spot_img

Predstavljamo projekat zemljane gradske kuće “Earth Townhouse”

Rješenje Sarajevskog arhitektonskog studija “Projekt V Arhitektura d.o.o.” za međunarodni konkurs ‘Liverpool Townhouse’, koji je organizovan od strane LCRCA u sklopu Liverpool Architecture Festivala, ušao je u uži izbor kao finalista od preko pedeset prijava iz Velike Britanije i inostranstva.

Kuća “Earth Townhouse” izrađena je od gotovih građevinskih komponenti od nabijene zemlje, uključujući nosive zidove i fasade. Kuća koja se može 100% reciklirati, koja se može ponovno upotrijebiti na drugim mjestima ili vratiti u zemlju bez ikakvog toksičnog otpada nakon svog životnog vijeka. Pristup od kolijevke do kolijevke, koji bi mogao iznova osmisliti stambeno tržište kako bi se proizvela održiva stambena zgrada s negativnom masom ugljika za neposrednu budućnost, za borbu protiv klimatske hitne situacije i preokretanje deficita ugljika na holistički način. 

Kuća “Earth Townhouse” je ‘katalizator’ za nadogradnju tehnologije nabijene zemlje koja revolucionira gradnju s glinom izvan europske neokolonijalne opsesije opekom. Poticanje novog kružnog gospodarstva; od izgradnje tvornice nabijene zemlje do aktivnog planiranja ‘zagrobnog života’ kamenoloma gline i kamena za stanovanje i drugu namjenu zemljišta. Kontekstualni pristup inspiriran ponovnom upotrebom napuštenih kamenoloma u Liverpoolu i okolici, kao što su stambeno naselje Old Woolton Quarry i prirodni rezervat Pex Hill. Smanjenje udaljenosti materijala od mjesta također potiče održiviju vezu sa Zemljom u postantropocenskom dobu. 

Unaprijed proizvedene građevinske komponente od nabijene zemlje (RE) nadopunjene su masivnim drvenim i betonskim prstenastim gredama i nadvojima, kao i oblogama od opeke i glinenih pločica, podnožja i poklopca. Horizontalne “provjere” od vapna umetnute su unutar vanjske strane zidova od nabijene zemlje kako bi se smanjio utjecaj kišne erozije. Prozračna obojena glinena žbuka na unutarnjim zidovima, koja uključuje podno i zidno površinsko grijanje poboljšava kvalitetu zraka u zatvorenom prostoru i dobrobit. Debeli zidovi od nabijene zemlje pružaju veliku toplinsku masu. Ostale održive komponente uključuju: Zeleni krov, PV panele i prikupljanje vode. 

Miješanje tipologija Terrace House i Courtyard House pruža velikodušan prostor za udoban i prilagodljiv život nakon covida, s dizajnom koji se može prilagoditi različitim tipovima veličina. Privatni vrt je preoblikovan s kućom kroz niz dvorišta, pružajući promjenjive poglede, prostore za uzgoj hrane i prirodnu ventilaciju, za budućnost nakon covida. Ulica je obnovljena za korištenje kao vanjski zajednički vrt gdje se susjedi mogu okupljati. Prirodno rješenje jer bicikli zamjenjuju automobile. To također može uključivati ​​radionice za zajednicu.

‘Uslužno’ i cirkulacijsko krilo isklesano je iz plana, pozivajući se na tipologiju viktorijanske terase, stvarajući prostore koji također pružaju trenutke užitka i bijega tijekom i nakon pandemije. ‘Knjižnica’ (ured) se u budućnosti može preurediti u GF spavaću sobu za stariju osobu. Velikodušni dnevni boravak “piano nobile” i dobro prozračeni zajednički prostori za blagovanje i zabavu odvojeni su od privatnih prostora u stražnjem dijelu kuće. 

Projekat “Earth Townhouse” (‘Zemljana Gradska Kuća’) bi mogla doći u grad blizu vas! Rješenje Sarajevskog arhitektonskog studija “Projekt V Arhitektura d.o.o.” za međunarodni konkurs ‘Liverpool Townhouse’, koji je organizovan od strane LCRCA u sklopu Liverpool Architecture Festivala, ušao je u uži izbor kao finalista od preko pedeset prijava iz Velike Britanije i inostranstva. 

Napravljena od prefabrikovanih građevinskih elemenata od nabijene zemlje, ovo je kuća koja se može 100% reciklirati. Pristup po principu ‘cradle-to-cradle’, koji bi mogao iznova osmisliti stambeno tržište kroz proizvodnju ekološko održivi, ugljično negativni, stambeni zgrada za borbu protiv klimatske krize. Prirodni i prozračni materijali poboljšavaju kvalitet zraka u zatvorenom prostoru i blagostanje za post-covid budućnost. 

“Earth Townhouse” unaprijeđuje tehnologiju nabijene zemlje kako bi revolucionirala gradnju od gline izvan britanske neokolonijalne opsesije sa neodrživom pečenom ciglom. Stimuliranje nove cirkularne ekonomije, koja aktivno planira nove fabrike i ponovno korištenje starih i novih kamenoloma za stanovanje i druge javne namjene zemljišta. Kontekstualni pristup inspiriran ponovnom upotrebom napuštenih kamenoloma u Liverpoolu i okolini.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE