, 22% gradova osjetit će klimatske slove koje do sada nisu doživljavali.
Kao opći trend, vidimo da svi istraženi gradovi poprimaju više suptropske karakteristike, s tim da se gradovi na sjevernoj hemisferi mijenjaju u toplije klimatske uslove, slično regijama 1000 km južno od njih, dok gradovi u tropskim područjima preuzimaju sušnije uslove.
m-Kvadrat