spot_img

Projekat KALA – Fortress u potpisu Sinteza arhitekture

Njegove mogućnosti da oblikuje i štiti prostornu cjelinu i njegovog korisnika. Fortress metaforički koristi element zidne konstrukcije kao vizualnu i simboličku barijeru između zona različitih programskih aktivnosti.

Tim: Sirčo Jasmin, Melika Konjičanin, Emir Pulo, Zerina Hrnjić Muslić, Nadža Ganić, Ilma Sirčo
Konkursni rad, Grad Ulcinj, 2023

Projekat KALA – Fortress posmatra grad Ulcinj kroz slojeve: historije, razvoja društva, te potreba budućnosti ka progresivnoj urbanističkoj sredini. Kroz vijekove ulcinjska tvrđava svojim isprepletanim zidovima štiti slojeve odrastanja jednog mjesta i njene zajednice. Koncept ovog projekta je inspirisan vezom između elementa zida i njegove mogućnosti da oblikuje i štiti prostornu cjelinu i njegovog korisnika. Fortress metaforički koristi element zidne konstrukcije kao vizualnu i simboličku barijeru između zona različitih programskih aktivnosti. Svaka zona je karakterizovana različitim nivoima privatnosti i sigurnosti. Zidovi
i zone zajedno organizuju slojeviti prostor, spreman za pisanje nove sportske historije ovog grada.

Programski raspored: Prirodom do igre i igrom do prirode

Koncept programskog rasporeda se zasniva na povezivanju prirode i sportsko rekreativnih zona. Priroda je ključan segment čovjekovog zdravog tijela i uma, stoga programski raspored na ovoj urbanističkoj cjelini je organizovan kroz isprepletenu vezu između zelenila i prostora fizičke aktivnosti.U sjevernom dijelu parcele, nalazi se stadion, dječje igralište i kafeterija, dok u južnom dijelu, nalazi se pomoćni stadion, tereni za košarku, odbojku i tenis, teretana na otvorenom, meditacijski prostor. Navedene zone povezane su zelenim pojasom drveća i parkovnim prostorima za opuštanje. Značajni element ove urbanističke cjeline jeste vidikovac, koji omogućava korisniku da osjeti spoj sportsko rekreativnog kompleksa sa prirodnim resursima oko njega. Komunikacija kroz sportsko rekreativni kompleks je organizovana kroz pješačke i biciklističke staze, koje predstavljaju sljedeći bitan element povezivanja sportsko rekreativnih zona sa vegetacijom.

Prostorna održivost: Dobrobit

Zdrava životna sredina se mjeri našom vezom sa samim sobom i našom vezom sa životnim prostorom. Fortress stavlja u fokus stvaranje prostora gdje se ovi odnosi mogu uspostaviti i održavati. Dobrobit za zajednicu je važan element našeg koncepta. Ovaj projekat se usredsređuje na ideju ponovnog povezivanja, otvorenost, interakciju i jačanje zajednice kroz njhovu vezu za sportom, rekreacijom i prirodom. Projektom su predviđene tri zone za doprinos čovjekovom razvoju tijela i uma: zona rekreacije, zona igre, i zona odmora. Zeleni pojas u formi zidne konstrukcije štiti svaku od ovih zona od automobile i buke. Zone rekreacije karakterišu programi, kao što su: teretana na otvorenom,
pješačke i biciklističke staze, košarkaški, odbojkaški i teniski tereni, i pomoćni fudbalski teren. Zone igre sadrže stadion i dječije igralište. Dok zone odmora su postignute kroz meditacijski park, parkovni mobilijar i vidikovac. Svaka od ovih zona je dizajnirana između visokog drveća, koji im pružaju sjenu u vrućim ljetnim danima i pokrivanje u kišnim danima.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE