spot_img

Problemi prilikom izlijevanja betona pri većim temperaturama 

Toplo vrijeme predstavlja nove izazove kod očvršćivanja betona. Ako su vani velike vrućine, beton se brže suši i gubi na kvaliteti i jačini. Također, ako puše vjetar i zrak je suh, sva tri faktora odjednom stvaraju rizik od prebrzog sušenja i očvršćavanja.

Postoje načini izlijevanja i očvršćivanja betona i na visokim temperaturama.

Koja je idealna temperatura za izlijevanje betona?

Da bi se postigla optimalna jačina betona, idealna temperatura trebala bi se održavati na 12˚C. Međutim, sigurno je izlijevati beton i na temperaturama između 10˚C i 32˚C. Ako trebate izlijevati beton izvan tih granica, poduzmite dodatne mjere da bi se beton pravilno stvrdnjavao.

Ako je pretoplo, voda u betonu brzo isparava, zbog čega se beton brže suši. Ako se beton izlijeva u toku toplih dana, najbolje ga je izlijevati kad su temperature najhladnije, naprimjer ujutru. Beton se treba čuvati vlažnim/mokrim da se ne bi prebrzo osušio. Izbjegavajte izlijevati u podne ili poslijepodne kad je sunce najjače, a temperature su najviše. 

Koja je svrha očvršćavanja betona? 

Očvršćivanje betona radi se zbog održavanja adekvatne količine vlažnosti i temperature da bi betonska ploča dostigla optimalnu snagu dok se stvrdnjava. Očvršćivanje je neophodno u procesu izgradnje. Način na koji se očvršćava određuje njegovu dugoročnu jačinu i izdržljivost. 

Beton se očvršćava procesom koji se zove hidratacija. Kad beton hidrira, upija vodu koja vezuje betonsku mješavinu, formirajući u njemu kristale i čestice. Ova kristalizacija ojačava beton. Na hladnijim temperaturama, proces hidratacije usporava, omogućavajući više vremena procesu kristalizacije. Ali ako su temperature previsoke, proces kristalizacije se ubrzava, ostavljajući malo vremena za njihovo formiranje i betonsko ojačavanje. Pored toga, na većim temperaturama voda isparava s površine betona, zbog čega se on suši i smanuje. To stvara slabiji beton i ploču skloniju pucanju. Beton može doseći kruto stanje prije nego što potpuno očvrsti. Pravilno očvršćivanje betona može trajati do 28 dana, da bi dostigao željenu jačinu i kvalitet.

Šta se desi ako se beton prebrzo osuši? 

Kad se beton prebrzo osuši, teško ja raditi završnu obradu i gubi obradivost. Također ima povećan stepen propadanja, zbog čega nije isti svugdje. Beton koji se brzo osuši postane mekan, a u nekim slučajevima i poput krede. Tad je on slab i nestabilan, ima manju kompresivnu jačinu i izdržljivost. 

Ako se površina betona osuši brže od dna (zbog vrućeg vremena) gornji dio će se smanjiti, a donji ostati isti. To predstavlja unutrašnje probleme koji će oštetiti betonsku ploču, a javljaju se i pukotine prilikom skupljanja, koje će se eventualno pogoršati. To znači da se i gornji i donji dio moraju jednako očvršćavati. 

Beton se neće stvrdnjavati ako je temperatura ispod -6˚C. Idealno bi bilo kad bi se čuvala temperatura od bar 10˚C 3 dana. Beton se ne bi smio zagrijavati više od 32˚C.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE