Nakon vijesti da je Rafael Moneo proglašen najboljim arhitektom za Praemium Imperiale 2017, predstavljamo ovim putem šest najplodnijih projekata ovog španjolskog arhitekte.
2017 Praemium Imperiale je prestižna umjetnička nagrada koju godišnje dodjeljuje Japan Art Association. Rafael Moneo je jedan od ovogodišnjih pet pobjednika, uz latvijskog plesača Mikhail Baryshnikov, senegalskog muzičara Youssou N’Dour, iranskog likovnog umjetnika Shirin Neshat i ganskog kipara El Anatsui.
Moneo, 80, rođen je u Tudeli u Navarri, studirao je arhitekturu u Madridu, diplomirao 1961. Nakon diplome napustio je Španjolsku i otišao za Dansku, gdje je nakratko radio za arhitektu Jørn Utzon u Sydneyu, prije povratka u Španjolsku nredne godine.
Godine 1963. primio je dvogodišnju stipendiju za studij na španjolskoj Akademiji u Rimu gdje je razvio zanimanje za klasičnu arhitekturu. Nakon što je 1965. otvorio svoj studio u Madridu, završio je prvu zgradu – Tvornicu Diestera u Zaragozi, Španjolska (1967.godine).
Dizajnom Nacionalnog muzeja rimske umjetnosti u Méridi (1986) stekao je svom studio međunarodno priznanje i nastavio je raditi na projektima u zemlji i inostranstvu.
Godine 1996. dobio je Pritzkerovu nagradu, nakon čega slijedi RIBA Royal Gold Medal 2003. godine. Trenutni projekti uključuju par luksuznih tornjeva za Miami rivijeru.
Evo šest njegovih najboljih projekata:
- Bankinter, Madrid, 1976
Moneova Bankinter building u Madridu predstavlja upečatljivu narandžastu zgradu sastavljenu iz tri dijela i građenu ciglom. Ova zgrada predstavlja i prvo Moneovo povjerenstvo svom rodnom gradu. Uvučena u uski urbani kontekst, zgrada neobičnog oblika dizajnirana je tako da poštuju njene komšije. Ovakav dizajn predstavlja novi model arhitektonskog oblika koji se sastoji od nekoliko povezanih dijelova.
- Nacionalni muzej rimske umjetnosti, Mérida, 1986
Široko zaslužan kao zgrada koja je Moneu donijela međunarodni uspjeh, Nacionalni muzej rimske umjetnosti u Meridi, Španjolska, elegantan je susret moderne i rimske arhitekture. Ovdje, na mjestu jednog od najvećih i najbolje sačuvanih rimskih gradova u zapadnoj Europi, Moneo je koristio rimske tehnike gradnje, materijale i razmjere, uključujući i niz arhaičnih lukova od opeke koji zatvaraju šetnicu kroz glavni izložbeni prostor.
- Madrid Atocha željeznička stanica, Madrid, 1992
Godine 1992. Moneo je dodao moderni terminal na prvu željezničku stanicu u Madridu. Ekspanzija se temeljila na novim vozovima visoke brzine AVE koji je namijenjen uspostavljanju boljeg željezničkog sistema kratkog i dugog puta, zajedno s autobusima i podzemnim željeznicama. Zgrada je odlikovana kružnom ulaznom dvoranom i velikim skupom stubova, visokim stropovima i ravnim krovom.
- Katedrala Gospe anđela, Los Angeles, 2002
Katedrala Gospe anđela sagrađena je kako bi zamijenila katedralu Sv. Vibiana, koja je izgrađena 1876. godine i teško oštećena u potresu 1994. godine. Njegovi ugloviti postmodernistički oblici ostvareni su u betonu, u blijedoj žutoj sjeni nadahnuti sunčanim zidovima Kalifornije. Dizajn tako geometrijski složen da nijedan od betonskih oblika ne može varirati za više od 1/16 inča.
- Gregorio Maranon pedijatrijska bolnicu, Madrid, 2003
Volumen od čelika i stakla, koji čine Moneoovu deveto-spratnicu Gregorio Marañon dječju bolnicu. Bolnica je uređena su oko osam dvorišta. Cilj je bio stvoriti ozračje mira u sklopu 50.000 četvornih metara gdje se odjeljci i sobe medicinskih sestara imaju pogled u mirnu oazu četverouglova.
- Muzej del Prado Extension, Madrid, 2007
Ovaj projekat opisan je kao “najznačajnije proširenje u izgradnji u gotovo 200 godina”. Moneo je u 22.000 četvornih metara Muzeja del Prado uključivao stvaranje novih izložbenih galerija i obnove bivšeg manastira Jerónimos. Sakrivena iza historijskog krila muzeja, trospratna građevina od cigle povećala je Prado za pola, ali je kritizirana zbog tri i po puta više sredstava od onih koji su prvobitno bili predviđeni.
m-Kvadrat