Predavanje će se održati u ponedjeljak, 29.5.2023. u 12:00 sati u amfiteatru Mašinskog fakulteta. Predavači su prof. Predrag Presečki, master.ing.građ. i Želimir Bodiroga, master ing.građ.
Povodom 45 godina rada Građevinski fakultet Univerziteta ”Džemal Bijedić” u Mostaru organizuje Stručno predavanje ”Primjena naknadno prednapregnutih stropnih ploča u visokogradnji”. Predavanje će se održati u ponedjeljak, 29.5.2023. u 12:00 sati u amfiteatru Mašinskog fakulteta. Predavači su prof. Predrag Presečki, master.ing.građ. i Želimir Bodiroga, master ing.građ.
Inženjer građevinarstva Želimir Bodiroga je Mostarac koji je fakultet završio upravo u Mostaru, a trenutno živi u Zagrebu. Radi sa timom od 30 ljudi, a zanat je pekao u Njemačkoj i u zemljama Evrope. City Park u Ljubljani, Muzej savremene umjetnosti, Arena i novi aerodrom u Zagrebu, Grandova kongresna dvorana u Neumu, Delta Planet u Banjoj Luci, čitav niz građevina u Srbiji, samo su neki odprojekata Bodiroge. U Beogradu je nikao poslovno-stambeni neboder Skyline, za čiju je revolucionarnu gradnju nagrađen prestižnom nagradom BBR Network Awards za područje visokogradnje.
Ovaj veliki profesionalac i stručnjak kaže da mu je najveća želja izgraditi jedan neboder od 40-45 spratova u rodnome Mostaru. Sa kolegom Presečkim će u Mostaru i održati predavanje budućim inženjerima građevinarstva.
O fakultetu
Građevinski fakultet Univerziteta “Džemal Bijedić” u Mostaru osnovan je 1978. godine i počeo sa radom 1. septembra iste godine. Do 1993. godine. Fakultet je bio lociran u ulici Ante Zunanića b.b., u prostorima koje je morao napustiti tokom rata. U toku rata nastavni proces odvijao se sa manjim brojem studenata u porušenom dijelu Mostara, u muzeju “Džemal Bijedić”, kao i u Jablanici i Konjicu. Od 1996. godine, zajedno sa ostalim fakultetima Univerziteta “Džemal Bijedić”, prostorije fakulteta nalaze se u objektima univerzitetsko-sportsko-rekreacionog centra (USRC) “Midhat Hujdur Hujka” (bivša kasarna Sjeverni logor) lociranog u sjevernom dijelu grada, u neposrednoj blizini željezničke i autobuske stanice. Od oktobra 2009. godine, nastavni proces i ostale aktivnosti Fakulteta obavljaju se u novoizgrađenom objektu izgrađenom na prostoru USRC-a. Građevinski fakultet u Mostaru je javna institucija koja obavlja nastavnu, naučnoistraživačku, stručnu, visokostručnu i savjetodavnu djelatnost u oblasti građevinarstva i geodezije. U okviru Fakulteta postoji Zavod za projektovanje i ispitivanje materijala i konstrukcija (ZPIMK), sa savremeno opremljenom laboratorijom lociranom u novoj zgradi Fakulteta. Zavod je također i mjesto na kojem studenti izvode laboratorijske vježbe i učestvuju u procesu ispitivanja građevinskih materijala. Građevinski fakultet predstavlja članicu Univerziteta „Džemal Bijedić” u Mostaru, a sve u skladu sa evropskim standardima o univerzitetskoj autonomiji i Zakonom o visokom obrazovanju. Građevinski fakultet Univerziteta „Džemal Bijedić” u Mostaru krenuo je sa reformiranim studijem u školskoj 2008/09 godini. Predviđena ukupna dužina studija je pet godina. Prvi dio studija, ili dodiplomski studij, traje tri godine i njegovim završetkom se stiče titula “Bachelora” građevinarstva. Uspješan završetak dodiplomskog studija je uvjet za upis na drugi dio studija, ili diplomski studij, koji traje dvije godine i čijim završetkom se stiče titula “Mastera” građevinarstva. Uvodi se trogodišnji doktorski studij, koji se sastoji od jedne školske godine u kojoj bi se organizovala predmetna nastava i dvije godine u kojima bi se, uz intenzivan istraživački rad, trebala završiti i odbraniti doktorska disertacija i time steći titula doktora tehničkih nauka iz odgovarajuće oblasti. Uvjet za upis na doktorski studij je uspješan završetak prvog i drugog ciklusa studija (Bachelor i Master). Fleksibilnost nastavnih planova omogućuje da ovi studiji reflektiraju brz razvoj tehnologije i da se prilagođavaju potrebama u privredi. Ovo se, na primjer, očituje u obuci i sticanju iskustva u korištenju modernih kompjuterskih aplikacija sa primjenom u građevinarstvu. Kvalitet ovih studija je priznat na internacionalnom i državnom nivou. Kompatibilnost nastavnih planova sa onim u zemljama EU omogućuje razmjenu studenata sa zapadnoevropskim Univerzitetima.