Pioniri savremene arhitekture počeli su koristiti ovaj jedinstveni materijal na nove i izrazito moderne načine, kao dodatak minimalističkim kupatilima, barovima i restoranima industrijskog dizajna, te kao vintage prozore ili čak kao eksperimentalne urbane fasade.
Što je tačno staklena opeka?
Staklena opeka, ili alternativno stakleni blok, stakleni je arhitektonski element koji propušta svjetlost, zadržavajući vizualnu privatnost zbog svojih prozračnih svojstava. Izvorni patent za staklenu ciglu, prijavljen je 1907, i opisuje se kao postupak spajanja dva dijela stakla u jedan blok sa šupljom sredinom. Ova jedinstvena kombinacija daje prozirnost materijalu, a samim tim i dozu privatnosti, kao i dobre izolacijske kvalitete poput energetske izolacije i protupožarne zaštite. Ovi blokovi mogu biti različitih veličina. Tokom procesa proizvodnje, oni se mogu mijenjati na različite načine kako bi se postigli različiti estetski efekti ili nivoi transparentnosti, uključujući promjenu teksture ili boje blokova, stvaranjem različitih oblika kao što su šestougao, ili zakrivljeni blok kao dio unaprijed određenog dizajna. Slično tome, glazure ili umeci mogu se dodati u svaki blok ili se uzorci mogu utisnuti ili u unutrašnji prostor ili na vanjsku površinu dok se hladi. Zid ili prozor od staklene opeke sastoji se od niza identičnih staklenih blokova. Oni se relativno lako sastavljaju i mogu se fiksirati s nekoliko različitih metoda, a najčešća je upotreba maltera na bazi Portland cementa s armaturnim šipkama od čelika.
Historija staklene opeke
Stoljećima su brodovi koristili staklene prizme za palube, kako bi osigurali prirodnu sunčevu svjetlost ispod palube. Oni su se sastojali od staklenih prizmi postavljenih u palubu koja su lomila i raspršivala prirodnu svjetlost u prostor ispod, uklanjajući problem sa umjetnom rasvjetom, poput svijeća i kerozinskih svjetiljki zbog ogromne opasnosti od požara za drvene brodove. U kasnom devetnaestom stoljeću, Gustave Falconnier patentirao je prvi šuplji stakleni blok, nazvan Falconnier Hollow Glass Bricks. Za razliku od moderne staklene opeke, koja se proizvodi kombinovanjem dva komada stakla, Falconnier opeke bile su šuplje samo tamo gdje je staklo puhano, što ga čini manje čvrstim i izdržljivim. Te su se cigle prije svega koristile za izgradnju staklenika. Kako se stakleni blok nastavio usavršavati i u ranom 20. stoljeću, pioniri arhitekture sve su više koristili ovaj novi materijal. U to vrijeme su stakleni blokovi simbolizirali svojevrsnu utopijsku viziju arhitektonske budućnosti.
Prednosti staklene opeke
Staklena opeka je popularna i danas iz različitih razloga – jedan je, naravno, njezina estetska vrijednost. Svojim jedinstvenim izgledom i sposobnošću da prenosi svjetlost, zidovi od staklenih opeka nisu samo estetski izraz, već i poboljšavaju osvjetljenje i ambijent čitavog prostora. Zbog ovih generalizacijskih prednosti, staklena cigla može se koristiti i za širok raspon programa, od stambenih kuća do komercijalnih konstrukcija. Za mnoge vlasnike domova prozori od staklenih blokova korisni su jer mogu učiniti da domovi izgledaju sjajnije. Čak i relativno dosadne sobe mogu se transformirati zidom ili prozorom od staklene opeke kako bi izgledale dramatičnije i mdoernije. Posebno ako su izrađeni po mjeri kako bi odgovarali dizajnu ostatka kuće, stakleni blokovi mogu stvoriti ogromnu estetsku privlačnost.
Privatnost je još jedna velika prednost prozora od staklene opeke. Mogu biti postavljeni u garažama i podrumima ili na drugim mjestima gdje se pohranjuju dragocjenosti. Često se instaliraju i u kupatilima kako bi unijeli prirodno svjetlo bez ugrožavanja privatnosti korisnika.
Još jedna prednost staklene opeke je njena sigurnost, jer je ovakve zidove mnogo teže probiti od uobičajenih prozora. Ova se korist lijepo podudara s njihovom upotrebom u prostorijama koje sadrže dragocjenosti. Prozori od staklenih blokova vrlo su vodootporni zbog svog sastava materijala, što ih odličnim u područjima koja su sklona poplavama.
Konačno, stakleni blokovi su izuzetno energetski učinkoviti. Njihova šuplja sredina ne samo da stvara vrijednost toplinske izolacije slične prozorima s dvostrukim ostakljenjem, već i mort koji drži svaki blok zajedno obavlja dodatni posao blokiranja prodora zraka. Oni štede energiju ne samo širenjem prirodne svjetlosti i smanjenjem potrebe za umjetnom rasvjetom, već i prozračnošću i na taj način smanjuju promahe ili prijenos topline. Neki stakleni blokovi koriste čak i staklo niske emisije, čime se dodatno smanjuje količina topline koja može proći kroz staklo.
Stakleni blokovi potječu iz duge historije staklenih prizmi i utopijske arhitekture, a njihovi prethodnici ukrašavali su neke od najutjecajnijih objekata ranog 20. stoljeća. Danas arhitekti ponovo počinju istraživati estetska i materijalna svojstva ovog jedinstvenog arhitektonskog elementa, pomjerajući granice stakla i svjetlosti u arhitektonskom dizajnu.