spot_img

Projekat Green Heart Beograd

Kompleks čiji je investitor GTC na površini od 46000m2 podeljenih u 5 zgrada, smešten je u centru poslovne zone Novog Beograda. Ideja je bila da se u okviru Novog Beograda stvori specifična zelena oaza, uokvirena objektima koji su potpunosti projektovani po principima održive arhitekture.

Piše: Ksenija Đorđević, KDA

Ovom prilikom bih želela da predstavim Green Heart, jedan od naših omiljenih projekata kada su enterijeri poslovnih objekata u pitanju. Kompleks čiji je investitor GTC na površini od 46000m2 podeljenih u 5 zgrada, smešten je u centru poslovne zone Novog Beograda. Ideja je bila da se u okviru Novog Beograda stvori specifična zelena oaza, uokvirena objektima koji su potpunosti projektovani po principima održive arhitekture.

Naša ideja je da bila da ovaj jak vizuelni identitet koji je postingut pozicioniranjem zelenila u centar kompleksa uvedemo u enterijer I tako izbrišemo granicu između enterijera I eksterijera. želeli smo da korisnik ne primeti da je iz parka ušao u poslovnu zgradu I u toj nameri smo uspeli.

Na podovima I zidovimo smo tendenziozno ostavili natur beton kako bismo ostvarili kontinuitet sa eksterijerom I stvorili beskompromisno minimalistički okvir, opnu za ono što ce se dalje desiti u ovom prostoru. Inpiracija su bili savršeni prostori jednog od najznačajnijih arhitekata sadašnjice Tadaa Anda. Principi po kojima funkcioniše Japanski minimalizam I njegov neraskidiv onos sa prirodom bili su značajni izvor informacija na ovom projektu. Beton u svom izvornom sirovom obliku se pokazao kao savršen izbor I u eksterijeru I u enterijeru.

Plafoni su sa svim vidnim instalacijama ofarbani u crno. Ispod ovog industrijskog sloja postavljen je drveni plafon sa koga vie svetiljke u obliku ptica koje su po našem dizjnu napravili sradnici iz firme Octogon iz Beograda. Ptice / svetiljke su dodatno doprinele utisku da se nalazite u van u nakom parku u sred urbane gradske zone.

želeli smo da pobegnemo od klasičnog korporativnog ideniteta ulaznog hola I kada je nameštaj u pitanju I iz tog razloga dizajnirali žardinjere za veliko drvo koje dominra u prostoru, sofe za sedenje I prijemne pultove od drvenih parametrijskih elemenata koji podesećaju na skulpture u prostoru. Na zidovima su takođe smeštene drvene žardinjere u kojima su pozicioniranje biljke. Inspiracija su bili velike skulpture organogenih oblika Anisa Kapora.

Izvođenje ovih elemenata poverili smo saradnicima iz firme Modelart, a za svo zelenilo se pobrinula firma Vita Verde.

Finalni proizvod je snažan vizuelni identitet prostora sa jasnim I bekompromisno minimalističkim konceptom. Kada je prostor stavljen u fukciju, saznali smo da se svi korisnici u njemu osećaju dobro, da mogu da se se istim identifikuju. To je, po meni, dokaz da je projekat kvalitetan. Dakle, treba dobro postaviti koncept prostora, hrabro ići korak ispred sa idejama, dobro ih prezenovati klijentu I napraviti tim saradnika koji deli vašu viziju. Zatim treba sve realizovati kroz niz “custom made” elemenata koji su mišljeni I projektovani isključivo za ovaj prostor. Tako se stvara jednistven, svevremen prostor I ralizuje uspešan projekat.

KDA je dizajn studio koji je 2007 osnovala arhitekta Ksenija Đorđević u Beogradu. Nas portfolio čine brojni regionalni projekti u domenu arhitekture, enterijera I industrijskog dizajna u prvom redu u okviru hospitality idustrije, residencijalnih objekata, poslovnih zgrada. Verujemo da je naš zadatak da detektujemo potrebe korisnika prostora na kome radimo, postavimo ključna pitanja I damo odgovore kroz arhitekturu koju stvaramo. Naš proces projektovanja uvek počinje promišljanjem onoga što u određenom prostoru treba da se desi. Arhitektura je događaj!

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE