spot_img

Predrasude o 3D vizualizaciji i virtualnoj stvarnosti u arhitektonskim projektima

Sve je veća upotreba 3D prikaza i virtualne stvarnosti za arhitektonske projekte. Čini se kao da se fotorealistične slike i postupci virtualne stvarnosti pretvaraju u novi industrijski standard, te da je mnogim arhitektonskim firmama teško pratiti brzo razvijanje novih tehnologija i na taj način pronaći načine kako se razlikovati od konkurencije. Dobra vijest je, međutim, da se inovacije ne zaustavljaju samo u većim kompanijama. U stvari, na tržištu se nude laganije i naprednije tehnologije koje su rješenje za virtualne stvarnosti koje djeluje s najpopularnijim programima za modeliranje: SketchUp, Revit, ArchiCAD i Rhino.

Prvi mit: 3D vizualizacija zahtijeva previše vremena i truda i ima smisla samo za velike projekte

Ažuriranja uživo s potpuno izvedenim fotorealističnim projektom: nije više budućnosti, već stvarnost. To će iz temelja izmijeniti tok planiranja, jer će arhitekti sada moći surađivati ​​s kolegama na licu mjesta ili voditi klijente kroz projekat dok su još u fazi planiranja. Tokom procesa dizajniranja, arhitekti se ne žele brinuti o učenju novih funkcija ili izmjeni postavki prikaza do najmanjih detalja. Određeni softveri za renderiranje, su se specijalizovali za pojednostavljenje funkcija koje su relevantne za arhitekturu. Mogućnost „hodanja“ kroz BIM modele i promjenu dizajna bez napuštanja Revita je zaštita u stvarnom vremenu. To je posebno važno u ovoj industriji, gdje promjene dizajna zahtijevaju jasnu komunikaciju u pokretu.

Drugi mit: Samo stručnjaci mogu stvoriti fotorealistično prikazivanje i raditi s VR-om

Donedavno je standardni tok prikazivanja bio odvojen od faze dizajna. Arhitekti su provodili sate stvarajući CAD modele, a zatim bi ih predali stručnjaku za renderiranje. Ako su bili nezadovoljni rezultatom, postupak bi se ponovio. Prikazivanje u stvarnom vremenu to rješava stavljajući jednostavnost i jednostavnu upotrebu u jezgru postupka. Određene tehnologije, kao što je npr. dodatak Enscape koji se integriše kao alatna traka u program za modeliranje, eliminiše potrebu za učenjem zasebnog novog softvera. Tako će svako ko radi u CAD-u odmah moći stvoriti prikazanu šetnju kojom se upravlja mišem i tastaturom, ili ono što je još impresivnije za prezentacije klijentima, povezivanje sa kompatibilnim VR hardverom. Ono što je dodatno impresivno su i 360 ​​° panoramski prikazi koji se mogu izvesti iz bilo koje pozicije prikazivanja. Sve ove funkcije, naravno, postoje pored najpoznatijeg izvoza: slike visoke rezolucije, prikazane u sekundi.

U suštini

Alati za prikaz u stvarnom vremenu olakšavaju rad arhitektama. Besprijekorna integracija u postojeće radno okruženje i brzo vrijeme izvođenja čine 3D vizualizaciju ne samo privlačnim načinom prezentacije arhitektonskih projekata, već i moćnim alatom u svakoj fazi dizajnerskog procesa. Fokus je jasno na jednostavnosti upotrebe i učinkovitosti.

m-Kvadrat

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE