Novi H2020 projekat finansiran od strane EU, TExTOUR, trebao bi osmisliti inovativne i održive strategije kulturnog turizma kako bi ojačao socijalno-ekonomski teritorijalni razvoj manje poznatih područja u Evropi i šire.
Kulturni turizam igra presudnu ulogu u današnjoj ekonomiji. U 2018 godini predstavljao je 37% ukupnog turističkog sektora, s godišnjim rastom od približno 15%. Međutim, s pandemijom COVID-19, sektor turizma ozbiljno je pogođen. OECD procjenjuje da je međunarodni turizam pao za oko 80% u 2020. godini. Mnoge zemlje pokušavaju izgraditi otporniju turističku ekonomiju, promovišući digitalnu tranziciju i preispitujući održive turističke sisteme.
U tom kontekstu, kulturni turizam može redizajnirati područja, gradove i mjesta koja nude visok kulturni, socijalni i potencijal prirodnog okruženja. Razvoj kulturnog turizama ne zavisi isključivo od materijalnog kulturno-istorijskog nasljeđa i vizuelno atraktivnih ambijentalnih cjelina, već također od nematerijalnog nasljeđa poput gastronomije, identiteta, lokalne kulture življenja, te drugih vrijednosti i faktora, uključujući ICT.
Projekat TExTOUR (Socijalne inovacije i TEhnologije za održivi rast kroz participativni kulturni TURizam), finansiran od strane EU, analizira i demonstrira nove strategije za poboljšanje društveno-ekonomskog razvoja manje poznatih turističkih područja koja imaju veliku kulturnu vrijednost. Projekat će ko-dizajnirati, potvrditi i unaprijediti politike kulturnog turizma i održive strategije. Da bi se to postiglo, usko će sarađivati sa osam laboratorija za kulturni turizam (CT-Lab), smještenih u različitim područjima EU-a i izvan EU-a, a koje će uključite različite društvene aktere, organizacije i institucije relevantne u sektoru kulturnog turizma.
CT-Labovi će biti organizovani u mjestima i gradovima širom Evrope, koji se odlikuju se različitim, ali isto kao i komplementarnim karakteristikama. To će omogućiti TExTOUR stručnjacima da razviju širok spektar scenarija, koji će uključivati kontinentalna i obalna područja, ruralna i urbana, udaljena ili periferna područja, područja suočena s više socijalnih, ekonomskih i ekoloških izazova.
“Održivi kulturni turizam znači integralno upravljanje kulturnim naslijeđem i aktivan rad sa lokalnom zajednicom, koji vodi stvaranju novih vrijednosti i benefita za sve uključene. Opšti cilj je očuvanje materijalnog i nematerijalnog kulturnog nasljeđa, uz istovremeno razvijajanje održivog turizma “, rekao je Daniel Basulto, koordinator projekta TExTOUR.
Jedan od osam CT-Labova će se pokrenuti u Trebinju u Bosni i Hercegovini, i razmatraće njegove skrivene potencijale za razvoj kulturnog turizma posmatrano u širem teritorijlnom kontekstu i kontekstu susjednih gradova Dubrovnika u Hrvatskoj i Herceg Novog u Crnoj Gori.
Pored Trebinje, CT-Labovi će se baviti:
- UNESCO-oimo nalazištem Crespi d’Ada – regija Lombardija (Italija),
- Postindustrijskim okrugom Kreenholm u Narvi (Estonija, Rusija) ,
- Transnacionalnim kulturnim krajolikom Umgebindelanda (Njemačka, Poljska, Češka),
- Evropskom kulturnom rutom VIA REGIA (Ukrajina, Bjelorusija, Poljska, Njemačka, Francuska, Španija),
- Nekadašnji rudnicima srebra i olova u Tarnowskie Góry – regija Gornja Šleska (Poljska),
- Prekograničnim UNESCO nalazištem Vale do Coa – Siega Verde (Portugal-Španija),
- Zaštićenim područjem Anfeh (Libanon) i planinskim selom Fikardou (Kipar).
Znanje stečeno i generisano kroz projekat biće dostupno putem TExTOUR inovativne platforme, otvorene za kreatore politika, stručnjake i pripadnike lokalnih zajednica. To će im omogućiti da procijene strategije i usluge u domenu kulturnog turizma. Dizajn platforme oslanjat će se na pametne strategije za valorizaciju, ulaganje i evropeizaciju, na pilote i CT-Labove, a u cilju zadovoljenja specifičnih potreba industrije kulturnog turizma. Mjesta i kulturne baštine i ekosistemi širom Evrope i svijeta, imat će pristup platform kako bi mogli koristiti dostignuća projekta.
Projekat TExTOUR, kojim rukovodi fondacija Santa María la Real iz Španije, počeo je sa implemetacijom januara 2021 godine. Projektni konzorcijum broji 18 partnera, grupisanih oko petostruke okosnice socijalne inovacije, a to su: znanje, poslovanje, društvo, upravljanje i preduzetništvo. Projektnim aktivnostima u Bosnu i Hercegovinu i CT-labu u Trebinju, rukovodi Istraživački centar za prostor iz Banjaluke.
TExTOUR je inovacijski akcioni projekat koji se financira u okviru programa za istraživanje i inovacije Horizont 2020 Europske unije. Trajat će 42 mjeseca sa ukupnim budžetom od 3 950 468,75 €.
Website: www.textour-project.eu (u izradi)
Za više detalja kontaktirajte: icprostor@gmail.com