spot_img

Projekat rekonstrukcije Starog grada Ljubuški

 Ostaci grada prostiru se smjerom istok-zapad oko 90 m, a prosječna mu je širina smjerom sjever – jug oko 50 m. Ukupna površina unutrašnjosti iznosi oko 3.350 m četvornih.

Izvođač radova: Građevinar Fajić d.o.o.

Inženjer: Marko Zelenika, dipl.ing.građ. Građevinar Fajić d.o.o.

Obilaskom Starog grada Ljubuški i tvrđave Herceg Stjepana, svečano je otvorena branič kula nakon završetka opsežnih konzervatorsko-restauracijskih radova. Kroz projekat HeritageREVIVED su se provela arheološka istraživanja i konzervatorsko-restauratorski radovi na obnovi središnje Herceguše, branič kule i dijela odbrambenih bedema vrijedni gotovo 400 hiljada eura. Riječ o najvećoj investiciji u obnovu i prezentaciju Starog grada dosad.

Investitor je Grad Ljubuški, partner na projektu koji se provodi kroz INTERREG IPA Program prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014 – 2020 i finansira se ERDF i IPA II fondovima Europske unije.

Obnova ovog lokaliteta ipak nije u potpunosti završena i ona će se nastaviti kroz pozive projektima Europske unije, ali i federalne Vlade.

Osim ovoga, provedeno je još nekoliko projekata vezanih za ovu lokaciju. Prvi je bio tematska ruta Srednjeg vijeka, gdje je urađen pristupni put. Drugi je bio FORT- NET gdje je urađen jugoistočni bedem, odnosno zidine na ovoj kuli.

Projektant: Ferhad Mulabegović.

Stari grad Ljubuški smješten je na istaknutom vrhu brda Buturovice, na svjeroistočnom dijelu Ljubuškog polja. Ostaci grada prostiru se smjerom istok-zapad oko 90 m, a prosječna mu je širina smjerom sjever – jug oko 50 m. Ukupna površina unutrašnjosti iznosi oko 3.350 m četvornih.

Sastoji se od dva dijela, srednjovjekovnog i osmanskog. Srednjovjekovni dio čini moćna pravokutna kula Herceguša koja dominira gradom i okolicom, čiji zidovi i danas dosežu visinu do 15 m i obor dimenzija 20×10 m kojeg je branio snažan bede, čiji su zidovi danas sačuvani do visine od gotovo 10 m. Kula s oborom predstavlja skladan primjer utvrđenog feudalnog dvora koji je, po svoj prilici, podignut najkasnije u prvoj polovini XV stoljeća.

Osmanski dio grada znatno je veći od srednjovjekovnog. Izgrađen je između 1472. i 1565. adaptacijom srednjovjekovnog dijela u neku vrstu akropole i dogradnjom sustava fortifikacijskih objekata kojima je unutarnji prostor znatno proširen. Od pojedinačnih objekata u unutrašnjosti danas se raspoznaju pekara, ostava za žito, skladište baruta, tri cisterne i još neki objekti nepoznate namjene.

Podgrađe srednjovjekovnog i somalskog grada razvilo se na južnim padinama Butorovice na mjestu današnjeg Ljubuškog.

Stari grad Ljubuški znatno je oštećen zubom vremena. Posebno velika oštećenja pretrpio je u potresu 1961. Do sada na njemu nisu provođene sustavne sanacijske mjere niti su obavljeni terensko-istraživački arheološki radovi koji bi prethodili konzervatorsko-restauratorskim zahvatima.

Prvi spomen u pisanim povijesnim vrelima, doduše neizravan, potječe iz 1444. kada se spominje crkva nepoznata patrona u njegovu podgrađu. Izravan spomen pisani izvori bilježe tek 1452.u vezi s ratom hercega Stjepana sa Dubrovnikom kada se herceg sklanja u Ljubuški od svojih sinova koji su u tom ratu bili na protivničkoj strani. Povelja aragonskog kralja Alfonska V. iz 1454. spominje civitas Lublano kao posjed hercega Stjepana.

Osmanlije ga nakratko zauzimaju 1463. ali su ubrzo bili prisiljeni na povlačenje, pa se grad ponovo vraća u posjed kneza Vlatka. Ne zna se tačan datum osmanskog osvajanja Ljubuškog, ali se temeljem povijesnih izvora može zaključiti da je to bilo između 1468. i 1477. Od tada je snažno pogranično utvrđenje s brojnom posadom. Grad je konačno napušten 1835.

Manji konzervatorski radovi obavljeni su na gradu 2008. u organizaciji Općine Ljubuški.

With a tour of the Old Town of Ljubuški and the fortress of Herceg Stjepan, the keep was ceremonially opened after the completion of extensive conservation and restoration works. Archeological and conservation and restoration works on Herceguša, the keep and a part of the defensive rampart, worth €400.000 were done through HeritageREVIVED project. So far, this is the biggest investment in the Old town renovation and presentation.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE