spot_img

Projekat Half House

Smješten u običnom neplaniranom kvartu u Sarajevu, Half House je nova garsonijera i adaptacija prizemlja tipične bosanske ‘obiteljske kuće’. Half House je dizajnirana za korisnika invalidskih kolica i njegovu suprugu. Proširenje garsonjere nova je tipologija za ovo područje: to je između samostojeće garsonijere, prostora za okupljanje obitelji i ‘vikend’ seoske kuće uobičajene za regiju.

Postojeća obiteljska kuća i stan u prizemlju izgrađeni su početkom 1980-ih i rekonfigurirani su desetljećima ‘ad-hoc’ intervencija i dogradnji nakon rata 90-ih godina. Ova obnova rezultirala je ograničenim i ograničenim prostorom za život, kretanje u invalidskim kolicima i smještaj velike obitelji.

Half House odgovara na nepovezani, zbunjujući poslijeratni karakter okolnog kvarta i postojeće obiteljske kuće, jednostavnom, elementarnom i minimalističkom arhitekturom koja unosi red u svoje okruženje.

Ova prva završena faza uključuje novi bočni nastavak koji može djelovati kao dvojna studio jedinica. Dizajniran je za smještaj njegovatelja u kasnijem životu para, a uključuje veliku blagovaonicu i dnevni boravak otvorenog tipa; natkrivena terasa s roštiljem; WC s tušem; i gornji polukat za odmor, igru ​​i spavanje.

Oblik produžetka studija je krov s jednim nagibom, kojeg drže dva duga bočna zida koji stvaraju dugi otvoreni središnji prostor koji daje osjećaj velikodušnosti. Prostor otvaraju ostakljena džepna klizna vrata koja proširuju dnevni boravak i stvaraju osjećaj velikog vanjskog natkrivenog prostora.

Ključna arhitektonska značajka dizajna su duboki, od poda do stropa, ugrađeni zidovi stolarije koji se protežu cijelom dužinom blagovaone, dnevnog boravka i vanjskog prostora na obje dugačke strane prostora. Zidovi su tretirani kao unutarnja fasada, s izrezbarenim prazninama za smještaj prozora, prolaza, sjedala, polica za knjige, ormara za pohranu, rasvjete i prostora za buduće dizalo na polukatu. U uporabi se transformiraju. Otvaranje ugradbenih ormara, prozora i vrata, mijenjanje sofe u krevet ili paljenje vatre u prostoru štednjaka, svakodnevne su radnje koje oživljavaju zidove i daju prostoru osjećaj dinamike. Veliki otvor u istočnom zidu stolarije djeluje kao prijelazni prostor; prag između starog i novog, koji povezuje kuhinju i prostor za doručak koji će se osigurati u drugoj fazi.

Unutarnji hrastovi zidovi uvode prirodu u prostor, oslanjajući se na dramatične i prostrane šume Bosne. Zidovi upućuju na ključne drvene elemente tradicionalne bosanske gradske kuće: ‘Musandera’, duboki niz ugradbenih ormara koji se obično nalaze duž cijele dužine zida kroz koji se prolazi kada se ulazi u prostoriju. Gornja galerija s balustradom obloženom drvetom također se odnosi na ‘Divanhanu’ i ‘Kemariju’ drvene verande – prijelazne prostore između unutarnje i vanjske strane smještene na gornjim katovima koji spajaju stanovnike kuća s prirodom.

Međukatna razina, s ugrađenim policama za knjige, miran je prostor odvojen od ostatka kuće koji omogućuje kontemplaciju, čitanje, jogu i igru. Ovaj prostor se može koristiti i za spavanje, uz susjedne ormare izgrađene za odlaganje madraca.

Projektvarhitektura

http://projectv-arch.com/

 

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE