Glavna građevina je rekonstruisana, a oba krila su, zbog nepovratnih oštećenja na konstrukciji, kreativno reinterpretirana na savremen način. Kapelica i ledenica bit će rekonstruisane u drugoj fazi realizacije.
Polazište za izradu ovoga projekta bila je potreba za spašavanjem kulturno, povijesno i arhitektonski vrijednoga Dvorca Janković u Suhopolju od njegova daljnjega propadanja. Dvorac ima status kulturnog dobra, a njegovu obnovu i prenamjenu u centar za posjetitelje pokrenula je Virovitičko-podravska županija. Sadržaji za goste uključuju multimedijalni prostor (5D kino), suvenirnicu, te smještajne i ugostiteljske kapacitete. Dvorac je dio istorijskog perivoja koji je zaštićen kao objekat prirode i spomenik vrtne arhitekture.
Sklop dvorca je bio u izuzetno lošem stanju. Glavna zgrada sa svojim istočnim i zapadnim krilom, kapelica i ledenica smješteni su unutar istorijskog perivoja. Izgrađen je, a zatim dograđivan u vremenskom periodu od sredine 18. do početka 20. stoljeća. Sve zgrade su uslijed nadogradnji mijenjale svoj oblik, te je došlo je do značajnijih promjena u strukturi građevina. Projekat rekonstrukcije dvorca rađen je u saradnji s konzervatorima, uz poštovanje istorijskog nasljeđa i zadržavanje vrijednih istorijskih elementa zgrade. Glavna građevina je rekonstruisana, a oba krila su, zbog nepovratnih oštećenja na konstrukciji, kreativno reinterpretirana na savremen način. Kapelica i ledenica bit će rekonstruisane u drugoj fazi realizacije.
Glavna zgrada dvorca posjeduje barokna obilježja: nepravilan tlocrt, razvedeni krov i sjeverno pročelje u ulozi glavnog pročelja. Izvorno je imala kompaktan i pravilan pravokutni tlocrt. Novo oblikovanje u potpunosti poštuje njena istorijska graditeljska i stilska obilježja. Unutrašnja struktura, prostornost, volumen i istorijska organizacija prostora dvorca maksimalno je očuvana.
Pročelja su rekonstrukcijom savremeno interpretirana, a važni istorijski elementi su očuvani: dio istočnog pročelja s rekonstruisanim lučnim arkadnim trijemom, podrumski svodovi i zidovi izvedeni od cigle. Kameno spiralno stubište bilo je potpuno devastirano i ovom rekonstrukcijom je zamijenjeno s pigmentiranim betonom u istom obliku i formi. Oba krila dvorca imala su u prošlosti funkciju gospodarskih zgrada. Poštujući njihov volumen i formu, kreativnom reinterpretacijom napravljena su nova krila koja čuvaju arhitektonsko urbanistički karakter sklopa.
Glavna zgrada i istočno krilo povezani su potpuno ostakljenim hodnikom (zidovi i strop) kako bi se između njih ostvarila topla veza. Transparentni volumen omogućuje bolju komunikaciju, a vizualno ne narušava postojeće čvrste volumene. Drugi spojni element s glavnom zgradom je neogotički trijem koji je ostakljen kako bi se ostvarila topla veza između glavne zgrade i zapadnog krila s restoranom. Taj hodnik koristi se i kao ulaz u dvorište dvorca.
Sadržajno u glavnoj zgradi je smješten centar za posjetitelje, cafe i smještajne jedinice na spratu. U zapadnom krilu nalaze se ugostiteljski sadržaji: restoran, kuhinja s pratećim sadržajima i spremišta. U istočnom krilu se uz uredske prostore i smještajne jedinice nalazi i wellness zona s unutarnjim bazenom.
Tekst o 3LHD-u:
Autor arhitektonskoga projekta obnove dvorca je Studio 3LHD. Ovaj je ured u proteklih 26 godina od osnivanja, ustrajnim i kreativnim radom, dobivenim konkursima, uspješnim realizacijama, ali i brojnim domaćim i međunarodnim stručnim nagradama, stvorio reputaciju jednog od najznačajnijih savremenih hrvatskih arhitektonskih ureda. Projekti poput Mosta hrvatskih branitelja, Rive u Splitu, Zagrebačkog plesnog centra, Hotela Lone, Hotela LN Garden u Kini, Grand Park Hotela Rovinj, Karlovačkog slatkovodnog akvarija, rekonstrukcije starog kina Urania, te aktuelnih projekata kampusa za kompanije Infobip i Rimac Automobile afirmirali su Studio ne samo u stručnim krugovima već i u širem krugu domaće i strane javnosti.
Riječ autora
”3LHD je ponosan što je učestvovao u obnovi ovog vrijednog kulturnog dobra. Smatramo da je tema obnove vrijednih postojećih povijesnih objekata, njihova prenamjena i prilagodba suvremenom životu te stavljanje u funkciju od esencijalne važnosti za hrvatsku kulturu. Uspješna suradnja s predstavnicima VIDRA-e, Virovitičko-podravske županije i svih ostalih partnera koji su sudjelovali na obnovi Dvorca Janković rezultirala je projektom koji je pozitivan primjer realizacije financirane sredstvima iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova. Obnova dvorca i njegova nova funkcija vratiti će mu značaj koji je s vremenom izgubio te će utjecati i na promociju samoga Suhopolja, i na daljnji razvoj lokalne zajednice”, Saša Begović, arhitekt, partner u 3LHD-u.