spot_img

Prilagodljiva ponovna upotreba

Kad se razmišlja o klimatskim pitanjima, mjerama koje treba preduzeti i inovativnim tehnološkim rješenjima, treba uzeti u obzir i poznate pristupe. Zapravo, kada se ispituje utjecaj izgrađenog okoliša na klimu, primjetno je da je u mnogim zemljama 80% zgrada koje će postojati 2050. godine već izgrađeno. Stoga, najefikasniji oblik održivosti može biti ušteda energije uklanjanjem ili minimiziranjem novih građevina i izbjegavanjem rušenja postojećih građevina. Tu u priču ulazi prilagodljiva ponovna upotreba: uvođenje nove svrhe na postojeći objekat. Danas je postupak ponovne upotrebe sve bitniji zbog brojnih pitanja koja se odnose na klimatske nužde, troškove zemljišta i izgradnju, zasićenost zemlje i promjene. u životnim trendovima.

U nastavku slijede neki ključni projekti svjetski poznatih arhitekata koji transformišu postojeće konstrukcije i uvode nove namjene kako bi učinkovitije odgovorili na moderne potrebe i odgovornost prema okolišu. Iako se razlikuje u statusu gradnje – neki su izgrađeni, neki su u izgradnji, a drugi su u konceptualnoj fazi – svaki od navedenih shema ističe posebnu vrstu pretvorbe, pokazujući različite rezultate prenamjene objekata.

Revitalizacija bostonskog pristaništa kroz prilagodljivu ponovnu upotrebu (Schmidt Hammer Lassen)

Transformacija historijskog pomorskog čvora u projekat mješovite namjene (Massachusetts 2019.)

Prijedlog Schmidt Hammer Lassena za bostonsko pristanište Commonwealth je adaptivni projekt ponovne upotrebe koji će izmijeniti historijsko pomorsko središte i stvoriti projekat mješovite namjene veličine 68 500 m2. Svjetski tržni centar Seaport u Bostonu, Massachusetts, ima zadaću ponovno aktivirati područje i stvoriti novo odredište uz obalu, uvođenjem novih funkcija, novih materijala i novih spojnih mjesta. U pristaništu će se nalaziti fleksibilni uredski prostori, dinamični prostori za evente, maloprodaju i javne sadržaje. Osim toga, projekat će također poboljšati vanjski prostor s uvođenjem dvorišta, šetnice, zelenih površina i velikog trga.

Novi dizajn historijske pošte u Houstonu (OMA)

Transformacija pošte u kulturni i komercijalni centar (Houston 2019.)

OMA je predstavila novu adaptaciju historijske pošte Barbara Jordan u centru Houstona, pretvarajući projekat veličine 550.000 m2 u kulturni i komercijalni centar mješovite namjene. Izvorna zgrada, koju je američka vlada koristila od 1936. do 2014., transformirat će se u lokalne umjetničke instalacije od strane priznatih umjetnika, kao i jedan od najvećih svjetskih parkova i farmi na krovu, koncertno mjesto i mnoge druge maloprodajne i uredske jedinice, uključujući i restorane, barove, tržnicu i fleksibilne prostore za saradnju.

Oaklandov Koloseum  (BIG)

Transformacija stadiona u tržni i stambeni centar, Oakland 2019

BIG je predložio transformaciju postojećeg koloseuma Oakland-Alameda, starog 51 godinu, u novi tržni i stambeni centar koji bi omogućio ekonomske, kulturne i rekreacijske mogućnosti. Stadion će postati potopljeni amfiteatar u srcu novog gradskog parka, uključujući tehnološki kampus, stambene prostore mješovite namjene, obrazovne prostore i poslovni park. BIG je predložio uključivanje ruševina starog stadiona, koji bi bio otvoren za javnu upotrebu.

Brodogradilište 1862 (Kengo Kuma)

Transformacija brodogradilišta u višenamjenski kompleks, Šangaj 2018

Kengo Kuma je 1972. brodogradilište pretvorio u novi višenamjenski kompleks veličine 9.000 kvadratnih metara u financijskoj četvrti Lujiazui u Pudongu u Šangaju. Izgrađeni prijedlog sačuvao je građevinski konstrukcijski i materijalni integritet, vrativši izvornu ciglu na sjevernoj fasadi, dok je promijenio masivne industrijske unutrašnje prostore. Za srušenu zapadnu fasadu Kuma je dizajnirao pikselirani gradijentni sistem od cigle, kako bi na savremen način podsjećao na ono čega više nema.

Transformacija bivših holandskih teretnih brodova (Studio Komma)

Transformacija teretnih brodova u održive domove, Holandija 2018

Studio Komma je u saradnji s studiom Kees Marcelisom i pejzažnim arhitektom Buro Poelmansom Reesinkom upotrijebio iskorištene teretne brodove kao kuće. Projekat koji podsjeća stanovnike i posjetioce na njihovu industrijsku, pomorsku prošlost oživjet će između šest i četrnaest neupotrebljivih brodova u javnom parku. Jednom kada se nađu na kopnu, ti će brodovi predstavljati održive i ekskluzivne rezidencije.

Transformacija zgrade Cheung Fai / MVRDV

Transformacija nekadašnjeg skladišta u uredske prostore, Hong Kong 2014

MVRDV je predstavio projekat adaptivne ponovne upotrebe koji pretvara nekadašnje skladište u poslovnom području Istočnog Kowloona u Hong Kongu, u savremene i pristupačne uredske prostore. Predloženo radno okruženje u potkrovlju ugostit će kreativne kompanije pružanjem potrebnih pogodnosti. 14-spratna konstrukcija oslanjat će se na skelet od sirovog betona i rekonstruisanog stakla i nehrđajućeg čelika, kako bi se dobilo 37 prirodno osvijetljenih pristupačnih uredskih jedinica. Osim toga, prodavnice i restorani u prizemlju osigurat će vezu s prometnom ulicom.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE