Šezdeset studenata Građevinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, u pratnji sedam profesora posjetilo je gradilišta autoceste na Koridoru Vc na četiri dionice u Zeničko-dobojskom kantonu, Poprikuše – Nemila, Nemila – Vranduk, Vranduk – Ponirak i Ponirak – Vraca.
Obzirom da su dionice u različitim fazama izgradnje, kao i različitost objekta koji se grade, studenti Građevinskog fakulteta u Sarajevu I ciklusa građevinarstva i II ciklusa – master studija, s tri smjera (smjer konstrukcije, smjer saobraćajnice i smjer geotehnika), mogli su u stvarnosti i na terenu, povezati sve ono što su teoretski učili tokom studiranja na fakultetu.
”Današnja stručna praksa nam je zaista pomogla da spoznamo kako se stečena znanja tokom nastave primjenjuju u praksi. Raduje nas što smo imali priliku posjetiti objekte autoputa na Koridoru Vc od tunela Zenica i Golubinja, preko mostova i vijadukata, do otvorene trase, potpornih zidova i zaštitnih kosina. Uvjerili smo se u bitnost multidisciplinarnosti u projektu, a vidjeli smo i neke nove tehnike izvođenja koje su nam proširile vidike. U ovom obilasku smo vidjeli tunel na kojem je završena sekundarna obloga i trenutno se radi na izvedbi kolovozne konstrukcije“, kazala je studentica Amina Aliefendić.
Posjeta gradilištima bila je prilika studentima da na terenu vide kako se izvode i izgledaju konstruktivni elementi autoceste kroz različite faze gradnje (objekti, mostovi, tuneli, sekundarne obloge temelja tunela, bočnih drenaža, korekcije finalnog mlaznog betona i sl.)
Studenti su imali priliku vidjeti i tunele koji se grade Novom Austrijskom Metodom, a koju su prethodno izučavali na nastavi. Predstavnici investitora i izvođača radova svojim izlaganjima, kao i odgovorima na upite pojasnili su sve bitne procese koji se odvijaju u toku izgradnje ovih dionica.
U ime studenata i profesora Građevinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, prof.dr. Žanesa Ljevo zahvalila se JP Autocestama na organizaciji ovog stručnog putovanja. “Predstavnik izvođača Cengiz studentima i profesorima svojim izlaganjem pružio je novo iskustvo u upoznavanju načina građenja tunela Golubinja prezentujući kada se sekundarna obloga gradi neposredno nakon primarne i preuzima 60% opterećenja. Gostoprimstvo inžinjera i njihova stručna obrazloženja tehnologije izvođenja radova nas je posebno dojmila. Najsrdačnije se zahvaljujemo kako njima, tako i JP Autoceste FBiH koje nam je omogućilo nove spoznaje”, dodalo je viši stručni saradnik Fadil Biberkić.
Stručno-edukativna posjeta organizovana je u okviru potpisanog sporazuma o saradnji između JP Autoceste FBiH i Građevinskog fakulteta u Sarajevu.