- Rubove otvora treba oblijepiti samoljepljivom trakom.
- Dozu pored navoja odsječemo, navijemo dozator koji s obzirom na širinu otvora koso isiječemo i stavimo u pištolj. Kod prekida u radu odnosno prilikom zamjene doze trebamo popustiti ručku na ručnom pištolju i cilindar povući unazad.
- Masu za zaptivanje treba nanositi što ravnomjernije.
- Pomoću alatke za glađenje ili prstom, koji smo umočili u sapunicu, izravnamo masu za zaptivanje.
- Odmah uklonimo samoljepljivu traku, prije nego što se masa za zaptivanje počne stvrdnjavati.
- Svježu masu i alate čistimo sredstvom za čišćenje Tekafin, a stvrdnutu masu najprije mehanički, a zatim i sredstvom za čišćenje za stvrdnuti silikon (Tekapursil S ili Apursil).
Kako pravilno da dimenzioniramo dilatacioni otvor?
Za postizanje optimalnih elastičnih karakteristika mase za zaptivanje bitan je pravilan odnos širine prema dubuni, a to je 2 : 1, najviše 1 : 1. Masa za zaptivanje ne smije prijanjati na dno otvora, već samo na stranicama otvora. To postižemo korištenjem inertnih podložnih materijala na koje masa za zaptivanje prijanja (pjenušavi polietilen, poliuretan).
Minimalna širina otvora je 6 mm, maksimalna 20 mm.
Zaptivanje prozora i vrata
Zaptivanje prozora i vrata ima veliki utjecaj na potrošnju energije za grijanje. Nepravilna ugradnja prozora i vrata može, osim velikih toplotnih gubitaka, dovesti čak i do oštećenja koja nastaju zbog prelaska vodene pare kroz spoj okvira i zida, zato zaptivanje proreza treba osigurati pomoću odgovarajućih materijala.
Zaptivanje građevinskih materijala
Osnovni problem vlažnih zgrada ili stanova je loše ili oštećeno zaptivanje. Pouzdano i optimalno zaptivanje zgrada je zato izuzetno značajno. U 80% svih slučajeva oštećenja vlaga i voda su glavni uzroci. Plijesan, drvenaste gljive i drugi štetni organizmi, koji su posljedica vlage u četiri zida, često dovode do visokih troškova sanacije, a još je važnija opasnost za zdravlje i opće stanje.
TKK d.o.o. Sarajevo
Telefon: +387 33 46 46 87
e-mail: office@tkk.ba