Samostojeća kuća s dvije stambene jedinice koja pruža panoramski pogled na mirno okruženje otoka Paga.
Autor projekta: Arhitektonski atelje Salon33
Salon33 je atelje za arhitekturu osnovan u Zagrebu 2022. godine kada su se tri arhitektice udružile u spajanju svojih kreativnih vizija, svaka sa više od desetljeća iskustva.
U kombinaciji, njihovi eklektični stilovi dizajna tvore prepoznatljive arhitektonske uzorke koji su perceptivni i osjetljivi na korisnika, crpeći jednako iz svog konteksta kao i iz različitih umjetničkih formi.
Salon33 posvećuje svoju oštroumnost razvoju inovativnih prostornih rješenja koja su u jednakoj mjeri praktična i privlačna. Crpeći iz umjetnosti, dizajna, mode i ugrađujući najnovija tehnološka dostignuća, svakom se projektu pristupa na holistički način.
Bilo da se radi o privatnoj kući za odmor, strukturi muzeja ili potpunom projektu obnove, prema svakom prostoru postupamo s najvećim poštovanjem i brigom. Rezultat su arhitektonska rješenja koja se ističu svojom suvremenom estetikom, strukturnom dugovječnošću i beskompromisnom funkcionalnošću.
Tim trenutno čine Jelena Babić, Marja Mia Kolendić, Anita Krmek i Lana Josipović.
Kuća sa dvije stambene jedinice na relativno ravnom terenu otoka Paga u naselju Mandre, udaljena tek nekoliko stotina metara od mora. Projektirana kao samostojeći objekt udaljava se od rubova parcele kako bi na sve strane mogla loviti pogled na mirno okruženje. Središnja osna linija izdužene parcele presijeca kuću te se po toj liniji događa izmicanje dva jednaka volumena. Izmicanjem su terase kao produžeci soba dobili intimniji karakter. No prije razdvajanja u svoju intimu, upravo je u toj osi projektiran zajednički ulaz od ceste prema kući. Put koji vodi do kuće, a onda se urezuje u volumen dovodi gotovo do samog srca kuće, a potom se dijeli u “lijevi” i desni” ulaz. Nakon punog i škrtog sjevernog pročelja, uskog i zatvorenog ulaza, ulazak u kuću nudi nove doživljaje; otvoreni i široki pogled prema jugu, dvorištu, vodi i zelenilu. Kosi elementi na kući naglašavaju pokret izmicanja i prelijevanje vanjskog i unutarnjeg prostora.
Smještena uz obalu dalmatinskog otoka, ova kuća za odmor nastaje kao svjedočanstvo simbioze između arhitekture i njenog prirodnog okruženja. Pročelje ovog primorskog utočišta mami tihom elegancijom, a njegove dvije stambene jedinice – Oliva i Terracotta – preslikane su i delikatno pomaknute duž zamišljene osi. Osjetljiva na okoliš, kuća je više od obitavališta; to je dokaz naše predanosti održivosti i gospodarenju zemljom. Naš prioritet u izradi ovog doma nije bio samo nametnuti se krajoliku, već uskladiti s njim; besprijekorno uplesti naš dizajn u tkivo same prirode.