PROJEKTNI TIM: Damjan Kolundžić, Kata Marunica, Marin Piršić, Nenad Ravnić, Filip Vidović
AUTORSKI TIM POSTAVA:
STUDIO PUTINJA d.o.o., dizajn postava
FARO11 uz saradnju dr. sc. Tamare Nikolić Đerić, muzeološka koncepcija
HEREDO, interpretacija baštine u kulturno turističke svrhe
VISUALIA, postav multimedije
ALPHERA, grafički dizajn
FOTO: bosnić+dorotić;
drone photos by Danijel Krznarić
INVESTITOR: Općina Malinska-Dubašnica
POVRŠINA: Površina čestice: 1042 m2
Tlocrtna površina građevine: 617 m2
Građevinska bruto površina: 352 m2
STATUS: Izgrađeno
GODINA:
Godina projektovanja: 2015. – 2021.
Godina izvođenja: 2022.
Projekat izgradnje Interpretacijskog centra maritimne baštine u Malinskoj dio je većeg zahvata uređenja Obalnog pojasa Malinske nastao kao rezultat javnog arhitektonskog konkursa koji je postao strateški dokument budućeg razvoja ovog otočkog mjesta. Nakon realizacije Trga u centru Malinske, te rekonstrukcije Rive Velike Barke, Intepretacijski centar s parkom je još jedan segment u ciklusu projekata transformacije javnog prostora Malinske koji je dugi niz godina bio zanemaren uprkos snažnom turističkom rastu.
Zgrada Interpretacijskog centra nalazi se u nastavku parka, te čini njegov završetak prema glavnom mjesnom trgu. Park se nadvija nad zgradu formirajući krov za sve potrebne sadržaje no u isto vrijeme ostaje aktivna parkovna ploha s vidikovcem i mediteranskim vrtom. Na ovaj način zgrada vraća parku „izgubljeni“ prostor koji je obogaćen novim sadržajima i potencijalom da postane aktivator cijele zone.
Masivni ozelenjeni krov nose drveni “V” stupovi kroz koje se nazire zanimljivi postav Intepretacijskog centra. Cilj postava je suvremena prezentacija tradicijske baštine i povijesti Malinske, ali i transformacija u načinu predstavljanja otočnog lokalnog središta. Uz pomoć suvremenih multimedijalnih tehnologija posjetiteljima Malinske predstavit će se svi aspekti njene pomorske baštine. Postav će biti vrijedni i autentični predmeti, razni artefakti, dokumenti i drugi eksponati. Prezentacija je planirana suvremenim tehnologijama i na edukativno-demonstracijskim događanjima, radionicama i okupljanjima u sklopu kojih će se tu predstavljati znanja i vještine otočnih brodograditelja i kalafata. Bit će događanja i ispred Centra, u idućoj fazi projekta u morskom dijelu gdje će se formirati lučica u kojoj će biti smještene tradicijske barke, te pasara “Božjan” koju je Općina obnovila s namjerom organiziranog predstavljanja.
Uz višenamjenski izložbeni prostor koji je glavni sadržaj Centra, tu se nalaze prostori Kluba jedriličara i Kluba sportskih ribolovaca, u skladu s tradicijom Malinske. Na taj način Centar dobiva dodatne sadržaje i zadržava aktivnosti i izvan turističke sezone.
Integralnim pristupom rješavanja problematike javnih prostora od arhitektonskog natječaja do realizacije Općina Malinska-Dubašnica postaje primjer kvalitetnog revitalizacije javnih prostora.